• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Polskie latarnie polskich producentów - przegląd

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Chwila... przecież na początku była mowa o lampach OMAK lub KLUBA. W lampach obu firm nie ma takich diod (super jasne), które podałeś w linku.
W lampach użyte są zwykłe diody o prądzie max. 30mA. Do każdej lampy dodany jest rezystor, ograniczający prąd diody. W przypadku zastosowania napięcia ok. 16V najmniejsza wartość rezystora, to 680om. Jeśli się nie mylę, to Kluba stosuje rezystor 1k, prąd jaki płynie przez diodę, to ok. 13mA..
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Cały czas myślałem, że mowa o diodach zasilanych standardowo 3V, a teraz do mnie dotarło, że normalnie na makietach zasila się te lampy napięciem 16V tylko z użyciem rezystora ograniczającego prąd, zaś te 3V to była mowa tylko o możliwości sprawdzenia diody w lampie bez rezystora (czy działa) - np. z pomocą baterii 3V. No w sumie łatwiej w sklepie kupić jakiś zasilacz na 16 V,
Zresztą, trafiłem tez na ciekawą rozmowę dotyczącą zasilania. Jakoś po woli dojdę co i jak. Dzięki.
http://forum.modelarstwo.info/threads/podłączenie-trzech-lamp-omkia.11641/
Poza tym trafiłem na fajny filmik na YT, może komuś się przyda:

 
Ostatnio edytowane:

Darek1957

Znany użytkownik
Reakcje
1.235 0 0
Za kilka dni zaprezentuję swoje produkty, będą to modele latarni na słupach ośmiokątnych w 3 wariantach wysokości (6,5/9/11 metrów w realu) w połączeniu z oprawą ORZ czyli kultową łezką ;) Będą też na słupach betonowych ŻN 10 i 12 metrowych. Latarnie na obu rodzajach słupów już niebawem będą dostępne w stałej ofercie ZNTK Rybnik.
Chciałbym się dowiedzieć, kiedy będą dostępne w stałej ofercie modele latarni o których pisał kolega 14D40 24-08-2017 roku?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Poza tym trafiłem na fajny filmik na YT, może komuś się przyda:
3:45 - byś się zdziwił ;) Są LED-y z odwrotnymi elektrodami. Osobiście z takimi się spotkałem.
4:55 - 20mm też są ;)
Od 15:51 - bardzo częsty błąd. :mad: LED nie łączy się równolegle z jednym wspólnym rezystorem. Do każdej LED musi być oddzielny rezystor. Nawet LED-y tego samego producenta nie mają takich samych parametrów.
Polecam lekturę.
http://www.serwis-elektroniki.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/170210_sr_1.pdf
http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Diody-LED-Zrodlo-pradowe-Laczenie-rownolegle.html
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
Koledzy, ponieważ z elektryki jestrem noga, mam pytanie. Jakie przewody trzeba by zakupić do zasilenia kilku lamp OMAK bądź KLUBA w H0? Chodzi mi o przekrój. Linka 2x0,5mm2 sie nada?
Niewątpliwą zaletą lamp z firmy OMAK jest fakt, że obok bardzo ładnych lamp, firma oferuje bardzo dobrą obsługę klienta. Producent odpowie na wszystkie pytania oraz - w razie potrzeby - pomoże dopasować odpowiedni transformator. Ja tez nie jestem specem od elektryki i razem z lampami otrzymałem komplet potrzebnych i ułatwiających życie informacji, które pomogły mi to wszystko bardzo fajnie podłączyć.
 

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
Chciałbym się dowiedzieć, kiedy będą dostępne w stałej ofercie modele latarni o których pisał kolega 14D40 24-08-2017 roku?
Trwają jeszcze próby produkcji słupów z różnych materiałów, musimy mieć porównanie aby wybrać taki, który da odpowiednią jakość i wytrzymałość.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Ja ostatnio zamówiłem łezki na słupie betonowym ŻNpk w firmie OMAK.EU.
Zobaczymy jakie będą. Na żywo zawsze to inaczej się prezentuje.
Nie wiem czy było, ale w katalogu PDF na stronie OMAK.eu oprawa ta tak wygląda (tu na innym słupie, ale konfiguracje jak się dowiedziałem są na życzenie klienta dowolne z dostępnej oferty):

lezka.jpg


Kilka powiększeń z tego co było w katalogu (jakość zdjęć niestety taka sobie). Nie dopytałem jeszcze z czego to jest zrobione - czyżby "druk 3D"? Jeśli tak, to oby nie z kukurydzy :)

lezka2.jpg


Mi zależy na takich:

slup.jpg
 
Ostatnio edytowane:

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.695 58 9
Dziś dotarła do mnie przesyłka z latarniami od OMAK. Rewelacja, jakość wykonania oraz kontakt z producentem na wysokim poziomie. Zamontowałem tylko trzy z wielu, które zamówiłem i już jest git. Montaż łatwy i bezproblemowy.

IMG_20180417_213641.jpg


IMG_20180417_213658.jpg
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99

patryk70

Aktywny użytkownik
Reakcje
119 0 0
Jako jeden ze stałych klientów współpracujących z OMAK. Dostałem info o wprowadzeniu przez powyższego producenta nowej oferty dotyczącej słupów ŻN. Słupy będą wykonane z metalu, jak do tej pory było przy TT, N i Z. Oferta kierowana między innymi do modelarzy, którzy jeżdżą ze swoimi modułami na różne imprezy. Gdzie takie elementy jak lampy, narażone są na złamanie.
 

Podobne wątki