• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polistyren

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.516 33 0
#41
Koledzy,
zawieszenie chciałbym wykonać samodzielnie (coś w stylu faller car system)... Pytanie jest następujące: jaki materiał powinienem wybrać? Hips, polistyren, czy spienione PCV?
Wielkie dzięki za pomoc.
Jesli to ma być pracujące zawieszenie i skrętne to odradzam zabawę w wybudowanie tego z tego materiału. Z mosiądzu to tak...ale nie z hipsu. Polecam zakupić gotowe elementy i zamontować w podwoziu samochodu. Zapewniam Cię że przy tym też jest masa zabawy na długie wieczory w zaciszu domowym ;)
Gotowca można kupić np tu.
https://www.conrad.pl/p/zestaw-ster...modeli-ciezarowek-w-skali-187-skala-h0-245068
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.940 386 20
#42
Zamarzyłem sobie przerobić autko w "hazero" na rc. Przednie zawieszenie chciałbym wykonać samodzielnie
Powiedz o modelu jakiego samochodu mówisz? Po pierwsze - osobowy czy ciężarowy? Jak ciężarowy to kiedy wyprodukowany i przez jaką firmę? Jest to o tyle ważne, że część modeli samochodów ciężarowych ma już gotowe podwozie do założenia elementów do skręcania kół przednich.
Także bez tych kilku podstawowych informacji to trudno Ci cokolwiek poradzić.
 

erhaim

Nowy użytkownik
Reakcje
26 0 0
#44
Na początku chciałem się skoncentrować na modelach ciężarowych z uwagi na "spore" gabaryty, które pozwolą na optymalne rozłożenie elektroniki. Z czasem chciałbym przejść do aut osobowych... Firma chyba Herpa (jednak fascynuje mnie motoryzacja japońska oraz amerykańska, więc mam mały orzech do zgryzienia - wiem, że Herpa w swojej ofercie ma klasykę gatunku, czyli Peterbilta i Kenwortha).
Pomysł powstał w zeszłym roku, jednak zawirowania w życiu zawodowym i prywatnym nie pozwoliły mi do tej pory zająć się tematem na poważnie....

@pado, @Astro wielkie dzięki za podpowiedzi i opinie.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.940 386 20
#47
Miło to słyszeć. Ja mam najmniejsze doświadczenia z modelami RC, bo to mój pierwszy i trudno mi cokolwiek więcej (jak na razie pomóc). Większe doświadczenie mają koledzy @piotrkk i @pado. Ale jeśli mogę cokolwiek Ci podpowiedzieć to służę swoją skromną wiedzą. Pytaj.
Na początek proponuję wybrać sobie model do przeróbki. Zastanowić się, czy będziesz montował elementy w oryginalnym podwoziu (będziesz musiał pociąć i dopasować miejsce na elementy RC) czy wolisz gotową ramę wydrukowaną z metalu i w niej montować elementy.
Elektronika jest miniaturowa, ale jak będziesz chciał zmieścić wszystko w kabinie (np w ciągniku siodłowym) to musisz wszystko dokładnie przemyśleć, bo miejsca jest nie za dużo. Ważne, żeby koła były z gumowymi oponami, to unikniesz uślizgów (zarówno w osi napędowej, jak i w osi skrętnej). Oprócz części montowanych w samochodzie (serwo, odbiornik, silnik, bateria, przewody, włącznik, gniazdo ładowania, płytki do kontroli silnika, świateł itd) musisz mieć jeszcze nadajnik. Nadajnik musi być kompatybilny z odbiornikiem.
To tak na początek. Przemyśl, pytaj, zrób zakupy i ruszaj z przeróbką. Trzymam kciuki. (y)
 

tokirium

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#48
Czy na arkuszach polistyrenu HIPS można drukować linie cięcia za pomocą drukarki laserowej, czy ktoś może próbował? Wiadomo, że drukarka podgrzewa papier, więc boję się czy nie nadtopi polistyrenu. Albo toner nie będzie się dobrze trzymał. Niestety google z uporem odsyła mnie tylko do tematów o drukarkach 3D..
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#49
Druk laserowy trzyma się na polistyrenie, przynajmniej mnie się to udało bez dodatkowych zabiegów. Należy jednak pamiętać, że będzie przechodził przez wałki drukarki, także musi być cienki. Ja wydrukowałem na najcieńszym jaki miałem 0,25mm i potem jeśli była taka potrzeba, podklejałem wycięte elementy sztywniejszym.