• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.176 2 0
Powyższe zdjęcie to był żart primaaprilisowy. Oczywiście to zdjęcie przedstawia austriacki, improwizowany pociąg pancerny zbudowany w Tarnopolu w 1914 roku. Po wybuchu Wielkiej Wojny ten austriacki pociąg pancerny został zdobyty przez oddziały rosyjskiej armii (carskiej). Został przydzielony do rosyjskiego 9 batalionu kolejowego Frontu Południowo-Zachodniego. Nadal nie zostało odnalezione zdjęcie pociągu pancernego "Bolesław Chrobry"...
 

Załączniki

Reakcje
33 0 1
Kolego pancernik, trzeba być na bieżąco w tej tematyce, bo są nowe ustalenia i informacje- czy czytałeś świetne opracowanie pana Leszka Zakrzewskiego pod tytułem: "Pociągi pancerne z Warsztatów Głównych w Nowym Sączu" z 2018 roku? Napiszę tak o śląskich pociągach pancernych: z Polski na Śląsk wysłano 9 składów bojowych złożonych ze "starych" wagonów bojowych lub z rozwiązanych pociągów pancernych.
W związku z tym, że dopiero wiosną 1920 roku uruchomiono polskie hutnictwo i rozpoczęto produkcję blach żelaznych o grubości 5- 10 mm rozpoczęto dopiero modernizację wagonów bojowych. I tak latem 1920 roku oprócz pociągów pancernych na froncie w ośrodkach budowy pociągów pancernych posiadano liczne wagony bojowe- w przybliżeniu: wagony szturmowe - 7 , wagony art.- 21, ckm -27 oraz inne wagony jak amunicyjne, sanitarne, strzeleckie. Czyli z tego sprzętu można by złożyć 10 nowych pociągów pancernych.Tak jak pisałem wcześniej nastąpiła ewolucja wagonów bojowych w związku z nowymi ustaleniami. W Sztabie WP były narady z dowódcami pociągów pancernych oraz kierownikami ośrodków budowy pociągów pancernych w sprawie wymiany doświadczeń oraz ustalenia nowych zasad ich budowy...
Zdobyłem dzieło!
Tak, bardzo ciekawe i szczegółowe opracowanie!

Jest teraz u publikowane w spisie technicznym tutaj:
http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-c8b50bfa-5528-4009-893f-f21102dc7cd1
Warto przeczytać, nie powiem.
 

Podobne wątki