• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 Pojazdy wczesnego PRL-u

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
Przy okazji znalazłem w sieci dwa ciekawe rysunki związane z Tatrą 111.
Przednie zawieszenie to dla mnie jeden z przykładów geniuszu czechosłowackich konstruktorów.
pmost.jpg


No i oczywiście rurowa rama z wahliwymi półmostami, która była jedną z przyczyn niesamowitych możliwości terenowych samochodów Tatra.
W 1939tym roku, Tatra T81 która była pierwowzorem "Stojedenastki" była moim zdaniem najlepszą ciężarówką na świecie.
chassis.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Na filmie trochę go widać od 6.18 minuty.
A byłoby widać więcej, gdyby nie ten kretyński licznik. Szlak mnie tafia, jak oglądam archiwalne filmy sp....ne takimi idiotycznymi "ozdóbkami". Jak już musi być licznik (choć zupełnie nie rozumiem po co, zwłaszcza z dokładnością do jednej tysięcznej sekundy), to niech będzie malutki w rogu, a nie na środku, zasłaniający ćwierć kadru.
 

Bodek

Aktywny użytkownik
Reakcje
473 4 0
Czy w latach 50. stanowisko kierowcy w autobusach i ciężarówkach (a może w każdym aucie) znajdowało się po prawej stronie pojazdu?
Takie można odnieść wrażenie po obejrzeniu filmu "Kierowcy PKS", ale i kilku innych z tamtych lat.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
Czy w latach 50. stanowisko kierowcy w autobusach i ciężarówkach (a może w każdym aucie) znajdowało się po prawej stronie pojazdu?
Takie można odnieść wrażenie po obejrzeniu filmu "Kierowcy PKS", ale i kilku innych z tamtych lat.
Z tego co pamiętam w Polsce kierownica po prawej stronie znajdowała się w autobusach i ciężarówkach(w osobowych też ale była to bardzo niewielka ilość)sprowadzonych z Włoch, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Czy w latach 50. stanowisko kierowcy w autobusach i ciężarówkach (a może w każdym aucie) znajdowało się po prawej stronie pojazdu?
Generalnie nie, ale było trochę takich samochodów, jak napisał kolega @stare tory. Wiem o ciężarówkach, a sam pamiętam autobusy Fiat, o których była już mowa na forum, natomiast nic nie wiem o oficjalnie sprowadzanych samochodach osobowych (pomijam prywatny import indywidualny).
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.401 68 0
Reakcje
70 0 0
To jest Volvo B10 produkowany od 1938 roku
Dziękuje za odpowiedź:)
Przyznacie chyba, że nawet jak na realia powojenne dość nietypowy autobus, ja przynajmniej nie kojarzę, by po wojnie Szwedzi coś do Polski wysyłali. Zgaduje więc, że przebył drogę, jak większość nietypowych pojazdów w Polsce po wojnie-zdobyty przez Niemców (najprawdopodobniej w Norwegii, patrząc na producenta),potem na front wschodni a na końcu nie zdążyli go wywieźć.
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.401 68 0
Dziękuje za odpowiedź:)
Przyznacie chyba, że nawet jak na realia powojenne dość nietypowy autobus, ja przynajmniej nie kojarzę, by po wojnie Szwedzi coś do Polski wysyłali. Zgaduje więc, że przebył drogę, jak większość nietypowych pojazdów w Polsce po wojnie-zdobyty przez Niemców (najprawdopodobniej w Norwegii, patrząc na producenta),potem na front wschodni a na końcu nie zdążyli go wywieźć.
Patrząc na ubrania pasażerów, dosyć bogate jak na statystycznego Polaka w 1949 roku, wnioskuję że jest to jakaś szwedzka wycieczka i autobus niekoniecznie musi być z Polski, niestety nie jestem w stanie odszyfrować napisu z autobusu, bo to by mogło nam rzucić jakieś światło na pochodzenie pojazdu.
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
Faktycznie jest podobny do Volvo B10, choć nie identyczny. Zdjęcia B10 dostępne w internecie pokazują autobusy różniące się między sobą, co w sumie nie powinno dziwić zważywszy że przed wojną nadwozia autobusowe były często budowane przez rozmaite małe manufaktury.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 1
Skala 1:1 128
Skala 1:1 11

Podobne wątki