• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Polskie latarnie polskich producentów - przegląd

ptasznik.1961

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#41
Zapomniałem jeszcze nadmienić, że oprawy te to OUSF3 lub 4 w zależności od ilości rur jarzeniowych w środku. Ale to szczegół bo przez oprawę i tak nie widać :p
 

TT88

Aktywny użytkownik
Reakcje
36 0 0
#42
bstok70 napisał(a):
Witam :D . Tak jest to "Szymanowska" (lepszej, tortowej nie dała Żona)
Kolego "bstok70", mam pytanie odnośnie kolein na drodze, czy w jakiś szczególny sposób utrwalałeś te ślady? Próbowałem na tortowej, ale takiego efektu nie uzyskałem :?
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#43
:D . Ptasznik.1961 całkowicie się zgadzam, że nie musi to być świecąca rurka - tylko ciekaw byłem, czy w oprawie jest jedna dioda czy np dwie obok siebie. W tej wersji są jeszcze oprawy pod wiaty peronowe i właśnie takie planuję zakupić w przyszłości. A może wstawisz jeszcze kilka fotek? TT88 koleiny na drodze uzyskałem najpierw nawiewając wentylatorem mąkę przesianą przez sitko (koniecznie trzeba podłożyć folię pod wszystko (potwornie się to rozpyla ;) ), a następnie wielokrotnie przejeżdżałem po tym samochodami w skali H0. Tortowa jest lepsza, gdyż bardziej się klei i jest bielsza. Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Nie wiem czy to przypadek, czy większa wrażliwość nowych silników - o ile Pikowskie lokomotywy dobrze sobie radzą jeśli śnieg jest poniżej głowek szyny, o tyle silnik wózkowy EN57 P. Milosza nie pracuje prawidłowo (zacina się) prawdopodobnie pył dostał się do środka.
 

benek

Ostrzeżony
Reakcje
60 0 1
#44
Witam wszystkich, choć na forum jestem świeży to w modelarstwie architektonicznym mam już kilkuletnie doświadczenie. Zaintrygował mnie omawiany tutaj temat polskich producentów lamp. W związku z nim mam pytanie do kolegi bstok70, który występuje w tym temacie, powiedzmy jako znający się na rzeczy. Jestem żywo zainteresowany zakupem lamp OMKI, a z racji tego, że jest pan w posiadaniu tychże lamp i już je pan podłączał, mam pytanie czy ja jako kompletny laik w elektryce poradzę sobie z podłączeniem?? Czy wyżej podany producent, dodaje do swoich produktów jakąś instrukcję montażu??
 

benek

Ostrzeżony
Reakcje
60 0 1
#47
bstok70 napisał(a):
Witam :D . Korzystając z okazji (konkretnie z powrotu zimy na mojej dioramie) przedstawiam zdjęcia nocne latarni OMKIA. Na "śniegu" dobrze widoczny jest kształt snopu światła jaki dają te latarnie. W moim odczuciu doskonale naśladuje oryginał.
Czy lampy podłączał pan jakoś razem, czy każdą osobno do źródła zasilania?
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#48
Witam :D i przepraszam za zwłokę w odpowiedzi. Latarnie podłączone są równolegle. Co do podłączenia, to dodam, że jeżeli jest tu ktoś laikiem, to jestem nim przede wszystkim ja ;) . Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to na super cienkie przewody, z super cienką powłoką izolacyjną. Przeprowadzając przewód przez otwór w płycie wyginają się na wszystkie strony jakby były nitką :devil:. Poza tym ocierając się o sklejkę łatwo jest uszkodzić izolację. To jedyne trudności jakie mogą nas napotkać. Ich eliminacja jest bardzo prosta już przy drugiej latarni, tak jak proste jest, aby pamiętać, że zbyt szeroki rękaw może zahaczyć i wygiąć drobne detale (ja już o tym pamiętałem od drugiej latarni ;) :oops: ) Uważny obserwator bez trudu dostrzeże moją wpadkę na drugim zdjęciu (nocnym).
 

benek

Ostrzeżony
Reakcje
60 0 1
#49
bstok70 napisał(a):
Jedyne na co należy zwrócić uwagę, to na super cienkie przewody
Z powyższego tekstu wnioskuję, że zastosowanie cienkich przewodów wymusiła sama konstrukcja ( budowa ) lamp. :?:
 

ptasznik.1961

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#50
bstok70 napisał(a):
To jedyne trudności jakie mogą nas napotkać. Ich eliminacja jest bardzo prosta już przy drugiej latarni, tak jak proste jest, aby pamiętać, że zbyt szeroki rękaw może zahaczyć i wygiąć drobne detale (ja już o tym pamiętałem od drugiej latarni ;)
Wystarczy dokładnie przeczytać ostrzeżenie zamieszczone w instrukcji montażu, i nie będzie kłopotów 8)
Oczywiście żartuję :p na pewno czytałeś. Są naprawdę delikatne, jak wyciągnąłem mój pierwszy zakup z opakowania, to nie wiedziałem za co złapać, żeby nie pogiąć czy połamać.
 

Załączniki

misiek57

Aktywny użytkownik
Reakcje
323 2 2
#51
ptasznik.1961 napisał(a):
Są naprawdę delikatne, jak wyciągnąłem mój pierwszy zakup z opakowania, to nie wiedziałem za co złapać, żeby nie pogiąć czy połamać.
To co ja mam powiedzieć, jak kupowałem w TT i N :D Tu mi dopiero oko zbielało :shock: wyobraźcie sobie teraz te wasze lampki w tych skalach.
A złapać najlepiej za słup w dwa palce i nie puszczać choćby nie wiem co :p
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#53
Witam :D . Na razie po długich mękach pozbyłem się mąki. Wyrwałem z korzeniami drzewa i szykuję się do nowych zasadzeń ;) , ale tego wątku chyba nie będę mógł zasmiecać, bo to jednak o latarniach, a nowych zakupów chwilowo nie planuję. Natomiast jeśli nie zepsuję tego co szykuję, to będzie kilka zdjęć z ulicy w scenerii nie-zimowej, z malutką, miłą (przynajmniej dla mnie) niespodzianką. Co do homologacji (FREMO czy PRIMITIVO), to wciąż nie wiem jaka jest decyzja w odniesieniu do grubości przewodów i ich obecności w ogóle. Poczekam jeszcze chwilę, bo i tak sieć wiesza się na końcu.
 

misiek57

Aktywny użytkownik
Reakcje
323 2 2
#56
Kolego " bstok70 " widziałem w prezentacji lampy naścienne OMKI, czy już je pan testował?
Akurat tych nie mam, a chętnie bym zobaczył jak się prezentuje gdzieś zamontowana. :)
 
OP
OP
bstok70

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#58
Witam :D . Naścienne czekają na budynek lokomotywowni, a ta jeszcze nie ma swojej skrzynki. Mimo to spróbuję pokazać snop światła jaki daje pod koniec weekendu na tymczasowej dioramie.
 

misiek57

Aktywny użytkownik
Reakcje
323 2 2
#59
misiek57 napisał(a):
Przepraszam za błąd jakoś chlapnęły mi się dwa takie same posty. :oops:
Ukłony w stronę administratora czy też moderatora. :D Dzięki za poprawienie mojej wpadki,
jakoś dziwnie się wczoraj zapętliłem w poście :?
 

Podobne wątki