• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Poligon doświadczalny/ ośla łączka/ przyszły plac zabaw ...

Reakcje
2.384 71 3
#1
Witam.

Jak w temacie, poligon doświadczalny ma wymiary docelowe 170x 60 cm i złożony będzie z dwóch segmentów po 30x170cm, czyli klasyczny "placek" bo tortem to raczej nie będzie...
Do rzeczy...:
-materiał torowy Fleischman (flexy, kilka łuków i rozjazdy w C80 które się nagromadziły przez kilka ostatnich lat)
-napędy rozjazdów z conrad'a
-podkład korkowy z Ikei...( podkładki pod talerze grubość 3mm)

Układ torowy pierwszego segmentu oparty na części owalu z torem głównym, głównym dodatkowym ( pomiędzy nimi peron), dodatkowym, boczne x2, wyciągowy oraz skromna szopa ( hala jedno lub dwu stanowiskowa - czas pokaże).

Segment drugi to szlak z lub bez ( jeszcze brak wiążących decyzji) mostem kiedyś tam kupionym ( chyba Faller).
Na obu segmentach zielenina na bazie mat fallera - póki co to do trawy elektrostatycznej to brak mi odwagi i osprzętu ( chyba, że da się bez elektrosadzarki i innych "markowych" pudełek elektryzujących...)

Puki co za wiele pytań nie mam - kładzenie korka to nie filozofia - patrząc na profile w normie widać, że podsypka ma u podstawy 28.8mm a cała ława torowiska więcej (48mm) - z ławy torowiska tak zaakcentowanej tu zrezygnowałem celowo.

Aby ułatwić sobie kładzenie korka, podkładkę ciąłem na paski o szerokości 14,4 mm i kładłem równolegle - łuki układały się bez wielkiego problemu - nawet sześcioletnia pociecha maczała w tym palce:D:D:D.

Po położeniu, korek zostanie zfazowany dremlem - i tu przy okazji pytanie: pamiętam iż, pył korkowy też miewał swe zastosowanie. Czy był używany jako po(d)sypka czy coś w tym stylu??

I w załączeniu:
IMG_20161030_224754[1].jpg

...dotychczas położony korek...

IMG_20161030_225433[1].jpg

...tory ułożone luzem dla celów poglądowych ( ze scarmem nie chciałem się tutaj bawić)...

IMG_20161030_225510[1].jpg

... korek w trzech postaciach: przed cięciem, postać opiłkowa i przyklejona...

Wszelkie sugestie i uwagi na temat technik mile/ koniecznie widziane...
Co do składowania - miejmy nadzieję, że poligon zamieni się w plac zabaw a mi umożliwi złapanie jakiegoś
( nawet bladego) pojęcia...

Pozdrawiam z MMz:)
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#3
Korek - część modelarzy przycina go pod kątem 45 stopni a część tnie prostopadle do podłoża. Szuter i tak przykryje korek i można go tak ułożyć, żeby uzyskać kąt 45 stopni. Elektrosadzarkę można zrobić z łapki na muchy i metalowego sitka (działa!) za 20 - 30 zł. Lepiej sprawdza się w niższych trawach, ale patrząc na skalę makiety byłaby w sam raz. Napędy conrad'a - nie są polecane, jeżeli masz i chcesz użyć jako poligonu doświadczalnego to ok ;)
 
OP
OP
Harry Potter
Reakcje
2.384 71 3
#4
Zdrada69, nie dziękuje;)
Old java, o elektrosadzarce czytałem na forum ( tu trochę czas na grzebanie i okoliczności mi wadzą) plus jeszcze wala mi się faller w płachcie...
Co do fazowania korka - przeglądałem Normę i wykaz profili czołowych( tu miałem wątpliwości, bo od płyty modułu do główki szyny było 8 mm- jak to rozumieć??) a conrad mi się przewala jeszcze po kątach to go spożytkuje - młody może będzie miał radochę;)...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#5
No dobra...
Wczoraj mimo kilku dzwonków do drzwi i tekstów " ...cukierek albo psikus..." w zasadzie dałem radę położyć korek...
Dziś pod wieczór położyłem tor główny ( oczywiście dolutowując okablowanie za pomocą starej, dobrej lutownicy.:D:D:D). Zajęło mi to około 3 godzin i poszło latwiej niż mi się wydawało...

