• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Podpięcie myszki w kilka miejsc

Devilus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#1
Hej,

Podpatrując z Tatą rozwiązanie z wystawy makiet - konkretniej przygotowanie kilku gniazd w które można podłączyć swojego pilota chcemy zorganizować to samo u nas.
Mamy z21start + czerwony Multimouse. Myśleliśmy że wystarczy kabelek 6-cio żyłowy, parę rozgałęźników i końcóweczki rj-45 ale już na początku odpadliśmy:/

Mam zrobiony 2 metrowy kabelek 6-cio żyłowy i chciałem sprawdzić czy działa, podpinam pod myszkę, i do centralki z przodu w wejście x-bus i na myszce mam err13 - wpisuję to w google i mam że coś z kabelkiem jest nie tak więc podpiąłem oryginalny kabelek i znowu mam to samo - coś uszkodziłem w centralce lub myszce?
 

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
302 0 0
#2
XpressNet łączy się złącza RJ12 6p6c. Na RJ45 też da się to zrobić, ale jest to rozwiązanie raczej niestandardowe.
Co do potencjalnych uszkodzeń, to jeśli nie zrobiliście kabli z połączeniami 1-1 (czyli pin 1 centralki łączył się z pinami 1 gniazd, pin 2 z pin2 itd.) to potencjalnie mogliście uszkodzić drivery wyjściowe magistrali RS485. Niestety może to dotyczyć obu urządzeń (centrali i myszki).
Jeśli macie drugą mysz (nie używaną z waszym okablowaniem) to proponuje sprawdzić czy komunikuje się normalnie centralką na oryginalnym kabelku 6 żyłowym. Jeśli nie to obawiam się, że wyjście centrali jest uszkodzone. Jeśli myszka zadziała, a druga na tym kablu nie działa to z dużym prawdopodobieństwem jest ona uszkodzona.
 
OP
OP
D

Devilus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#3
Padła centralke, myszke dzisiaj sprawdzalismy i jest ok, kabelek zrobiony jest tak samo jak orginalny tj, obie koncowki maja taka samą kolejnosc poszczególnych kabelków
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
314 1 0
#4
"Myśleliśmy że wystarczy kabelek 6-cio żyłowy, parę rozgałęźników i końcóweczki rj-45" - tak powinno być, choć nie RJ45 a RJ12.
Do pracy Ekspressnetu zasadniczo potrzebne są cztery żyły: 2 i 5 to zasilanie, 3 i 4 to RS485. Żyły 1 i 6 są używane tylko przy pracy myszy jako Master (w starym systemie Roco), jedna to sygnał DCC od myszy do "centralki" a raczej wzmacniacza (centralką jest w tym systemie mysz Master), druga to sygnał o przeciążeniu / zwarciu od "centralki" do myszy.
Nie wiem czy w Z21 jest tak samo, przypuszczam że wykorzystanych jest przynajmniej 5 żył: 2x zasilanie, 2x RS485, sygnalizacja przeciążenia.
Mysz od strony zasilania jest zabezpieczona przed skutkami użycia odwrotnie zarobionego kabla, jeśli już coś wtedy padało, to elementy połączone z żyłami 1 i 6. Uszkodzeniem myszy kończyło się też podłączenie równolegle więcej niż jednej myszy kablem 6- żyłowym - mysz Master mogła być tylko jedna a do myszy Slave należało używać kabla 4- żyłowego (zwykle kabel spiralny był 4- żyłowy).
Nie uwierzę że podłączenie które opisałeś spowodowało uszkodzenie. Może w robionym kablu są jakieś zwarcia lub zamiana żył? Zarabiając samemu wtyki trzeba mieć choć najprostszy tester - najtańszy już od ok. 30 zł. Przy takiej operacji łatwo o jakieś błędy (brak styku we wtyku, zwarcie itp).

.
 
OP
OP
D

Devilus

Nowy użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Faktycznie nie RJ45 a RJ12 - nie wiem skąd wziąłem te 45. Byłem w sklepie elektrycznym z orginalnym kabelkiem na wzór i sprzedawca wyposażył mnie w końcóweczki RJ12, kabelek 6 ciożyłowy i w trójniki. Postaram się kupić jutro tester i zobaczyć czy to faktycznie kabelek jest winowajcą a mi nie pozostaje nic innego jak oddać centralkę w dobre ręce i liczyć na to że uda się ją jeszcze naprawić i nie muszę wykosztować się na nową ;/
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.993 140 0
#6
Sprawdź też trójniki. Coś mi świta, że dawno temu jakieś takie sprawdzałem i nie pasowały za bardzo (miały pozamieniane pin-y)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 21

Podobne wątki