• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Poligon doświadczalny/ ośla łączka/ przyszły plac zabaw ...

OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#21
Dokładniej są to przełączniki 3-pozycyjne, czyli załączenie zasilacza nr1, odcięcie, załączenie zasilacza nr2.
Dodatkowo, jeśli się scyfryzuję, to mam możliwość jazdy pod dwoma systemami...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#22
No i niedziela zleciała... Tego co planowałem niezrobiłem. Ile wiązanek kwiatów polskich poszło tego też niezliczę...
Efekt jest taki, że przełączanie sekcji jest w miarę kompletne ale do roboty sa jeszcze rozjazdy i lekki problem jaki wyszedł w praniu.
Niestety przewody tak się poukładały, że płyta odstaje nad mocowaniem na 3-4 mm...

Widok ogólny wnętrza...
IMG_20161218_220549_504.jpg



Defekt...

IMG_20161218_220303.jpg


...niestety chyba przelutowując przewody przegrałem jeden z przełączników... szczęście w nieszczęściu, że to przełącznik do zasilania toru odstawczego.
Jakby co, te cienkie przewodziki to są od rozkazdów.

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#23
No i zaczyna się robić ciekawie, znaczy się ostatnia prosta przede mną...
Deadline (wieczór Wigilijny)* coraz bliżej, a drugi segment nawet nie zaczęty...
Dziś coś podłubałem... zostało jeszcze do dokończenia sterowanie rozjazdami 2 głowicy...
Aktualnie stan na teraz...
IMG_20161221_155606[1].jpg

Ogólnie złączki na jakich pracuję to WAGO "top jobs". Dość wygodne i łatwe w użyciu...

Pozdrawiam z MMz:)


*) zamiar był taki, by móc tego dnia tor był przejezdny, a dziś na noc i w wigilię dniówka za nastawnikiem...
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#24
Nie to, że nic się w temacie nie dzieje... pierwsze jazdy próbne...

Skład testowy: 101 (Roco)+ 2x Bdhpumn (Kuehn)...
IMG_20170129_235604[1].jpg


rzut ogólny od końca składu...
IMG_20170129_235622[1].jpg


...i wyszedł ciekawy problem - przy cofaniu wagon sprzęgnięty z lokomotywą wypadał z toru.
Okazało się to co na załączonej focie...
IMG_20170129_235710[1].jpg
Sprzęg zderzaki wagonu są osadzone niżej niż w lokomotywie i nie wiem czemu sprzęg lokomotywy podnosi wagon w momencie jazdy na popychu...

Pozdrawiam z MMz:)

ps. ogólnie będzie ciekawie...:gwizd::gwizd::gwizd:
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#25
Fajny sklad tych wagonów osobowych. Patrzyłeś czy akurat wózek w tym wagonie od tej strony jest dobrze zmontowany. I pytanie brzmi czy wagon się wykoleja na prostym torze czy na łuku?
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.994 140 0
#26
za późno, ale... drucik do przestawiania rozjazdów spokojnie możesz podpiąć do bocznych otworków w tym przesuwnym plastiku
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#28
Akurat co do drutu to nie zahacza o sprzęgi.
Przyczyny raczej doszukiwał bym się w wagonie - tylko nie bardzo mam pomysł co może być przyczyną tego, że wagon kładzie się do środka łuku...( zestawy kołowe zostają na swoim miejscu)
A co do układu biegowego- muszę obadać sytuację, bo w pewnych okolicznościach jeden zestaw kołowy potrafi po prostu wylecieć z maźnic ( jeżeli wagon przenoszę z opakowania na tor i w drugą stronę...)
A na razie muszę jednak zwyczajnie wziąć się za robotę:D

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#29
No dobra... elektryka na krótko spięta gania ... do dopicowania pozostały docelowe punkty zasilania.
Testowanie przejezdności toru w stacji wspomógł "zawodowy" Inspektror Kontroli Jakości, Rudolf.

IMG_20170208_233659_238[1].jpg

... jak to było na tych szkoleniach...

IMG_20170208_233617_337[1].jpg

...a przypomniałem sobie...


No to poważniej... pospinać wiązki przewodów do kupy i kłaść tor na drugim segmencie ( części makietki...:ROFL::ROFL::ROFL:)

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#31
OK..., jakoś nie miałem natchnienia do lutowania kabelków i takich tam... Jedynie "trytytki" ( niektórzy tej nazwy używają dla zwykłych zapinek do kabli...:ROFL::ROFL::ROFL:) poszły w ruch by pospinać wiązki kablowe oraz termoglut by dokleić przełącznik (krańcowy??) umożliwiający sekwencyjne przekładanie rozjazdów sprzężonych - zasilacz nie dawał rady pociągnąć dwóch na raz... Dlaczego, tego nie wiem...
Ale coś tam poszło do przodu:
- Rudolf, inspektor KJ zatwierdził przejezdność;
- rozjazdy ganiają;

Pora na dalsze etapy...
IMG_20170209_212324[1].jpg

...czyli rozmyślania nad dalszym układem torowym...
Kurde, w sumie spora powierzchnia mi wyjdzie jak na tę skalę i "warunki miejscowe"... i czy tu dać ten mostek czy trochę dalej...??

Pozdrawiam z MMz:)

ps. dobrze, że mam wyrozumiałą 1/2...(połówkę ;))

ps do ps. jakby co, chodziło o Żonę:D:D:D
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#33
No... w zasadzie tak,... chociaż jeszcze na liście będzie elektryka oraz elementy odpowiadające za stabilizacje segmentów względem siebie. Docelowo idea jaka przyświeca temu to " plug & play"...( podłączanie zasilania AC/DC na molexach mx4 czyli 2x 2piny, połączenie segmentów też mx4...). Jak to ogarnę to będzie ciekawsza sprawa -szopa dwu stanowiskowa. Ciekawsza dlatego, że mam zamiar zrobić też kanał na hali i takie tam warsztatowe detale. Czy mi wyjdzie- się okaże...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#36
Marqus, zasilacz/ zasilacze to ROCO "transformator 0950S". niby 12VA, więc ... Z drugiej strony napędy "conrad'a" ile biorą to nie wiem - nie czytałem ulotki/ instrukcji obsługi ... jak to typowy Polak:ROFL::ROFL::ROFL:.

Pozdrawiam z MMz:)
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#37
Z kart katalogowej napędu, wynika, że pobór prądu wynosi 1A. Ten transformator, o którym piszesz, daje prąd 1,1A. Dlatego też nie chce prawidłowo działać z dwoma napędami.
Potrzebujesz transformator/zasilacz większej mocy.
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#38
To masz bogatszą w informację tabliczkę znamionową...:devil:
IMG_20170209_225505[1].jpg
IMG_20170209_225515[1].jpg

Ale przełącznik robi robotę, więc niech by było...

Pozdrawiam z MMz:)

ps. te zasilacze co mam pochodzą z zestawów startowych ROCO Alpiline...
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#39
Tabliczka bogatsza ale jest to starsza wersja zasilacza. Pamiętająca czasy, kiedy napięcie "sieciowe" wynosiło 220V. ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#40
No super się prezentuje. Zagroda dla Żubra to fajny pomysł :)


A tak na serio to zrób sobie ściankę działową i tło i po drugiej stronie coś z innym klimatem krajobrazu lub mijankę z bocznicą. Będziesz mógł robić manewry a jak się znudzi to ustawisz drogę na przelot i w koło pogonisz tabor.