• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polityka wizerunkowa spółek kolejowych - malowania i schematy malowań PKP Intercity

ALB_ert

Użytkownik
KKMK
Reakcje
60 5 0
#21
Czarny pas, który ma podkreślać długość pojazdu - w sam raz dla wagonów Z1 czy nowych EZT, jak dla mnie nieco kuriozalnie wygląda na modernizowanych Ygrekach (jeśli brać pod uwagę długość wagonu jak i nowoczesność konstrukcji w ogólnym odbiorze).
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#23
Ten nowy schemat malowania nie najgorszy, ale czy lepszy od poprzedniego, to nie wiem. Ważniejsze byłoby zdecydowanie się na jakiś jeden i konsekwentne jego stosowanie przez dłuższy czas, anie wprowadzanie drobnych w sumie zmian przy każdej, kolejnej modernizacji.

Źródłem pierwszego rysunku (z granatowymi drzwiami) to strona PKP IC, Facebook tylko go zacytował:
https://pkpintercity.eb2b.com.pl/op...zymania-90-wagonow-osobowych-typu-141a-111a-2
Ale skąd pochodzą pozostałe dwa rysunki (2 kl. z szarymi drzwiami i 1 kl.), nie wiem, może kolega MichałK podałby źródło.
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.301 23 0
#25
Taka ciekawostka - śmiesznostka:

ALA_2022_19.jpg


Czarnej farby zabrakło?
Bo nie widzę sensownego powodu, dla którego to jedno okno nie załapało się na ten czarny pas?!
(Zmodernizowany wagon (XB-Goerlitz lub Z2B Bautzen), B10bmnouz, nr.: 61 51 20-71 107-7)
 
Ostatnio edytowane:

Bolutek

Ostrzeżony
Reakcje
1.611 378 7
#26
Malowanie jak malowanie - farby widać zbrakło ;) ale logo tej spółki jest dalej tak beznadziejne jak i ona sama i jej pudrowany tabor. iCCCCCCC....
 

Miko

Aktywny użytkownik
Reakcje
214 0 0
#27
Bo nie widzę sensownego powodu, dla którego to jedno okno nie załapało się na ten czarny pas?!
Ten wagon ma z drugiej strony o jedno okno mniej: http://www.wgk.cal.pl/details.php?image_id=12699
Wygląda na to, że czarny pas namalowano symetrycznie po obu stronach. Chociaż trochę bez sensu, bo i tak nigdy nie ogląda się wagonu z obu stron jednocześnie :p

Moim zdaniem czarny pas powinien sięgać do drzwi i obejmować wszystkie okna łącznie z przedsionkowymi. Może byłoby mniej oryginalnie, ale bez względu na układ okien czarny pas byłby malowany tak samo na każdym wagonie i wyglądałoby to chyba trochę bardziej estetycznie.
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.898 111 7
#30
Oto co myślę o malowaniu ICcccc....
20220613_163654.jpg

