• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.189 2 0
W czasopiśmie "Świat Kolei" nr 9 oraz 10/2019 został opublikowany dwuczęściowy artykuł o szerokotorowym pociągu pancernym "Generał Konarzewski 1.Dyw."> Oprócz tekstu są schematy rosyjskiego taboru kolejowego. Znasz ten artykuł?....
 
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.189 2 0
Nie musisz mieć prenumeraty tego czasopisma, ale "ziarnko do ziarnka". Co do pociągu pancernego "Pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski"( ex sowiecki BP No 21 "Im. SZ i D"; ex "Strzelec Kresowy 13 Dywizji Piechoty" to nie wiadomo, jakie zestawy wózków przywieźli specjaliści z WK w Nowym Sączu, by go dostosować pociąg do toru europejskiego. Na zdjęciu "Pierwszy Marszałek" pozostawiony przez Rosjan w 1941 roku....
 

Załączniki

Reakcje
33 0 1
Tak znam tą stronę.
Popatrzyłem tam na zdjęcia.

Ale wydaje mi się prawdopodobne, że Marszałek miał takie same podwozie jeszcze przed przeróbką na tory normalne.
Te same koła szprychowe oraz wygląd miały inne wagony Sormowo. Proszę zwrócić uwagę na tą dolnego wzdłużnika pomiędzy osiami. Nie wygląda na to tę ten wzdłużnik jest częścią opancerzenia.

Załączam zdjęcia Marszałka w niemieckiej służbie, oraz dwa wagony Sormowo w rosyjskiej.
Tak samo też wygląda podwozie na planach modelarskich (Modelist Konstruktor?)

Ale co to za podwozie? Wszystkie wagony czteroosiowe które widziałem z kolei rosyjskiej w tych czasach to są tzw. „diamentowe” z solidnymi kołami.
PZ 10.jpg


Screen Shot 2016-01-26 at 21.17.58.jpg

ic_49-67.jpg

bp_rkka_14a.jpg
 
Reakcje
33 0 1
Aha, i jeszcze jedna rzec:
Jak widać na rysunku u góry, odstęp pomiędzy osiami w wózkach jest 1760mm.
To samo źródło pokazuje wagon na platformie „diamentowej” z odstępem 1905mm. Oczywiście źródło MK może się mylić, ale wygląda na to że wagony Sormowo nie były bazowane na (jedyne mi znane) platformy z wózkami „diament”

Jak ktoś chcę ściągnąć rysunki w całości, to są na samym dnie tej strony.
http://www.hobbyport.ru/armor/bp_rkka.htm

bp_rkka_21a.jpg
 
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.189 2 0
Szerokotorowy pociąg pancerny "Strzelec Kresowy 13 Dywizji Piechoty" (nazwa na cześć zdobywców tej sowieckiej jednostki -BP No 21"Im Sz. i D". Zgodnie z rozkazem "SK 13 DP" został przemianowany "Pierwszy Marszałek Polski, Józef Piłsudski". Specjaliści z WK w Nowym Sączu dostosowali go do torów europejskich....
 

Załączniki

Reakcje
33 0 1
Ciekawe!
Nigdy takiego zdjęcia nie widziałem.

Z tego co się doczytałem ta lokomotywa Ow nadal służyła w „Marszałku” w Bitwie Warszawskiej. (Ale jeżeli się mylę, to proszę o korektę)
 

Podobne wątki