• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pogotowie gazowe w PRL-u

Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#1
Panowie mam znowu prośbę o podpowiedź. Nie mogę w internecie znaleźć żadnego zdjęcia pogotowia gazowego za komuny. Chodzi mi konkretnie o przypomnienie, jakiego koloru były koguty? Obecnie są na pewno niebieskie. A czy w owym czasie nie były przypadkiem żółte?

Pamiętam UAZy w kolorze khaki z żółtymi światłami ale nie jestem pewien czy to było pogotowie energetyczne, czy gazowe?

Z góry dziękuję za pomoc. Jak zwykle, informacja potrzebna do pomalowania modelu.
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#2
Przepis, który z modyfikacjami obowiązuje zresztą do dziś, stanowił w epoce słusznie minionej że niebieskie koguty przysługiwały: MO, WSW, Straży Poż., Pogotowiu Ratunkowemu i - uwaga - innym służbom na podstawie zezwolenia Wojewody. Pojazdy tych innych służb według przepisów powinny były mieć pomarańczowy pasek wokół nadwozia, i tu mam problem, bo pamiętam Fiaty 125p z takim paskiem i kogutem bez dodatkowych oznaczeń (do dziś nie wiem co to było, parkowały pod olsztyńskim Urzędem Wojewódzkim), natomiast nie kojarzę pomarańczowego paska na samochodach służb technicznych - przynajmniej w Olsztynie.
Jeżeli zdecydujesz się na Pogotowie Gazowe bez paska i z żółtym kogutem, to na pewno nie będzie fałszu, bo większość samochodów tej służby tak wyglądała (ja mam w pamięci Żuki, ale UAZ pewnie też by się znalazł). Mówię o latach, powiedzmy, 1975-85.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#4
Zapytałem kolegę, użytkownika tego forum, pracownika transportu z Gazowni Warszawskiej przy ul. Ludnej, a pracującego od 1984 roku w tej branży, odpowiedział że pogotowia gazowe miały sygnały niebieskie. W warszawie na pogotowiu były sam. Fiat 125, UAZ 452, Nysy oraz z ciężarowych Robury. Na pogotowiu nie było sam. Żuk.
 
Ostatnio edytowane:

pierek

Znany użytkownik
Reakcje
76 9 0
#5
Zapytałem kolegę, użytkownika tego forum, pracownika transportu z Gazowni Warszawskiej przy ul. Ludnej, a pracującego od 1984 roku w tej branży, że pogotowia gazowe miały sygnały niebieskie. W warszawie na pogotowiu były sam. Fiat 125, UAZ 452, Nysy oraz z ciężarowych Robury. Na pogotowiu nie było sam. Żuk.
Jasiu dla uściślenia Fiat 125p Pickup głównie białe ale były też 4 czerwone z plastikową budą z nr.tel.992 pomarańczowym paskiem w koło pojazdu i niebieskimi kogutami-pogotowie instalacyjne te od gazomierzy sieciowe te od gazociągów jeżdziło głównie Roburami w kolorze niebieskim.Stan na rok mojego zatrudnienia w gazowni 1984.
 
Ostatnio edytowane:

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#7
Takie Fiaty pickup z paskiem faktycznie pamiętam z Gdańska (przeprowadziłem się w 1987 r.). Może to kwestia epoki, a może wielkości miasta?
 
Status
Zamknięty, nie możesz umieszczać tu nowych wpisów.
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 6

Podobne wątki