Chociaż zawsze będę wracał myślami do IV ery, to mogli zostawić malowanie z lat 90-tych do pierwszego dziesięciolecia 2000. Prostota i kolorystyka sprawiała że z przyjemnością patrzało się na pociągi, nawet w deszczowy dzień.
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3
#31
Oto co myślę o malowaniu ICcccc.... Zobacz załącznik 900981
Chociaż zawsze będę wracał myślami do IV ery, to mogli zostawić malowanie z lat 90-tych do pierwszego dziesięciolecia 2000. Prostota i kolorystyka sprawiała że z przyjemnością patrzało się na pociągi, nawet w deszczowy dzień.
Do czasu kiedy będą zatrudniać narajanych pseudo grafików to barwy będą wyglądać jak z odbytu. Kiedyś po prostu podczas malowania logicznie dobierali kolory, teraz logika została odstawiona na "boczny tor"
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#32
Kiedyś po prostu podczas malowania logicznie dobierali kolory, teraz logika została odstawiona na "boczny tor"
Bo teraz to robią komputery, a nie ludzie. ;) Obecnie mało kto bawi się w ręczne dobieranie kolorów. Teraz kolory generuje się w narzędziach, takich jak np. to: https://paletton.com/
Kolory IC są właśnie wzięte z takiego do bólu powtarzalnego "kopyta" - dwa kolory podobne (niebieski i szaro-błękitny) i jeden kolor uzupełniający (pomarańczowy). Taki uni-sex i uni-size w kategorii kolorów. :D
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#33
Do czasu kiedy będą zatrudniać narajanych pseudo grafików to barwy będą wyglądać jak z odbytu. Kiedyś po prostu podczas malowania logicznie dobierali kolory, teraz logika została odstawiona na "boczny tor"
Ale właściwie, to o co chodzi? Jaką "logikę" miał na myśli kolega @Szwed1978?
I co mają do tego komputery, bo tej wypowiedzi też nie rozumiem:
Bo teraz to robią komputery, a nie ludzie. ;) Obecnie mało kto bawi się w ręczne dobieranie kolorów. Teraz kolory generuje się w narzędziach, takich jak np. to: https://paletton.com/
Kolory IC są właśnie wzięte z takiego do bólu powtarzalnego "kopyta" - dwa kolory podobne (niebieski i szaro-błękitny) i jeden kolor uzupełniający (pomarańczowy). Taki uni-sex i uni-size w kategorii kolorów. :D
Do czego służy to "narzędzie"?
 

teigrekty2

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
3.898 111 7
#35
Czyli w podobnym stylu co Japończycy już od kilku dekad swoje samochody. Dawno czytałem artykuł jak to komputer generuje obrazki przyjemne dla oka i tak z tego składają projekty samochodów...dla tego takie pokraki wychodzą. Za tem odbiór ostateczny poszedł w las.
 
Reakcje
1.611 378 7
#36
Tyle się chrzani o patrioidiotyźmie, o narodowych dziełach, o Polsce wolnej, niezależnej... a tutaj wizerunek firmy Polskie Koleje Państwowe czyli PKP znikł gdzieś w czeluściach, nie ma go na dworcach, na taborze, na czymkolwiek co jest związanie z koleją... Było ostatni raz PKP "w trumience" i pogrzeb się odbył.
Nawet te "okropne";) Niemce wszędzie mają to swoje DB widoczne z daleka...
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
4.594 33 4
#38
Pod tym względem USA biją wszystkich na głowę, bo flagi państwowe są i na taborze i w zasadzie wszędzie. O malowaniach, pomysłach na nie nie wspominam, nawet sobie zrobiłem gdzieś graficzkę ET22 Cargo z żółtym czołem i czarnymi pasami po skosie, coś jak dawne Burlington Northern tyle że oni mieli biało zielone. Jak dla mnie, żółte czoła ostrzegawcze to dobra rzecz, obojętnie w jakiej formie. A i przy paskudnych malowaniach operatorów nadają życia.
Fajne filmy są na YouTube na temat schematów malowania Amtraka. I ostatnio ktoś chyba nawet tu wrzucał ich retro malowanie Pepsi Can. Piękne to.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
#39
Do czego służy to "narzędzie"?
To narzędzie generuje gotowe zestawy kolorów, które są - jak to określił @teigrekty2 - "przyjemne dla oka".
Nie trzeba znać teorii kolorów ani zasad ich doboru. Po prostu wystarczy wybrać schemat i klikać po palecie, aż uzyska się zadowalający efekt.

Oczywiście, samo korzystanie z takich narzędzi nie jest złe. Są bardzo przydatne przy projektowaniu skórek dla stron www. Ale obserwując różne projekty komercyjne, nie tylko w sieci, odnoszę wrażenie, że większość grafików bazuje już wyłącznie na tego typu schematach.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 8

Podobne wątki