• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polska mapa sieci kolejowej

wkdrg

Użytkownik
Reakcje
82 1 0
#1
Wczoraj na Allegro pojawiła się na moment oferta sprzedaży map polskiej sieci kolejowej (oferent vonPudlitz).
Pozwoliłem sobie zrobić kilka zrzutów z tej oferty. Może ktoś wie kto jest wydawcą tych map, komu miły służyć i dlaczego są poufne.
Mapa 1.JPG

Mapa2.JPG



Mapa 5.JPG
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#6
A'propo mapy sieci kolejowej. Czyżby reaktywacja nieużywanych linii?


Niestety nie. te mapy wydano około 1984 roku.
Nie zrozumiałeś mojego wpisu. Nawiązałem tylko do tych map w odniesieniu do artykułu w linku. Bo rząd podobno chce reaktywować niektóre linie, które są obecnie nie używane. A w sumie nie widziałem gdzie o tym nadmienić. Ten temat może i niefortunnie wybrałem, bo tu mowa o jakichś zakupach na aukcjach.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#7
kto jest wydawcą tych map, komu miły służyć i dlaczego są poufne.
Bardzo ciekawe wydawnictwo, nie znałem takiego albumu i nie wiem, kto jest wydawcą. Ale rok wydania, 1984, wskazuje, że najprawdopodobniej mapy były wydane przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, ewentualnie przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne, na potrzeby PKP albo wojska. W tamtych czasach wszelkie mapy sieci kolejowej, także te służbowe, powszechnie używane przez PKP, miały klauzulę co najmniej "do użytku służbowego" lub "poufne" i nie były dostępne w sprzedaży. A dlaczego tak było, to już inna sprawa...
 
OP
OP
wkdrg

wkdrg

Użytkownik
Reakcje
82 1 0
#8
Nie zrozumiałeś mojego wpisu. Nawiązałem tylko do tych map w odniesieniu do artykułu w linku. Bo rząd podobno chce reaktywować niektóre linie, które są obecnie nie używane. A w sumie nie widziałem gdzie o tym nadmienić. Ten temat może i niefortunnie wybrałem, bo tu mowa o jakichś zakupach na aukcjach.
Nie chodzi mi o zakupy i aukcję. Chciałbym zidentyfikować wydawcę i cel tej publikacji. Jeśli nakład był taki ograniczony (300egz.) to komu to mogło służyć (wojsko, czy służby kolejowe). Na mapach prawdopodobnie są wszystkie tory na poszczególnych stacjach, a być może także bocznice.
 
OP
OP
wkdrg

wkdrg

Użytkownik
Reakcje
82 1 0
#9
Bardzo ciekawe wydawnictwo, nie znałem takiego albumu i nie wiem, kto jest wydawcą. Ale rok wydania, 1984, wskazuje, że najprawdopodobniej mapy były wydane przez Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, ewentualnie przez Wojskowe Zakłady Kartograficzne, na potrzeby PKP albo wojska. W tamtych czasach wszelkie mapy sieci kolejowej, także te służbowe, powszechnie używane przez PKP, miały klauzulę co najmniej "do użytku służbowego" lub "poufne" i nie były dostępne w sprzedaży. A dlaczego tak było, to już inna sprawa...
Dziękuję za powyższe informacje. Może odezwie się ktoś kto się nimi posługiwał.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.058 140 0
#10
Na mapach prawdopodobnie są wszystkie tory na poszczególnych stacjach, a być może także bocznice.
Co najwyżej w układzie jak widać na pierwszym zdjęciu. Przy czym, jeśli inne /większe miasta nie są w innej skali to cienko widzę takie rysunki.
Kiedyś na allegro dostępne były skany map topograficznych Polski w skali 1:100000 (chyba gdzieś mam CD?) i 1:200000 (te akurat mam prawie caly komplet w wersji analogowej, tj. papierowej). Plus gogle maps - na dzień dzisiejszy wystarczy ;-)
 

