• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Podstawka pod manipulator typu "Fredi"

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#1
Witam serdecznie

Chciałbym zaprezentować kolejną rzecz jaką udało mi się zmaterializować w ostatnich kilku dniach. Upały nie dają żyć, a tym bardziej pracować przy modelach, ponieważ moja pracownia jest na poddaszu, temperatura tam jest porównywalna z tą w piecu do Pizzy.

Więc musiałem zejść do piwnicy. Dzięki Pawłowi Radeckiemu udało mi się pozyskać pięknie wycięte formatki ścian, które posłużyły mi do zmontowania podstawki pod manipulatory Fredi.

Takie podstawki to nic innego jak przykręcane do boku makiety uchwyty na manipulatory. Takie rozwiązanie znane jest szeroko w świecie Fremowców. Ale tak naprawdę, Tomek Florczak znowu sprawił, że tematem postanowiłem się zając osobiście, podglądając jego rozwiązania.

I tak jak to u mnie zazwyczaj bywa, najpierw projekt z wymiarami, a potem wysyłka pliku do realizacji.
podstawka_fred.jpg


Po otrzymaniu ww detali, przystąpiłem do oszlifowania krawędzi i boków. A nastepnie skleiłem wszystko odpowiednio ze sobą.

38151867_2169477479747141_6274087976888696832_n.jpg

Po sklejeniu i końcowym oszlifowaniu, wszystko zostało zabezpieczone olejem do drewna.

37982897_2169477213080501_4247901261959004160_n.jpg

Teraz wszystko schnie. Później , delikatny szlif i kolejna warstwa.

38027322_2169476679747221_9082754957907591168_n.jpg


Uchwyty te zostały wykonane ponieważ, na naszych imprezach, większość manipulatorów, jest odkładana byle gdzie. Potem ich szukamy, albo są odkładane na wystających puszkach LN-Boxach. To rozwiązanie powinno nam na jakiś czas zapewnić porządek z naszymi manipulatorami.

Sposób montażu do makiety, jest przewidziany za pomocą uchwytu modelarskiego.

1533136931299.png
 

Załączniki

Alan

Nowy użytkownik
Reakcje
10 3 1
#3
Aż się prosi zapytać czy w N fredy są mniejsze.
Ale wiem , że nie wszyscy mają poczucie humoru.

Czy pionowe kieszonki nie są bardziej praktyczne? Nie zaczepia się przy przechodzeniu koło takich ukośnych?
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#4
Nie zaczepia się przy przechodzeniu koło takich ukośnych?
Użytkuję takie podstawki od iluś tam lat na Tychach. Prawie identyczne. Pewnie przez te kilkadziesiąt imprez w których uczestniczyły Tychy kilka razy konflikt podstawki z uczestnikiem się zdarzył, ale nie przypominam sobie, żeby jakoś nagminnie mi się ludzie o nie zaczepiali. Natomiast wygodnie się z tego i fredy bierze i wygodnie odkłada.
 
OP
OP
Maslo

Maslo

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
PKMK
Producent
Reakcje
406 1 0
#5
To zależy od twórcy takich przyrządów. Dla mnie łatwiej i wygodniej było stworzyć takie cos. Poza tym, nie wiem co Ty robisz przy makiecie, ale nam takie rzeczy nie przeszkadzaja. Bardzo latwo je ominac wykonujac delikatny ruch oddalajacy sie od boku makiety. Na szczescie takich przyrzadow nie bedzie duzo. Beda ustawione tylko w obrebie stacji. Wiec nie przewidujemy wiekszych problemow z obsluga makiety. A przede wszystkim taka była i jest moja wizja szczęścia.

Jeżeli masz , swoj , inny, przykład, zachęcam do zaprezentowania go tutaj w tym temacie.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#6
Ładnie wykonałeś podstawki Mateusz :)
Jakiś wynalazcą tych podstawek nie jestem. Rozwiązania bazowałem na już istniejących półkach spotkanych na innych makietach. Moja modyfikacja polegała na zoptymalizowaniu wymiarów, aby mieściły się idealnie 4 Fredy z lekkim luzem. Ponad to pochyliłem w granicach rozsądku półkę aby minimalnie przeszkadzała podczas przechodzenia obok niej. Istotnym szczegółem podczas planowania wymiarów było również to, aby gotowa półka na czas transportu zmieściła się pod segmentem w jego ramie.
 

Podobne wątki