• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polskie pociagi pancerne w okresie 1918-1921

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
Zawsze można nie być samemu pewnym i zadać takie pytanie, jak to uczynił kamo115.

W tym przypadku rozpoznanie nie było aż tak trudne, a dla Jarząbka to chleb powszedni.

Oczywiście, dla "siedzących w temacie" te charakterystyczne drzwi dymnicy i ich zapięcie od razu wyjaśniają, że chodzi o serię Tr20.

Ja jednak chciałbym zwrócić uwagę czytających na inny element, który też dobrze widać na tym powiększonym fragmencie zdjęcia, a niewątpliwie jest on pomijany.
Chodzi mi o te otworki w środku talerzy zderzaków. Coś takiego było jedynie przy serii Tr20.
Tr20-120, Kilelce czy raczej Ostrowiec, 1939.jpg
 
Reakcje
3.345 16 0
Jeżeli było to proszę usunąć. Zdjęcie z września 1939 r. polskiego pociągu pancernego, najprawdopodobniej nr 11 (dawnej "Danuty"). Można to ocenić po, jak mnie wzrok nie myli, tabliczkach z nazwą parowozu Ti3-12, który wchodził w skład w/w pociągu. Za parowozem wagon artyleryjski (nr 2). Zdjęcie zamieszczone było w 2009 r. na niemieckim ebay-u. Na pierwszym planie, mała, 2-osobowa drezyna kolejowa (a właściwie drezynka :LOL:). Prawdopodobnie niemiecka, ponieważ w sieci można znaleźć inne zdjęcia, właściwie identycznych drezyn, używanych przez Wehrmacht, a na w/w aukcji na ebay-u, zamieszczone było również drugie zdjęcie, tym razem samej drezyny i stojącego przy niej niemieckiego żołnierza, które, wybaczcie, że nieco off-topowo, również zamieszczam. Trudno powiedzieć, czy oba zdjęcia zrobiono w tym samym czasie i w tym samym miejscu. Oba opisane były, że przedstawiają drezynę kolejową (nie pociąg pancerny !). Zastanawiać może również "wyposażenie" drezyny na drugim zdjęciu (jakiś siennik, walizka, płaszcz/pałatka ?). Jeżeli zdjęcie to zrobiono zaraz po wykonaniu pierwszego, być może są to jakieś "zdobycze" wyniesione z polskiego pociągu pancernego (?). Na to pytanie zapewne nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.

Poland 1939 (ebay.de) p1.jpg


Poland 1939 (ebay.de) p2.jpg
 

Prezes TS

Expert
Ekspert
Reakcje
1.054 25 2
Pojawiła się taka publikacja..
Od razu muszę ochłodzić zapały potencjalnych chętnych, publikacja pojawiła się i . . . i już jej nie ma chyba nigdzie.
Wydawca: Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, i tam można spróbować się zapytać.

Osobiście wydanie oceniłbym na +3. To za jakość edytorską.
Owszem, przedstawiono działa różnych armii, ale wszystkie zdjęcia są zaczerpnięte z różnych książek i internetu, więc raczej powszechnie znane.
Zdjęcia przeważnie wielkości 7 x 10 cm.
Cena rynkowa była 84,-.
Ja nabyłem ostatni egzemplarz w sklepie internetowym, taniej.
Może za dużo marudzę ?
 
OP
OP
K

kamo115

Pancernik Kamo
Reakcje
2.183 2 0
Dziękuję za informacje. To smutne, że jakość zdjęć w tej publikacji jest tak słaba. Całkiem sporo informacji na ten temat znajduję się w takiej starej publikacji S. Pataja "Artyleria lądowa" a i zdjęcia nie najgorsze. Nie będę wchodził w ten ogromny temat...
 

Załączniki

Podobne wątki