• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polistyren

MiGo

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#21
kotebi napisał(a):
Witam
Drogi Michale trzeba troszkę poszperać na tym forum - np wątek MOJE SAMORÓBY PKP może przynieść Tobie sporo ciekawych odpowiedzi. Poczytaj wątki kolegi Ostbahn robił prototyp WM-ki (nota bene dobrze wyszła, troszkę poprawek i jest oki. Dzięki Grzegorz!)
.....
Bardzo dziękuję, na początek to mi wystarczy.

Pozdrawiam

Michał
 

kotebi

Aktywny użytkownik
Reakcje
56 0 0
#22
HIPS + COREL + ATRAMENTÓWKA = WYDRUK

przetestowałem wydruk czarnobiały na zwykłej drukarce atramentowej HP6122 na arkuszach 0,25 i 05 mm i daje radę - tylko tusz dłuższą chwilę schnie. :D
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
#23
Co do drukowania na polistyrenie, robię to juz od dawna i powiem że bardzo pomaga, jednak tusz nie dość że długo schnie to i nie wysycha nawet po 24godzinach i nadal sie rozmazuje przy nie ostrożnym wycinaniu elementów.
 

pfeil

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
Wiem, że temat dawno nie był odświeżany ale innym sposobem nadruku na polistyren szczególnie w przypadku grubszych arkuszy jest przyklejenie np taśmą dwustronną kartki papieru z detalami.
Po wycięciu można ją z powodzeniem usunąć.
 
Reakcje
0 0 0
#25
Co do obróbki termicznej zrobiłem małe doświadczenie, a mianowicie podgrzałem zapałką kawałek polistyrenu i zawinąłem go wokół pręcika aluminiowego wygiął się extra pod kątem 90 stopni. Pomyślałem że byłby to fajny sposób formowania całych elementów ale nie mam pomysłu na wykonanie jakiegoś ustrojstwa do podgrzewania polistyrenu do 100 stopni bez nadpalania materiału:(
Ja używam do tego HOT AIR B8068 (do lutowania SMD nie nadaje się a przynajmniej ja nie potrafię jej używać do tego). Do kupienia np. tutaj:

http://www.gsm-sklep.pl/go/_info/?user_id=374&lang=pl

Ta jest za prawie 200 PLN, czasem pojawiają się na Allegro w lepszej cenie ale trzeba obserwować nowe oferty.
 

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#28
Ładnie ;), a czy ten polistyren nie jest zbyt twardy ? Na moim plastiku czasem łamie się skalpel. Nie miałem tego ustrojstwa w rękach nigdy, muszę chyba spróbować.
 

Asan

Aktywny użytkownik
Reakcje
579 1 5
#29
Polecam ze swojej strony PCV spienione lub HIPS- idealne materiały do modeli bardzo łatwe w cięciu jaki obróbce.
 

zinq

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
Polecam ze swojej strony PCV spienione lub HIPS- idealne materiały do modeli bardzo łatwe w cięciu jaki obróbce.
Kolejne pytanie, czy model sklejony HIPS nie jest zbyt giętki ? Używałem różnych rodzajów których nazw nie znam i plastik o grubości 1mm jest wytrzymały ale trudny w obróbce. Jak zakończę prace nad jednym modelem to wypróbuje HIPS i PCV.
 

erhaim

Nowy użytkownik
Reakcje
26 0 0
#31
Koledzy,
pozwolicie, że troszkę odświeżę temat. Jestem Świeżak, więc prośba o wyrozumiałość. Zamarzyłem sobie przerobić autko w "hazero" na rc. Przednie zawieszenie chciałbym wykonać samodzielnie (coś w stylu faller car system)... Pytanie jest następujące: jaki materiał powinienem wybrać? Hips, polistyren, czy spienione PCV?
Wielkie dzięki za pomoc.
 

kotebi

Aktywny użytkownik
Reakcje
56 0 0
#32
Koledzy,
pozwolicie, że troszkę odświeżę temat. Jestem Świeżak, więc prośba o wyrozumiałość. Zamarzyłem sobie przerobić autko w "hazero" na rc. Przednie zawieszenie chciałbym wykonać samodzielnie (coś w stylu faller car system)... Pytanie jest następujące: jaki materiał powinienem wybrać? Hips, polistyren, czy spienione PCV?
Wielkie dzięki za pomoc.
Zdecydowanie HIPS, tak na marginesie HIPS i polistyren to to samo. Możesz wybrać płyty lub profile , klejenie klejem rozpuszczalnikowym do plastiku Revell, Humbrol itp
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#34
Koledzy,
pozwolicie, że troszkę odświeżę temat. Jestem Świeżak, więc prośba o wyrozumiałość. Zamarzyłem sobie przerobić autko w "hazero" na rc. Przednie zawieszenie chciałbym wykonać samodzielnie (coś w stylu faller car system)... Pytanie jest następujące: jaki materiał powinienem wybrać? Hips, polistyren, czy spienione PCV?
Wielkie dzięki za pomoc.
Oś skrętną sam chcesz zrobić? Ambitny plan. Jaka skala?
 

erhaim

Nowy użytkownik
Reakcje
26 0 0
#35
Oś skrętną sam chcesz zrobić? Ambitny plan. Jaka skala?
przewiduję zabawę w skali h0, mniejsze skale nie wchodzą na chwilę obecną w grę. Widziałem Twój genialny projekt z Syrenką (przy okazji GRATULUJĘ - niesamowity). Przednie sanki sam zaprojektowałeś i działają :D ... Ja nie znam się zupełnie na projektowaniu 3d, więc chciałem ręcznie wykonać metodą prób i błędów... Na niemieckiej stronie znalazłem wymiary i to podkusiło mnie do spróbowania (poniżej link do artykułu - wykonanie z mosiądzu)
https://www.fcsfm.de/Technik 2-4 Eigenbau-Lenkungen.htm
 

erhaim

Nowy użytkownik
Reakcje
26 0 0
#37
Niby tak, ale czy nie o to w tym wszystkich chodzi... niby większość jest dostępna na rynku i za odpowiednią cenę można kupić prawie wszystko, a siedzimy i „dłubiemy” w zaciszu swoich warsztatów. Przecież to cała frajda, jak coś się uda i będzie spełniało założenia projektowe...
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
#38
Niby tak, ale czy nie o to w tym wszystkich chodzi... niby większość jest dostępna na rynku i za odpowiednią cenę można kupić prawie wszystko, a siedzimy i „dłubiemy” w zaciszu swoich warsztatów. Przecież to cała frajda, jak coś się uda i będzie spełniało założenia projektowe...
Teoretycznie tak. Można samemu barwić trociny i robić posypki na drzewka.. . ;) widziałem jak jeden koleś budował rozjazdy... I tobie będę kibicował