• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Polskie latarnie polskich producentów - przegląd

Artur

Bob Budowniczy
Zespół forum
Donator forum
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
7.637 133 3
Nie oprawy również Zbyszka. Nie do końca przeskalowany bo to jest niski. Wysoki wygląda dużo lepiej :)
[DOUBLEPOST=1504523061][/DOUBLEPOST]Podam średnicę później, jak dojadę do modelarni :)
 

misiek57

Aktywny użytkownik
Reakcje
323 2 2
Nie oprawy również Zbyszka. Nie do końca przeskalowany bo to jest niski. Wysoki wygląda dużo lepiej :)
[DOUBLEPOST=1504523061][/DOUBLEPOST]Podam średnicę później, jak dojadę do modelarni :)
Przepraszam, dopiero dopatrzyłem na trzecim zdjęciu, że to oprawy Zbyszka.
Zbyszek ma oprawy niekompletne, bez zamknięcia od spodu.
 
Reakcje
21 1 2
..............a ogólnie w grubości słup przeskalowany. ;)
Wszystko zależy według jakiego oryginału w realu wzięto wymiary. Jeśli z najbardziej popularnego
9-cio metrowego to faktycznie jest przeskalowany. Przy skali H0 od początku zwężania, po górną
( pokazują czarne strzałki ) części słupa w modelu jest ciężko dostrzec gołym okiem.
Do pomiaru potrzebna jest suwmiarka. ;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.549 386 20
Wszystko zależy według jakiego oryginału w realu wzięto wymiary. Jeśli z najbardziej popularnego
9-cio metrowego to faktycznie jest przeskalowany. Przy skali H0 od początku zwężania, po górną
( pokazują czarne strzałki ) części słupa w modelu jest ciężko dostrzec gołym okiem.
Do pomiaru potrzebna jest suwmiarka. ;)
Zapytam, bo nie rozumiem jednej rzeczy. O jakich czarnych strzałkach napisałeś i gdzie je zamieściłeś?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Koledzy, ponieważ z elektryki jestrem noga, mam pytanie. Jakie przewody trzeba by zakupić do zasilenia kilku lamp OMAK bądź KLUBA w H0? Chodzi mi o przekrój. Linka 2x0,5mm2 sie nada?
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Bez przesady. :) To nie żarówki samochodowe na 12V. ;)
Znalazłem takie cuś... KALKULATOR PRZEKROJU PRZEWODÓW DLA LED

Co ciekawe - im mniejsze napięcie wpisuję, tym przekrój proponowany jest większy.

Poszukałem, że te diody LED zasilane napięciem 3-3,5V mają moc 0,4W.

Przy np. 8 diodach (8 słupów) to będzie moc w sumie 8 x 0,4W=3,2W.
Tak ustawiłem w tym kalkulatorze i wyszło że:

Przy długości przewodów zasilających 2m (dla 1m wyszło to samo) kalkulator podaje to, co kolega Darek1957 napiał:

tab_led_3.jpg


Z ciekawości... Przy długości przewodów 3m:

tab_led_2.jpg


Przy długości przewodów 4m
tab_led.jpg

Może się komuś to przyda :) przy instalacji lamp.

Tylko pytanie czy ten przekrój dotyczy w sumie dwóch żył zasilających czy jednej? Strzelam, że dwóch - w takim wypadku 2x0,5mm2 spokojnie wystarczy.
 
Ostatnio edytowane:

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Przy większych prądach (co najmniej 0,5 i więcej A), to tak. Ale nie dla kilkunastu diod LED, gdzie jedna lampa czy to Kluby czy OMAK pobiera prąd rzędu kilku mA.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Przy większych prądach (co najmniej 0,5 i więcej A), to tak. Ale nie dla kilkunastu diod LED, gdzie jedna lampa czy to Kluby czy OMAK pobiera prąd rzędu kilku mA.
A można wiedzieć ile dokładnie? Te diody zasilane 3V pobierają prąd 0,05A/sztukę? Czy to zależy też od tego czy dioda jest żółta czy biała?
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki