• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

POLONEZY 1:87 i 1:72 (Made in MKprojekt & Rotor72 & Darewnoo) ! Nowości !!!

OP
OP
Michal88

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
#41
Raczej każda drukarka oparta na tej technologii będzie miała taki problem.
Może zwiększy się tylko żywotności wyświetlaczy. Prosty powód, wyświetlacze nie lubią się ze światłem UV. Ono je poprostu "zabija". Prędzej czy później padną.
Oczywiście, że tak wszystkie ekrany tego typu "dożywają" max w praktyce do ok1500h pracy nawet naświetlarki do paznokci też się zarzynają po pewnym czasie :) Producenci we wszystkich instrukcjach piszą, że ekran to część zużywalna i dają na nią tylko 3 mies. gwarancji.
W Sonic-u ekran jest tani (500zł)
 
OP
OP
Michal88

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
#42
a c
Form ma inne wady.
Nie mówiąc o zapisach w gwarancji producenta, że maja prawo wstawić używane części.
A sama wymiana lasera to koszt min 900euro
ciekawe ile kosztuje do niej wyświetlacz bo nigdzie nie można znaleźć jakiejś oferty, cennika. ale kuweta do form3 za 1700zł to naprawdę tanio :ROFL: w Sonicu metalowa, anodowana wyceniona jest na 300zł
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#43
ciekawe ile kosztuje do niej wyświetlacz bo nigdzie nie można znaleźć jakiejś oferty, cennika
O ile sie orientuję to ta drukarka działa na innej zasadzie.
W drukarkach typu phrozen, photon, zortax itp źródłem światła jest wiązka UV emitowana np przez panel a wyswietlacz LCD jest filtrem. Wyświetlacz (na podstawie pliku stl) decydyje w którym miejscu puścić wiązkę a w którym nie. Przez to część żywicy (która ma sie stać modelem) zostaje naświetlona a reszta spływa lagodnie.
W Formlabsach i podobnych źródłem swiatla jest laser. Laser naświetla punktowo warstwy.
Dokładność lasera w teorii jest do 25 mikronów.
Plus jest taki że wydruk powinien być dokładniejszy.
Minus drukowanie trwa znacznie dłużej.
Na drukarce gdzie "otwiera" się panel lcd (czyli np phrozen) nie ma znaczenia czy ustawisz jeden model czy cztery. Czas druku będzie podobny. W Formlabie czas sie wydłuży.
To o czym pisze Mateusz (ostre i gładkie krawedzie/ściany) również z tego wynika.
Np. Nie wiem czy wiecie ale czasem gdy trzeba osiągnąć bardzo gładką powierzchnię niektórzy pokrywają ją cienką warstwą żywicy prosto z butelki a potem naświetlają pod lampą UV.
 
OP
OP
Michal88

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
#44
A wiesz, że można w Sonicu zmienić dosłownie każdą prędkość podnoszenia, cofania itp zmniejsza się te parametry właśnie do drukowania na takiej rozdzielczości. Można osiągnąć tak niskie wartości jedynie ze specjalnie stworzonej żywicy 4k i da się bez osiągnąć te 10 mikronów, na inne rodzaje żywic ta drukarka ma blokadę do 35 mikronów ale jak piszesz gładkości ściany prostopadle ustawionej do ekranu jest nie możliwa do osągnięcia, bardzo słabo taki element wygląda i to fakt. Co do krawędzi ostrych nie są złe ale nie mam porównania.
 
OP
OP
Michal88

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
#47
JEDYNIE pod wzg. rozdzielczości " na tę chwilę nie ma lepszej drukarki o takich parametrach : " 3840 x 2160 ultra-high-definition. Drukuje 35 µm z 722 PPI, najwyższym jak dotąd PPI " i nie mam więcej czasu odpisywać na takie pierdoły.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#48
JEDYNIE pod wzg. rozdzielczości " na tę chwilę nie ma lepszej drukarki o takich parametrach : " 3840 x 2160 ultra-high-definition. Drukuje 35 µm z 722 PPI, najwyższym jak dotąd PPI " i nie mam więcej czasu odpisywać na takie pierdoły.
No tak, pycha szybko wróciła, pamiętaj, że podąża tuż przed upadkiem.
Gdybyś posiadał tę najlepszą na świecie, to nie walczył byś tak zaciekle o garstkę klientów, tylko ostro zasuwał aby spłacić leasing w wielu...wielu tysiącach Euro.
 
OP
OP
Michal88

Michal88

Aktywny użytkownik
Reakcje
488 15 0
#50
OK mam 2szt SONIC MIi 4K nie zamienił bym ich na żadną inną drukarkę nawet na Formsy,. Nie uważam tej drukarki za ideał, ma wady o ty dalej Wcześniej korzystałem z także bardzo dobrych drukarek Anycubic-a seria Photonów ale byłem i tak zmuszony do niedawna zamawiać wydruki z formsa 2 z prostego powodu; lepsza jakość do produkcji "matek" do odlewania.
Sonic-i SĄ BARDZO ekonomicznie a . na tę chwilę nie ma lepszej drukarki o takich parametrach : " 3840 x 2160 ultra-high-definition. Drukuje 35 µm z 722 PPI, najwyższym jak dotąd PPI z dużym obszarem drukowania 6,1" Koledzy kupili je także i są zachwyceni no może po za jednym, który dostał wadliwy egzemplarz. Wyobraźcie sobie, że jest na nie tak wielki popyt, że trzeba czekać min. 2 mies na zamówienie nie chodzi tu o czas wysyłki ale oni nie nadążają z produkcją bo jest aż tak wielki popyt na nie Oprócz rozdzielczości ta drukarka jest baaaardzo atrakcyjna cenowo ok 2000zł a Formsy ok 24000zł,:LOL: ta cena to jakiś kosmos, żeby chociaż ekran był w rozdzielczości 4k..., Formlabsy są także wolniejsze od Sonica... jedyny plus FORM 3/2 to łatwa obsługa, zarówno samego druku i wszelkich ustawień a do jakości wydruków też nie można się przyczepić bo są naprawdę na wysokim poziomie, tylko za jaką cenę...

CENY MATERIAŁÓW: Do Sonica żywica 4k ( JEDNA Z NAJLEPSZYCH DO TEGO modelu) kosztuje 250 zł 1kg ad Do formsów zaczynają sie od 800zl...za taką samą ilość. Wybór żywic dedykowanych do drukarek LCD (bo Sonic 4k jest w tej technologii) cały czas rośnie, w porównaniu do drukarek DLP np seria Anycubic Photon LCD-eki są o wiele szybsze o kilka sekund na właściwej warstwiei parametry też coraz lepsze od elastycznych ABS po twarde jak ceramika są nawet żywice typu wosk, nawet gumo podobne oraz bardzo elastyczne jak silikon do budowania form.
Zamawiałem felgi do Starów na form 2 ale wtedy gdy nie było problemów z tą późniejszą aktualizacją, która pogorszyła jakość (celowo to zrobili by kupić nowszego form3...). wydruki był bardzo ładne ale gdy porównuję je z tymi z Sonica 4k róznica jest na korzyść Tajwańca, wydrukowały się tak perfekcyjnie, że widoczny był nawet otwór pod wentyl, gdybym ten wentyl wcześniej w projekcie to na pewno by się ładnie wydrukował a ten element ma mikroskopijne wymiary, grubość 0,1 na 02 mm wysokości, śruby na tej feldze także wyszły znacznie lepiej od formsa. wydrukował się także pierścień pomiędzy felgą a piastą rowek ten miał gdzieś 0,025 mm szerokości na wydruku formsa w ogóle to się nie uwidoczniło. ta felga była identycznie ustawiona dla obu drukarek. Oprócz tego zamawiałem wcześniej sporo takich wydruków i mam duże porównanie.
Wady Sonica: Jest znacznie trudniejszy w doborze ustawień żywic jak i przygotowaniu plików do wydruku. Idealne efekty można osiągnąć jedynie pod spełnieniem kilku kluczowych warunków: Najważniejsze jest perfekcyjne ustawianie przedmiotu pod odpowiednimi kątami a do tego celu pomocny jest specjalny algorytm w którym trzeba określić min. grubość warstwy a resztę czyli kąty oblicza automatycznie, doskonale z tym radzi sobie funkcja auto orientaliom w Lichee i to jest w sumie wada tej drukarki. Ściany pod kątem prostym nawet na max rozdzielczości i max antyaliasingu wyglądają bardzo marnie, widać dość spore odstępy pomiędzy warstwami bo np w Formsach czy nawet Anycubic Photon S (też bardzo dobra była maszyna) nie trzeba aż tak rygorystycznie ustawiać tak dużych kątów jak 40 stopni . Zalecane są także temperatury żywicy i pomieszczenia w którym się drukuje min 20 stopni ma to wpływ na właściwości żywic i druku oczywiście. Użytkownicy tej drukarki wymyślili ciekawy na to sposób : konstruują specjalne podgrzewane szafeczki do przechowywania żywicy i druku w optymalnych warunkach, plus jest też taki iż po podłaczeniu wyciągu nie ma absolutnie żadnego zapachu żywicy w czsie drukowania ja też to niebawem przetestuję.

CENY CZĘŚCI :Co do wyświetlacza SM 4K to koszt ok 500zł, wytrzymuje min, 1500h. GDYBM MIAŁ INWESTOWAĆ W PRODUKCJĘ to brał bym bez wahania np 5szt SM 4K za 10000zł, niż pakowac min 24 tys. za Formlabsa plus nie wiadomo ile za żywicę... to w tej chwili także najszybsza drukarka na rynku :), warstwy naświetlają się w zaledwie ok 2,3s
Forms 3 znalazłem jedynie zapasową kuwetę za 1700zł :eek: w sonicu, metalowa kosztuje ok 300zł i sprawdza się doskonale. ciekawi mnie jeszcze cena np wyświetlacza a jest to część zużywalna... zamienniki do tej drukarki są marne, krucha, łamie się a na pewno słupki w nadwoziach i wypaczy się oczywiście nie na każdej części ale na jakiś dłuższych elementach to nie uniknione, profesjonalnie zastępuje się to odlewem żywicznym lub blachy fototrawione. czy nawet jakiś system wzmocnień ( żeberkowanie, podklejanie prętami np.... Jestem bliski znalezienia doskonałej bardzo trwałej żywicy tylko jest problem z dostępnością w Polsce.

zdjęcia przykładowych wydruków- te pierwsze są z początku (ze 2 mies. temu) gdy uczyłem się ustawiać parametry i kąty i dlatego nie są doskonałe. To jest wada Sonica jest trudniejszy w znalezieniu idealnych ustawień zarówno żywic jak i ułożenia elementu. W FORM 3 CZY 2 jest to o wiele łatwiejsze ale za to jest oficjalna grupa Phrozena i masa porad, zdjęć zrzutów ustawień dużo to ułatwia.
Najnowsze wydruki w obecnej jakości wrzucę wieczorem w tym i te 2 nowości, ostatnie tygodnie prawie codziennie drukowałem i w tej chwili postępy już są znaczne ale jeszcze do ideału brakuje. sami zobaczycie wkrótce min. nowe ramy do Stara, zmodyfikowane poprzez dodanie wielu elementów które wcześniej były pojedynczo odlewane np zbiorniki paliwa, mosty, wnętrze teraz jest to wszystko zrobione w jednym elemencie, poprawiłem także spasowanie kabiny do przednich kól, budowa takiego Stara to w tej chwili banał. Najważniejszym udoskonaleniem jest jednak system anty wypaczeniowy ramy, ona jest długa i wąska bez tego po czasie zrobił by się z niej banan :) Polega on na usztywnieniu za pomocą 0,6mm stalowych, sztywnych prętów wklejanych od wewnętrznej strony ramy w specjalnie zaprojektowany rowek, po zalaniu klejem CA rama staje się naprawdę sztywna i nie ma mowy o jakim wypaczeniu bo kto by chciał dostać takiego krzywego gniota...

Niektóre porady będę pisał na tym forum ale tylko takie, które mają pomagać głównie początkującym np. proces budowy jakiegoś żywicznego KIT-a.
wyciągniecie SOBIE SAMI WNIOSKI CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA Sonic czy form3, najważniejszy parametr stosunek koszt=efekt