pietrunia

Nowy użytkownik
Reakcje
45 0 0
#11
Dzień dobry. Mam taki lub podobny atlas - mój obejmuje wybranymi arkuszami teren dawnej Zachodniej DOKP. Mam też kilka arkuszy luzem. Wydaje mi się, że arkusze były wydawane luzem, a spinane w "atlasy" zależnie od potrzeb.
Więcej szczegółów opisowych postaram się przekazać dziś wieczorem, z domu.
Pozdrawiam, Piotr.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#12
Na mapach prawdopodobnie są wszystkie tory na poszczególnych stacjach, a być może także bocznice.
Na mapie w skali 1:100 000 nie ma szans na pokazanie wszystkich torów stacyjnych, a bocznice też mogą być pokazane tylko schematycznie, bez szczegółowego układu torów bocznicy. Pełne układy torowe da się pokazać na mapie w skali 1:10 000 lub mniejszej, a w takim atlasie schematyczne plany (bez zachowania proporcji) mogą ewentualnie być zamieszczone w jakimś załączniku, ale nie na samej mapie. To, co widać na pierwszym zdjęciu to własnie taki schematyczny plan, jednak tu pokazujący tylko najważniejsze tory, ale z pewnością nie wszystkie i nie odzwierciedlający rzeczywistego układu torów i połączeń między nimi.
 

pietrunia

Nowy użytkownik
Reakcje
45 0 0
#13
Dzień dobry. Mam taki lub podobny atlas - mój obejmuje wybranymi arkuszami teren dawnej Zachodniej DOKP. Mam też kilka arkuszy luzem. Wydaje mi się, że arkusze były wydawane luzem, a spinane w "atlasy" zależnie od potrzeb.
Więcej szczegółów opisowych postaram się przekazać dziś wieczorem, z domu.
Pozdrawiam, Piotr.
A zatem...
- opis z Allegro nie zgadza się co do ilości arkuszy. O ile obszar Zachodniej DOKP pokrywają arkusze o nr od 38 do 98, ale arkuszy w atlasie jest 25, zgodnie ze skorowidzem: 38-39, 48-51, 59-64, 71-76, 83-87, 97-98.
- podkład: OPGK Katowice
- treść kolejowa: materiały z Dyrekcji Okręgowych PKP, stan na dzień 1.05.1983
- rok wydania: 1984
- redaktorzy: Zofia Ostrowicka, Ewa Śliwińska
- druk: OPGK Białystok, zamówienie 8002/048, nakład 300+2 egz., ZU-30956
- arkusze mają nadruk "Poufne" i numer kopii.

Załączam zdjęcia:
- skorowidz
- legenda
- próbki: węzeł Zbąszynek, węzeł Poznań

Pozdrawiam, Piotr
 

Załączniki

pietrunia

Nowy użytkownik
Reakcje
45 0 0
#14
A zatem...
- opis z Allegro nie zgadza się co do ilości arkuszy. O ile obszar Zachodniej DOKP pokrywają arkusze o nr od 38 do 98, ale arkuszy w atlasie jest 25, zgodnie ze skorowidzem: 38-39, 48-51, 59-64, 71-76, 83-87, 97-98.
- podkład: OPGK Katowice
- treść kolejowa: materiały z Dyrekcji Okręgowych PKP, stan na dzień 1.05.1983
- rok wydania: 1984
- redaktorzy: Zofia Ostrowicka, Ewa Śliwińska
- druk: OPGK Białystok, zamówienie 8002/048, nakład 300+2 egz., ZU-30956
- arkusze mają nadruk "Poufne" i numer kopii.

