• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

Reakcje
3.313 16 0
Ale "owieczka" to Ow, nie Od, choć ten na zdjęciu chyba faktycznie jest Od.
Zgadza się, ten sympatyczny przydomek dedykowany był w Rosji tylko serii Ow (od wielkich liter "OB" (B w indeksie górnym) malowanych cyrylicą na boku budki maszynisty (zarówno na kolejach Rosji Carskiej jak i kolejach CCCP) i skojarzonych z nazwą овечка - owieczka.

Choć coś mi się "kołacze", tak na marginesie, ale nie pomnę teraz gdzie to kiedyś czytałem (chyba jakieś "kolejarskie" wspomnienia z 20-lecia międzywojennego :niepewny:), że przed wojną, w Polsce, owieczka "przyczepiła się" do całej rodziny parowozów 0-4-0 serii O - wszak z daleka (bez dostrzeżenia nazwy serii na budce) trudno było ocenić przeciętnemu zjadaczowi chleba, a nawet pracownikowi kolei, czy jedzie OD czy Ow (były bardzo podobne, z niewielkimi różnicami), więc mogło tak być, że potocznie mówiono jedzie "owieczka" nie zależnie czy jechał Tp102 czy Tp104, tym bardziej, że "podpowiedzi" w postaci napisu Ow na budce już nie było, a Tp104 dominowały ilościowo nad Tp102, więc te ostatnie mogły "wtopić" się w ogólny obraz parowozów nazywanych "owieczką".... Postaram sobie przypomnieć, gdzie mogłem przeczytać o tej nazwie użytej dla całej rodziny parowozów 0-4-0 serii O na PKP (bez rozróżnienia na OD i Ow) :niepewny: choć może pamięć płata mi figla...
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki