• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Podtrzymanie zasilania (UPS) a dekodery inne niż M133

Kerims

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Witam serdecznie wszystkich użytkowników tego forum!
Strona sprzętowa zagadnienia podtrzymania zasilania dekodera jazdy jest mi znana i nie mam z nią problemu... Wiem, co i gdzie podłączyć. Problemy mam ze stroną programową... W dekoderach Martinezo jest odpowiednia programowalna CV, w której się ustala czas zwłoki resetu dekodera po ustaniu sygnału dcc. Jak to wygląda w dekoderach dźwiękowych ESU np. 52xxx i dekoderach jazdy Roco 10745??? Niestety czasami się zdarza, że na brudnych torach modele lokomotyw wyposażone w te dekodery "przerywają" jazdę...
Jeśli te dekodery nie posiadają CV odpowiedzialnej za czas zwłoki resetu dekodera to czy samo podłączenie dużej pojemności (470-1500uF) za mostkiem prostowniczym dekodera pozwoli na lepszą (bez szarpnięć) jazdę modeli??? Będę wdzięczny za dyskusję i opinię w temacie...
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#2
CV11 - power conversion delay - określa czas, po jakim dekoder uznaje, że nie ma sygnału DCC i przełącza się w inny tryb pracy (np. jazda analogowa lub zatrzymanie). U różnych producentów wartość CV11 jest podawana w innych jednostkach czasu - sekunda, dwie albo 10.

Nie ma to nic wspólnego z zasilaniem, a jedynie z odbiorem sygnału DCC, więc żaden kondensator tu nie pomoże, tzn. pomoże, jeśli ustawisz CV4 na 0 czyli brak przełączania trybu, oczywiście zakładając optymistycznie, że dekoder zinterpretuje wartość 0 zgodnie ze standardem NMRA.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#3
Pomoże.
Po ustawieniu na np. 3s procesor robi to co robił (a przynajmniej nie staje dębapo gwałtownym zaniku zasilania) bez obecności sygnału DCC aż do wyładowania żródła podtrzymania zasilania (tu UPS) lub zadanego czasu.
Tylko że nie wszystkie dekodery mają CV11 :(
Dekoderom bez CV11 UPS nie pomoże.
np. 10745 czy 10741 ROCO.
 

Podobne wątki