• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 Pojazdy wczesnego PRL-u

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#21
Tu mam problem z autobusem pośrodku kadru, to jest chyba ten sam co na zdjęciu poniżej. Zdaje się że zrobiony w Sanoku na podwoziu Stara, ale jak to się nazywało?
Nie jestem pewien, czy w Sanoku, bo przeglądałem ostatnio taką stronę o historii fabryki z Sanoka i jakoś nie znalazłem takiego autobusu. Poniżej daję link do strony. Jak się zjedzie na sam dół to można zmieniać kolejne lata produkcji.
http://autosan.cba.pl/historia/historia05.html
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#24
2czujh3.jpg

Znalazłem jeszcze jedno zdjęcie domniemanego Stara N50. Jak na autobus, którego nie produkowano, zachowało się nawet sporo zdjęć.

star52.jpg

Star 52 o którym wspomniałeś to już dziś zupełnie zapomniana konstrukcja. Okazał się dość nieudany: ciasny, powolny i paliwożerny, ale był pierwszym polskim autobusem produkowanym na dużą skalę. W latach 50. umożliwił budowę floty autobusowej PKS-u z prawdziwego zdarzenia i można powiedzieć że otworzył okno na świat mieszkańcom Polski powiatowej. Mam w rodzinnym albumie kilka zdjęć olsztyńskiej bazy PKS z roku 1962 i w kącie dla autobusów stoją wyłącznie Stary 52.

O tym, jak mizernie wyglądała komunikacja pasażerska PKS przed uruchomieniem produkcji Stara jest ciekawy artykuł
http://www.lubus.info/index.php/artykuly/61-historia/539-autobusy

Na koniec jako ciekawostkę wklejam listę marek pojazdów uznanych w roku 1947 przez jakąś ministerialną komisję za godne zachowania i z jakichś względów "typowe".
lista_20130811_2000753901.jpg

Mam zajawkę by punkt po punkcie opisać wszystkie samochody z tej listy ku nauce młodych pokoleń, ale zrobię to tylko pod warunkiem że ktoś czyta ten wątek :p
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#25
Trudno powiedzieć, kto czyta ten wątek i ilu użytkowników jest zainteresowanych historią polskiej motoryzacji. Ja na pewno jestem i z chęcią poczytam tak ciekawe informacje. Sam z resztą staram się wyszukać jakieś ciekawostki motoryzacyjne z lat PRL-u, ale nie zawsze udaje mi się znaleźć coś ciekawego i wrzucić tu na forum. Mam nadzieję, że znajdą się poza mną także inni pasjonaci polskiej motoryzacji z tamtych lat. :)
 

Pd5

Znany użytkownik
Reakcje
1.942 24 8
#26
Co prawda trochę pózniej i nie konstrukcja krajowa, ale to ładne auto Gomułki - Mercedes 300d r.1960

IMG_0492.jpg
IMG_0493.jpg
IMG_0494.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#29
Napracował się ktoś przy tej Garbusce. I kierunkowskazy oryginalne znalazł (a może zrobił na wzór). Nie wydziwiał też z lakierem-metalikiem tylko odtworzył przaśny kolorek taki jaki był (y)
 
A

AJ

Gość
#30
to jest chyba Star karosowany w Sanoku taki sam co na zdjęciu poniżej - ale jak to się nazywało?
Na stronce Autosana nie ma zdjęcia, ale zdaje się że był to wspomniany tam Star N50.
Przepraszam że się wtnę, ale to nie był Star karosowany w Sanoku - był to Star karosowany w Koszalinie, a nazywało się to "Bałtyk". Ten autobus ze zdjęć był tzw. I generacją, autobusy II generacji były karosowane na podwoziach Skody i Jelcza. Kiedyś dawno temu, nieodżałowany Piaskowy tropił te konstrukcje na forum Automobilisty, ale chyba już ta strona przepadła... Niemniej jak się wbije w wujka gogla hasło autobus Bałtyk małe co nieco wyrzuca. Na koniec porównawczo zdjęcia wywołanych autobusów Star N50 i N51 z książki "Autosan".

WP_20170520_002.jpg WP_20170520_001.jpg
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#31
Bardzo cenna informacja. O ile "ogórkopodobnego" Bałtyka na podwoziu Skody widziałem nawet na żywo, to ten mniejszy był mi kompletnie nieznany. Poza tym cieszę się, że ktoś jeszcze jest zainteresowany tymi starociami :)
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.843 386 20
#32
Bardzo ciekawe i cenne informacje przekazujesz Andrzeju. Też jestem zainteresowany informacjami o tych starych polskich produkcjach samochodowych. (y)
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
445 18 0
#33
Andrzej Jaroszewicz już wyjaśnił, ale powtórzę.Ten dziwny autobus to Bałtyk wytwarzany niegdyś w Koszalinie. Podwozie z ciężarówki Star 21.
Powrócę jeszcze do filmiku przywołanego przez Terebesz. W trzeciej minucie widoczne są autobusy Jelcz MEX 272, ale zdecydowanie ciekawszym jest ostatni stojący w rzędzie pojazd. Muszę szczerze przyznać, ze chyba pierwszy raz widzę zdjęcie przyczepy autobusowej Karosa B40 w komunikacji miejskiej.
 
A

AJ

Gość
#35
Mam zajawkę by punkt po punkcie opisać wszystkie samochody z tej listy ku nauce młodych pokoleń, ale zrobię to tylko pod warunkiem że ktoś czyta ten wątek :p
No to Terebeszu - do dzieła! Masz już ze sześciu czytelników, a ja choć nie bardzo już młody, z chęcią o niektórych modelach poczytam.
Jeszcze dwie rzeczy:
- o ile znam Sopot, to zdjęcie wstawione przez Ciebie powinno wyglądać tak jak niżej (częsty błąd na pocztówkach)

sopot_04_641.jpg



Czy w ogóle Csepele generacji D300/D400 były importowane do Polski?
- i to całkiem niedaleko nas - zdjęcie z albumu "Gdynia" Marii i Andrzeja Szypowskich

WP_20170521_001.jpg
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#36
Bardzo się cieszę, że wątek ma co najmniej sześciu Czytelników. Ponieważ, jak mi się zdaje, wszyscy jesteśmy w wieku pogimnazjalnym, proponuję dłuższy tekst bez obrazków opisujący polską motoryzację w latach tuż powojennych, stosunek ówczesnych władz do samochodów osobowych, źródła importu i problemy z jakimi musiano się zmierzyć.
link-klik (wklejam link, bo nie mieści się jako załącznik).
Z opracowania wynika że załączona przeze mnie wcześniej lista pojazdów typowych to uchwała KERM z 12.02.1949. Sporo ciekawostek jest też w przypisach.
-----
Pozwoliłem sobie poprawić i teraz link działa.
Pozdrawiam Maciek (mafo).
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Marino

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#38
Również z zainteresowaniem śledzę ten wątek. Czasów wczesnego PRL nie znam z autopsji, ale późniejszy PRL już przeżyłem.;)
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.332 108 2
#39
Film dość długi i może nie do końca na temat , ale samochodów z epoki w nim bardzo dużo , niestety jakość taka sobie :(
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 1
Skala 1:1 128
Skala 1:1 11

Podobne wątki