• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Polistyren

siódemka

Aktywny użytkownik
MSMK
Reakcje
17 0 0
#1
Mam pewne pytanko. Co to jest za materiał ten polistyren? Jest to jakiś rodzaj plastiku, styropianu? Często widzę na forum jego zastosowanie i bardzo podoba mi się ten materiał. Jest łatwy w obrońcę? Gdzie go można zakupić? Może są james tutoriale jak obrabiac tenże materiał?pozdrawiam.
 

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#4
Z własnego doswiadczenie polecam ten materiał. Buduje z niego przesuwnice kolejową i jestem bardzo zadowolony. Jego obróbka jest łatwa i przyjemna. Zwykłe nazyki do tapet sie nadają do jego cięcia.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Jest jeszcze spienione PCV - miększy od polistyrenu. Można nanosić na nim fakturę np. cegieł tyle że jest to trochę czasochłonne zajęcie. O obydwa materiały możesz popytać w firmach zajmujących się tworzeniem reklam,wycinaniem liter itp Mogą mieć na zbyciu niepotrzebne kawałki
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#6
Skoro jest już wątek "POLISTYREN" może warto opisać tu sposoby jego modelowania a w szczególności obróbkę termiczną :d sam mam z tym problem a i innym by się przydało, wydaje mi się że ten wątek może pomóc wielu osobą obrabiającym polistyren i jeszcze więcej pomóc osobą zaczynającym z nim zabawę :)
 

Ostbahn

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#7
Co prawda polistyrenem "bawie się" już jakiś czas, ale o obróbce termicznej wiem niewiele :| Właściwie tyle co nic ;) Pewnie dlatego że jak narazie nie była mi potrzebna ;)
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#8
Co do obróbki termicznej zrobiłem małe doświadczenie, a mianowicie podgrzałem zapałką kawałek polistyrenu i zawinąłem go wokół pręcika aluminiowego wygiął się extra pod kątem 90 stopni. Pomyślałem że byłby to fajny sposób formowania całych elementów ale nie mam pomysłu na wykonanie jakiegoś ustrojstwa do podgrzewania polistyrenu do 100 stopni bez nadpalania materiału:(
 

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#9
Sam zrobiłem ostatnio próby z obróbką termiczną polistyrenu. W imadle ściznąłem małego gwozdzia i podgrzałem go zapalniczką. Mając kawałek tego materiału przyłożyłego go do gwoździa i powoli zaginałem do odpowiedzniej formy. Efekt mnie zadowolił :D
 
Reakcje
0 0 0
#12
pio11 napisał(a):
Mam pewne pytanko. Co to jest za materiał ten polistyren? Jest to jakiś rodzaj plastiku, styropianu? Często widzę na forum jego zastosowanie i bardzo podoba mi się ten materiał. Jest łatwy w obrońcę? Gdzie go można zakupić? Może są james tutoriale jak obrabiac tenże materiał?pozdrawiam.
Co do zakupu to wszystko zależy gdzie mieszkasz i czy w okolicy jest oddział hurtowni materiałów
reklamowych " Cezekx ". Zakupy są dość opłacalne. :D

http://www.cezex.pl/index?id=22
 

kotebi

Aktywny użytkownik
Reakcje
56 0 0
#16
Pio11 zależy jakie elementy masz zamiar robić taką dobierasz grubość. Ostoi do parowozu, ścian budynku czy podłogi do wagonu nie będziesz wycinał z 0,25mm, a ścian bocznych np do Pm areodynamicznej nie wygniesz z np 1 mm. Każda grupość HIPSu czy tektury ma swoje zastosowanie w praktyce. HIPS z jakim mam do czynienia to 0,25mm 0,5mm 0,75mm 1,0mm 1,5mm 2,0mm 3,0 mm więc jest z czego wybierać :D do tego trochę cyjanopanu E, papieru ściernego lub pilniczka i pomysłu na model - i sukces gwarantowany :D
 

kotebi

Aktywny użytkownik
Reakcje
56 0 0
#18
Polecam do klejenia także rozpuszczalnik nitro - trzyma jak diabli :twisted: sprawdziłem osobiście
 

MiGo

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
kotebi napisał(a):
Polecam do klejenia także rozpuszczalnik nitro - trzyma jak diabli :twisted: sprawdziłem osobiście
Cześć,
fajnie że odkopałeś ten temat, normalnie nie zwróciłbym uwagi na tą działkę modelarstwa. Chciałbym spróbować sił na tym polu, i tak się zastanawiam jaką grubość wybrać np. na pudło lokomotywy, wózków. Czy możesz podpowiedzieć jakie grubości powinienem wybrać?
Kolejna kwestia - tak się zastanawiam na ile wykonalna byłaby koncepcja: kupić model kartonowy GPM, przenieść rozwinięcie bryły na HIPS i skleić (i na koniec dodać elementy fototrawione). TT-kowcy mają swoją "stonkę" (sm42) z blach trawionych, a w H0 same drogie modele robione na zamówienie. Czy nie rzucam się z motyką na słonce?

Pozdrawiam

Michał
 

kotebi

Aktywny użytkownik
Reakcje
56 0 0
#20
Witam
Drogi Michale trzeba troszkę poszperać na tym forum - np wątek MOJE SAMORÓBY PKP może przynieść Tobie sporo ciekawych odpowiedzi. Poczytaj wątki kolegi Ostbahn robił prototyp WM-ki (nota bene dobrze wyszła, troszkę poprawek i jest oki. Dzięki Grzegorz!)

Obróbka hipsu jest prosta jak konstrukcja cepa, gdy się zachowa określone zasady i trochę potrenuje. Zasada 1 i najważniejsza - od grubości 0,5 w górę nie tnij na raz, przejedź kilka razy nożem. Zasada 2 - Nie tnij szybkoobrotowymi narzędziami bez właściwego chłodzenia HIPS robi się bardzo miękki i się topi już od 90 stopni.

Powalcz z grubościami 0,25, 0,50 i 0,75 na ściany boczne i dach - najlepiej się dają obrabiać grubsze 1,00 i 1,50 podłoga i elementy konstrukcyjne, a 2,00 lub 3,00 to podstawa pod dioramę :D