• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 Pojazdy wczesnego PRL-u

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
Trochę z innej beczki... nasze rodzime "gas station" na zdjęciach Harrisona Formana (UWM Libraries), zrobione w/g opisu w okolicach Krakowa (drugie zdjęcie to zdaje się sam Kraków) około 1960 roku:

6580_Poland gas station ca 1960 fot.H.Forman.jpg


6358_Poland gas station ca 1960 fot.H.Forman.jpg


Porównawczo dodam jeszcze jedno ujęcie tak samo datowane (również opisane jako obiekt z okolic Krakowa ;)), a sądząc po widocznym na budce logo i tankującym "taborze" - stacji Czechosłowackiej:

Poland-gas-station-ca.-1960-fot.Harrison-Forman_6471.jpg
 

Groch

Znany użytkownik
Reakcje
534 1 0
To drugie to raczej nie Kraków. Nie kojarzę takiego kościoła.
Ja też pewności nie mam, może któryś z kolegów zidentyfikuje lokalizację. Ja trochę "przykadrowałem" oryginały i pomniejszyłem - polecam przekopać linkowane zbiory (Poland gas station, wogóle całe archiwum szukając np. Poland/Polska) i ściągnąć dużej rozdzielczości (600dpi) pliki. Zdjęcia głównie z Warszawy ale również innych miast.
collections.lib.uwm.edu.jpg

Przy okazji - pytanie: cóż to za coupé przemierza warszawskie skrzyżowanie?

coupé.jpg


Zdjęcie (jak i poniższe) oczywiście Harrison Forman, lata 60-te, pochodzą z linkowanego wcześniej cyfrowego zbioru.

agseurope_6493.jpg agseurope_6690.jpg agseurope_6490.jpg
 

Truman

Użytkownik
Reakcje
124 0 0
...nasze rodzime "gas station" na zdjęciach Harrisona Formana (UWM Libraries), zrobione w/g opisu w okolicach Krakowa (drugie zdjęcie to zdaje się sam Kraków) około 1960 roku
Piękne zdjęcia :giggle: to z kościołem to będą Myślenice, a konkretne Rynek, jeszcze przed wybudowaniem kamienicy, gdzie długi czas była księgarnia ;)
Na Rynku mieściła się stacja benzynowa i dworzec autobusowy, wówczas przez środek miasta biegła droga Kraków-Zakopane.
Dla szerszego widoku wrzucam zdjęcie sprzed wojny (ze zbiorów NAC online.)
W takim razie, może to pierwsze to też będą Myślenice/okolice, ale nie dam sobie głowy uciąć, jestem duuużo za młody, żeby pamiętać te czasy ;)
 

Załączniki

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
Trochę z innej beczki... nasze rodzime "gas station" na zdjęciach Harrisona Formana (UWM Libraries), zrobione w/g opisu w okolicach Krakowa (drugie zdjęcie to zdaje się sam Kraków) około 1960 roku:
Trochę z innej beczki... nasze rodzime "gas station" na zdjęciach Harrisona Formana (UWM Libraries), zrobione w/g opisu w okolicach Krakowa (drugie zdjęcie to zdaje się sam Kraków) około 1960 roku:

Zobacz załącznik 612906

Zobacz załącznik 612907

Porównawczo dodam jeszcze jedno ujęcie tak samo datowane (również opisane jako obiekt z okolic Krakowa ;)), a sądząc po widocznym na budce logo i tankującym "taborze" - stacji Czechosłowackiej:

Zobacz załącznik 612909
Druga ze stacji rozpoznana , na razie ta Czeska a i o tej z Myślenic wiadomo coś więcej :) Oto co napisał o tej Czeskiej mój dobry kolega Jacek z Pragi: "Tomku, ta czechoslowacka to tez perla, architektoniczna. Jedna z serii projektu Josefa Gočara dla firmy Fanto - "fala" to byla perla modernizmu, stala na Klarove, czyli w samym centrum. Niestety, z zaprojektowanych przez niego stacji nie zachowala sie do dzis zadna"

Zaś o tej "myślenickiej: wypowiedział się znawca Myślenic P. Błachut: "Prywatna stacja paliw prowadzoną przez myśleniczanina Adolfa Krawczyka z Tarnówki - Zdjęcie przedstawia zmodernizowaną stację z końca lat 60. ubiegłego wieku z trzema dystrybutorami. Stacja ta magazynowała paliwo w dwóch dużych podziemnych zbiornikach. W końcu lat 50. i na początku lat 60. ubiegłego wieku paliwo przelewano za pomocą pompy ręcznej do dwóch zewnętrznych, skalowanych, 5-cio litrowych pojemników. Następnie pojemniki te opróżniano przelewając paliwo (przy użyciu węży dystrybucyjnych) do zbiorników samochodowych bądź do metalowych beczek z którymi przyjeżdżali rolnicy. Do czasu jej likwidacji (w latach 70. ub. wieku) prowadzona była przez Centralę Produktów Naftowych (CPN)" :)
 

Sklejacz

Aktywny użytkownik
Reakcje
421 24 0
Ten z Okęcia to Leyland, oryginalny angielski wóz gaśniczy dla lotniskowych zastępów, produkcja tużpowojenna. Tak przynajmniej twierdzi znajomy modelarz co siedzi w tematach strażackich.
 

kozaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
777 2 0
@ Sklejacz- możesz popytać znajomego o szczegóły?

Wprawdzie mnie to auto wygląda na prowizorkę ale może warto poszukać wśród anglików. Do tej pory obstawiałem, że to jakiś francuz.
 

womo

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.105 33 1
Może ktoś z was ma sprzedać albo mógłby zeskanować gazety "Motoryzacja"
Wydawca : Spółdzielnia "Autor" - Warszawa
40 stron - duży format
Pierwszy numer wyszedł w sierpniu 1946 roku. Napotykam w różnych artykułach zdjęcia i informacje z tych gazet a samych gazet nie mogę nigdzie namierzyć.

Przykładowa informacja z numeru 1:
111.jpg
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
I świeżynka 125p, pewnie niejeden z obecnych widzi go pierwszy raz w życiu. Szkoda że kolorowa fotografia jeszcze wtedy do nas nie dotarła, bo malowania autobusów musiały być ciekawe.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 1
Skala 1:1 128
Skala 1:1 11

Podobne wątki