IMG_20161101_204341.jpg


Korka niekładłem jeszcze pod tory do szopy ponieważ ten element jest jeszcze rozważany ( hala jedno czy dwu stanowiskowa).
Napewno powstanie kanał rewizyjny dla każdego stanowiska (o ile będzie więcej niż jedno;))

Pozdrawiam z MMz:)

ps. te dwa kliny pod przyszłym rozjazdem łukowym zostaną zakorkowane
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#6
Jak zwykle z powodu braku czasu lekki zastój,...
Ale co by niebyło, że temat z(a)marł... to co od spodu kable wystawały trzeba było jakoś pospinać...
Jako, że stacyjka jest robiona na materiale z odzysku ( na poligon przecież tyle wystarczy:gwizd:) więc i w elektryce też nie wariuję...
Przewody powpinane zostały w złączki weidmullera ( budowa taka jak "wago")
Póki co to wygląda tak :
IMG_20161111_164739[1].jpg


Szara wiązka to magistrala AC/DC ( w planie), która jest jeszcze niepodłączona do niczego. Póki co jest to jeszcze stadium prowizorki ( kable nie są przytwierdzone na stałe...).

Pozdrawiam z MMz:)

ps. niestety telefon nie poradził sobie z panoramą...:gwizd:
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#7
No... po ostatnich zawieruchach (ogólnie powiedziane:gwizd:) zebrałem się i trochę ruszyłem temat:

Z torów pozostał bezpośredni wjazd do szopy - zrobię szopę to i tory położę..., więc ( tak, w tle niestety bajzel jakich mało(n)(n)(n))
IMG_20161123_171227[1].jpg
,...

Jako, że będą trzy tory zakończone "uporkami" to trzeba sobie zmontować takowe...
Póki co, prototyp lutowany jeszcze "sowiecką" lutownicą (...:ROFL::ROFL::ROFL:) - po kolei,...
IMG_20161124_190945[1].jpg
...
IMG_20161124_210947[1].jpg
...
IMG_20161124_211548[1].jpg
... do próby wykorzystałem wagon 25122 z roco... Na zdjęciu brak jest jeszcze podkładów o które się oprą w razie czego zderzaki...

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#8
Do prototypu dołączyły jeszcze dwa kozły oporowe ( jeszcze bez podkładów o które oprą się zderzaki...)
Jak to było robione, czyli fotostory...;)

IMG_20161127_161737[1].jpg

...i komplet...
IMG_20161127_164228[1].jpg

Szczegóły jeszcze będę dopieszczał...
Niestety w miejscach zgięcia trzeba było szynę nacinać ( wiem, te miejsca wyglądają cienko) i na przyszłość będę musiał chyba zainwestować w jakiś palniczek i giąć szyny na gorąco..., czyli temat do dopracowania.

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#9
No to dwa z trzech "uporków" już zmontowane, zostało malowanie na biało ...
Podkłady wycięte z drewna (opakowanie po serze typu Camembert ze Stonki - mieli jakąś promocję:D:D:D), a wyszło to tak...

IMG_20161128_224634[1].jpg

Się zastanawiam czy nie powinienem dać jednak podkładu z fleischmann'a... ( mam wrażenie, że podkład wyszedł za cienki:
16 x 0.75 x 1,6 mm)

Pozdrawiam z MMz:)
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#10
Napędy conrad'a - nie są polecane
Jestem innego zdania. Owszem, zawodne są styki, ale można je pominąć i to bez rozbierania napędu. Krańcówki nie sa mi potrzebne, bo problem rozwiązuje dekoder (ustawiony czas aktywacji wyjścia na 500ms) i ograniczenie prądu do 1A. Silnik nie uszkadza się nawet przy kilkuminotowym przeciążeniu. Zawsze można zastosować żarówkę lub lepiej bezpiecznik polimerowy. Polimer może bezproblemowo pracować, bo po pominięciu krańcówek, napęd steruje się napięciem stałym.
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#11
No to te napędy co mam to jakieś "archeo"... nabyte daaaawno temu na aledrogo...
Na wejściu są diody prostownicze, a jak je kiedyś rozebrałem to nie kojarzę krańcówek. Czyli albo coś zmienili w konstrukcji lub coś mi umknęło...:gwizd::gwizd::gwizd:

Pozdrawiam z MMz:)
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#12
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#13
No i pojawiła się chwila czasu, więc pchnąłem robotę do przodu - tak trochę...
Po pierwsze- napędy. Rozebrałem jeden i okazało się, że wersja jaką posiadam to wersja bez polaryzacji.
W sumie to do tych rozjazdów co mam to w zupełności wystarczy.

