• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

Reakcje
33 0 1
Jak tak o Panc. Kabicz mowa, to przypomiało mi się że na stronie NAC jest parę dobrych zdjęć pociągów pancernych, w tym trzy z pancerki.
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wyszukiwarka
Wystarczy nadać hasło jako "pociąg pancerny" i wychodzą. (Można je powiększyć powyżej 100% bez utraty jakości...)

*Tak w ogolę warto zaglądać do NAC'a bo np. hasło "Lokomotywa" pokazuję 91 stron starych, ciekawych zdjęć :) )
 
Reakcje
33 0 1
Też dzisiaj otrzymałem książkę o Pociągach Pancernych 1921-1939.
Jest to naprawdę ciekawy i piękny album.
Książka zawiera setek zdjęć i pełno kolorowych profili najciekawszych wagonów i lokomotyw.

Jest to rzecz oczywista, jak i genialna, opracowanie książki w poziomie. Przecież pociągi są podłużne i długie, i dlatego plan poziomy bardzo dobrze pasuje do zdjęć, jak i rysunków. Super pomysł!

Książka jest podzielona na, głownie, trzy części, Opis wstępny (który opisuje początki oraz główną technikę), Pociągi od 1921 do 1929, 1929 do 1939 razem z działem wojennym wszystkich pociągów. Drezyny, pociągi improwizowane i składy gospodarcze też są opisane w tekście, i w kolorze.
Jak chodzi o zdjęcia, to są to często jeszcze nigdzie nie publikowane, w większości ładnie wyczyszczone i korygowane cyfrowo, i co może najważniejsze, duże. (A nie jak to często bywa malutkie znaczki na marginesie.)
Rysunki są też ładnie opracowane, czystą linią, tak jak w wielkim leksykonie uzbrojenia 1939, bo to ta sama zdolna ręka.
Co do tekstu, wybaczcie, …nie zdołałem przeczytać :) Ale z tego co zacząłem jest to obszerny i dokładny tekst co do formacji, techniki, i działań każdego pociągu. Nawet tak krótko zerknąć, to widzę, że dużo poprzednich „dziur” historycznych pozostawianych w poprzednich publikacjach zostało wypełnionych, z czego jestem bardzo wdzięczny.

Naprawdę jest to dzieło godne wychlały i dodaniem do kolekcji jak i miłośników broni, jak i kolei.

Jak mam parę uwag złożyć, to no, osobiście brakuje mi wymiarów i specyfikacji pociągów.
Może są opisane w tekście (napewno..), ale warto byłoby napisać w tabelach.
Brakuje też skali w rysunkach oraz rzutów innych niż bocznych. (Jestem modelarzem i chciałbym rysunki ze skanować do opracowania modelach 3D)
Jest też „dziura” w rysunkach pomiędzy szarym malowaniem stosowanym pierwotnie, a malowaniem stosowanym na końcu lat trzydziestych, gdzie malowano pociągi w kolorach „pstrych” lub „japońskich”, a to był jednak ewenement i część historii. I jest taka dziwna sytuacja że jest zdjęcie wagonu w kolorach pstrych, a rysunek jest wagonu w kolorze szarym :)
Szkoda też, że nie ma rysunków pokazujące wnętrze wagonów i lokomotyw pancernych, (ala. Osprey) jako stary pancerny, zawsze się zastanawiałem jak „ci starzy” walczyli w tym co mieli.
Ale rozumiem, że to nie jest wszystkim potrzebne, i jak np. wydawca dodał arkusze w stylu dawnego AJ Press, to cena by była większa, a dla niektórych byłoby to kompletnie zbędne.

W wstępie jest notatka że będzie drugi tom o Polskich Pociągach Pancernych 1918-1921 opisujące pociągi od Powstania Wielkopolskiego, przez walki przeciw bolszewickie, kończące na III Powstaniu Śląskim. Jak bym mógł, to bym dzisiaj złożył zamówienie!

Oczywiście jest to moje marzenie aby też się okazał trzeci tom, opisujący pociągi od 1941 do 1960 (nawet jakby tylko miał 50 stron.. ;) ) , oraz oddzielna paczka rysunków w wielkiej skali (ala. AJ Press / Trojca / ArmourPhotoGallery) ale tu może trochę przesadzam :)
 
Reakcje
33 0 1
..
Jest też „dziura” w rysunkach pomiędzy szarym malowaniem stosowanym pierwotnie, a malowaniem stosowanym na końcu lat trzydziestych, gdzie malowano pociągi w kolorach „pstrych” lub „japońskich”, a to był jednak ewenement i część historii. I jest taka dziwna sytuacja że jest zdjęcie wagonu w kolorach pstrych, a rysunek jest wagonu w kolorze szarym :)
...
Ehh.. żle napisałem!
Najpierw były "pstre" kolory, a potem, już w latach 20tych, malowano pociągi na szaro. (Czyli odwrotnie niż napisałem u góry)
 
Reakcje
33 0 1
W grudniu 2020 roku ukaże się pozycja Paula Malmassariego "Les trains.." Czy to wydanie II poprawione i uzupełnione?..
Bardzo możliwe.
Znalazłem nową okładkę na stronie wydawcy, wygląda na to że jest uzupełniana bo tytuł jest zmieniony do „od 1826 do dziś”.
Niestety jest tylko po francusku, ale za to wygląda na to że będzie w kolorze i bardziej ilustrowana (?)

https://www.editions-heimdal.fr/en/pre-orders/1146-les-trains-blindes-9782840485681.html
 
Reakcje
33 0 1
Też sprawdziłem w sieci- jest to chyba wydanie II poprawione i uzupełnione ( I wydanie z 1989 roku posiadam). Widocznie takie było zapotrzebowanie francuskiego rynku ...
Nie wiem czy Pan wie, ale jest wydanie z 2016 roku, po angielsku.
Całkiem udane wydanie. Jakby nie było, upłynęło parę lat, i nowe informacje wyszły na jaw, które są wpisane, tak więc jest mocno rozszerzona, i nowe zdjęcia są dodane, z cyfrową techniką. Oczywiście nie ma dla nas nowości w polskim oddziale (choć jest wzbogacony, i całkiem długi) ale inne kraje mogą wzbudzić zainteresowanie.
Jedyne negatywne punkty to że niestety (jak dla mnie) że brakuje trochę więcej o samej technice poszczególnych pociągach, oraz brak kolorowych zdjęć i ilustracji. No i jest to książka dość rzadka, i droga. Ja chyba zapłaciłem 70 funtów jak była nowa.
Ale jak Pan rozumie francuski, to może warto poczekać na nowe wydanie.
 

Podobne wątki