Załączam zdjęcia:
- skorowidz
- legenda
- próbki: węzeł Zbąszynek, węzeł Poznań

Pozdrawiam, Piotr

Jeszcze uwaga:
Legenda mapy wykazuje tory linii wąskotorowych, linii należących do resortu górnictwa oraz bocznice PKP. Na posiadanych arkuszach nie ma torów linii górniczych (te wokół Konina w czasach wydania mapy należały prawdopodobnie do PKP, potem pewnie stały się własnością KWB, ale nie mam na ten temat większej wiedzy), ale za to są linie wąskotorowe i bocznice PKP. W zależności, czy na danym arkuszu takie linie występują, czy nie, jest obecny symbol graficzny przy objaśnieniu.
Linie wąskotorowe są zaznaczone na fioletowo, bocznice PKP na pomarańczowo, zwykłe linie na czerwono; linie górnicze - nie wiem :).
Załączam jeszcze dwa przykłady:
- Środa Wlkp z linią wąskotorową,
- Konin - z bocznicą PKP (wzdłuż linii do Kazimierza Biskupiego i dalej...)
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#15
Na posiadanych arkuszach nie ma torów linii górniczych (te wokół Konina w czasach wydania mapy należały prawdopodobnie do PKP, potem pewnie stały się własnością KWB
Gdyby należały do PKP, to powinny być na mapie. Wydaje mi się, że te linie zawsze należały do kopalni, podobnie, jak Koleje Piaskowe na Śląsku, które też nie były częścią sieci PKP. Ciekawe, czy te linie na Śląsku są na tej mapie? Zgodnie z logiką, raczej nie.
 

JacekZet

Znany użytkownik
Reakcje
465 0 0
#16
Gdyby należały do PKP, to powinny być na mapie. Wydaje mi się, że te linie zawsze należały do kopalni, podobnie, jak Koleje Piaskowe na Śląsku, które też nie były częścią sieci PKP. Ciekawe, czy te linie na Śląsku są na tej mapie? Zgodnie z logiką, raczej nie.
Na tej mapie są zaznaczone na pomarańczowo tory kolei kopalnianej dochodzące do nie istniejącej już brykieciarni. Biegły one obok linii Konin- Kazimoerz Biskupi. PAK zwijał linie po zakończeniu eksploatacji odkrywki.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#17
Według legendy na pomarańczowo są zaznaczone bocznice PKP, więc pewnie ta linia do brykieciarni miała status bocznicy PKP, a nie była własnością kopalni. Ale to tylko moje domysły.

PS. Nie wiem, co to jest PAK.
 

JacekZet

Znany użytkownik
Reakcje
465 0 0
#18
Według legendy na pomarańczowo są zaznaczone bocznice PKP, więc pewnie ta linia do brykieciarni miała status bocznicy PKP, a nie była własnością kopalni. Ale to tylko moje domysły.

PS. Nie wiem, co to jest PAK.
Skrót w okolicach Konina powszechnie znany - Pątnów - Ardamów - Konin. Nazwa kompleksu elektrowni i powiazanch z nimi odkrywek węgla brunatnego - choć tych odtatnich jest więcej. Obecnie elektrownia Adamów jest nieczynna. Miała jedyną w Polsce normalnotorowa sieć kolejową nie połączoną z siecia PKP.
 
Reakcje
109 0 0
#19
Gdyby należały do PKP, to powinny być na mapie. Wydaje mi się, że te linie zawsze należały do kopalni, podobnie, jak Koleje Piaskowe na Śląsku, które też nie były częścią sieci PKP. Ciekawe, czy te linie na Śląsku są na tej mapie? Zgodnie z logiką, raczej nie.
Mam taką mapę Śląskiej DOKP wydrukowaną w 1981. Są na niej zaznaczone zarówno linie wąskotorowe PKP (kolor brązowy) jak i koleje piaskowe oznaczone w legendzie jako "tory linii resortu górnictwa" - na mapie mają kolor zielony
r9.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#20
Wychodzi na to, że były różne edycje tej mapy, z różnym zakresem informacji. Kolega pietrunia pokazał fragmenty map z 1984 roku, na których nie ma linii górniczych koło Konina, więc dziwne i nielogiczne byłoby, gdyby były na nich linie Kolei Piaskowych, choć nie wiem tego na pewno. W legendzie linie resortu górnictwa są wymienione, ale obok brak symbolu i oznaczenia tych linii, z czego wnioskuję, że przynajmniej w tym wydaniu te linie nie zostały pokazane na mapach.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 7
Koleje w Polsce 1
Koleje w Polsce 2
A
Koleje w Polsce 23
Koleje w Polsce 3

Podobne wątki