W elektryce jednak zmiana koncepcji - przewód od szyny dochodzi do złączki instalacyjnej ( jedna para przewodów do dwóch złączek) i dopiero do złącza do pulpitu. Same przewody zabezpieczone klejem termicznym co by się nie odlutowały/odpadły od szyny.
Wyleciała w związku z tym spora ilość złączek weidmullera ( jak się robi czym się ma to czasem 2,5mm2 robi za mniodzio...;););))

Te pięć napędów podmakietowych co posiadałem w zapasach zamontowane - klej termiczny swoje zrobił lecz niestety muszę jeszcze dokupić jakieś dwie sztuki.

Pozostaje zrobić jeszcze elektrykę i drugi segment - może na święta się ogarnę, by możliwa była jazda po tej namiastce prywatnego torowiska w stanie surowym. Młodszy Junior też będzie zadowolony...ale raczej Tatuś:D:D:D

Poniżej panorama z tego bałaganu... ( ups... trochę część ucięło(n)(n)(n))
IMG_20161207_205730[1].jpg


Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#14
No dobra..., tory przyklajstrowane do podłoża, napędy ( ok, wiem- dla niektórych ta firma to @#$$#$%#@ ;)) to pora na jakiś pulpit do sterowania tym bałaganem.

Skoro jeden projekt zamknąłem ( 0m - roco alpin line) to w ramach szeroko pojętej ekologii, wygodnictwa bla bla bla...;), trzeba przygotować elementy do nowego pulpitu ( ok, po prostu wybebeszyłem stare graty...)

Stary pulpit wyglądał tak... front
IMG_20161212_222142_337[1].jpg

... od zad... zaplecza, czyli część która mnie interesowała w tym momencie... swoją drogą, jakim cudem to działało...:ROFL::ROFL::ROFL:
IMG_20161212_222731[1].jpg



...a po piwie czasu wyglądało to tak...
IMG_20161212_225347[1].jpg
... czyli tzw "to mi się przyda..."
Teraz tylko to zmontować/ zklecić do kupy i wiśta wio...

Pozdrawiam z MMz:)


ps. może do świąt się wyrobię... ma nadzieję:D:D:D
 

Załączniki

OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#15
No dobra..., z zagęszczania ruchów nic nie wychodzi, co nie znaczy, że nic się nie dzieje.
Obudowa pulpitu zmontowana ( skład: sklejka 10mm szerokości 5cm, koryto instalacyjne 90 mm, kilka wkrętów, spray i marker).
Częściowo zostały osadzone przełączniki do zasilania poszczególnych torów. Najciekawiej prezentować się będzie ułożenie okablowania, ale da się rade...
Efekty póki co...:

IMG_20161215_210739.jpg

( te świecące punkty na powierzchni są odbiciem światła z paska LED oświetlającego biurko)

IMG_20161215_212550_407.jpg


Pulpit częściowo zmontowany. Ten długi pas sklejki to bok makiety- będzie doklejony do części głównej.

Na dziś koniec..., jutro jeśli wszystko będzie OK, to w pracy powinienem mieć 2x 19WE...
Piękna sprawa ( z perspektywy maszynisty :D:D:D)

Pozdrawiam z MMz:)
 
OP
OP
Harry Potter

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#18
Czy ja wiem, czy z rozmachem??
Długość płyty 170 cm to w sumie dość karykaturalne rozmiary... prostego zostaje mi 110 cm ( łuki mniej więcej 25 cm).
Co do rozjazdów..., jest OK...
Awers...
IMG_20161215_231523[1].jpg


Rewers...
IMG_20161215_231535[1].jpg


Pozdrawiam z MMz:)

ps. zamiast się kłaść to ja na forum stukam...:gwizd::gwizd::gwizd:
 
Ostatnio edytowane: