• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

podk³ad korkowy

A

Anonymous

Gość
#1
podkład korkowy

Mam pytanie do was, jak gruby powinien być podkład korkowy? Oczywiście mowa o skali N.
Znalazłem firmę www.korkowy.pl ,w której można nabyć podkłady różnych grubości
i nie wiem który wybrać.
Dzięki za szybką odpowied¼...
 
OP
OP
H

hugwa1

Gość
#2
Musisz wziąć 2mm.
Teoretycznie przy układaniu Peco powinno być ciut więcej, ale skoro nie ma 2.5 to lepiej 2.
 
OP
OP
A

Anonymous

Gość
#4
w komforcie-wykładziny jest taki 5mm grubości i tanio.
ino przecinać wzdłużnie trzeba :->
 
OP
OP
H

hugwa1

Gość
#5
Zbyszek napisał(a):
2,5 mm też jest, trochę droga....
No to lekka przesada. Jak komuś te 0.2 czy 0.3mm za nisko, to może sobie kartonem podkleić. Tylko że większe różnice wychodzą na krawędziach modułów robionych różnymi technikami a ta różnica jest pomijalna przy luzie śrub rzędu ±0.6mm.
 

alienek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Dziekuję :)
Czyli korek trzeba zamówić :)
Czekam już za zestawem startowym, troszkę torów do tego, płytę się kupi i zaczynam budować pierwszą makietę z prawdziwego zdarzenia :)
 

alienek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
wiygN napisał(a):
alienek napisał(a):
Może zamiast makiety warto zbudować moduł i przyjechać z nim na jakieś spotkanie?
Moduł ma to do siebie, że nie da się wracać pociągiem ;-)
O tyle fajnie jest, że można je¼dzić na makiecie "torcikowej" w kółko, chociaż na pewno będzie tunel.
Mam pokój do dyspozycji 2550 mm * 2650mm, musi tam się biurko, kanapa i szafa zmieścić... no i makieta. Tak więc makietę będę miał przywieszaną do ściany, na rolkach - gdy nie będzie używana, podjedzie pod sufit. Makieta będzie miała wymiary 2550 * 900 mm. W takich wymiarach raczej modułu/modułów nie zrobię, prawda?
Co nieco o modułach poczytałem, ich standardowa szerokość (od północy do południa) to 400 mm, prawda? Można to poszerzyć np razy 2? :)
 
OP
OP
D
#13
alienek napisał(a):
Można to poszerzyć np razy 2? :)
Tak o ile zbudujesz moduły przejściowe z 400 mm na 800 mm.
alienek napisał(a):
Można to poszerzyć np razy 2? :)
A w jakim celu ?? Może chcesz zbudować miasteczko albo coś w tym stylu ? Pamiętaj że makieta modułowa ma inne zastosowanie od zamkniętej lub otwartej makiety stacjonarnej. Moduły się przewozi nieraz ponad 1000km w jedną mańkę a w ciągu roku potrafią zrobić niezły przebieg i być niejednokrotnie przechowywane tymczasowo w nie najlepszych warunkach, więc im mniej rzeczy które mogą odpaść z danego modułu tym lepiej.
 
OP
OP
W

wiygN1

Gość
#15
alienek napisał(a):
Moduł ma to do siebie, że nie da się wracać pociągiem
Wręcz przeciwnie! :-D Jedziesz z jednego końca makiety modułowej na jej drugi koniec. Zmieniasz czoło i wracasz. Jak prawdziwa kolej. A Ty chcesz je¼dzić w kółko. Jak na prawdziwej karuzeli... ;-)

A teraz na serio, odpowiedz sobie na trzy pytania:
- policz, ile tysięcy będziesz musiał wyłożyć na zbudowanie makiety, ot choćby na same tory?
- pomyśl, ile lat zajmie Tobie budowa takiej makiety?
- jak szybko się Tobie znudzi jeżdżenie w kółko pomimo zainwestowania pracy i pieniędzy?

Jak masz ciśnienie to moduł prosty 80cm zrobisz w kilka tygodni kosztem rzędu 200 zł. I już możesz pojechać na spotkanie i bawić się w coś takiego: http://www.pbase.com/wiygn/naumburg_2008_makieta To chyba ciekawsze od jazdy w kółko?

Poza tym zaczynając od takiego prostego modułu nabędziesz praktyki, która przyda się do większych projektów. No chyba, że masz już kilka makiet na koncie i tylko nam się nie pochwaliłeś?

alienek napisał(a):
Czyli tego typu moduł byłby dozwolony?
Tak. Popatrz na fotki z linku, który podałem.
 

a_tox1

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Dodatkowo ten szeroki moduł możesz podzielić na segmenty o innym profilu.
Wydaje się, że to To niby oczywiste, ale...jako, że od kilku dni nie działa strona N-ormy,
więc nawet nie ma czym się podeprzeć.
 
OP
OP
W

wiygN1

Gość
#17
a_tox napisał(a):
od kilku dni nie działa strona N-ormy
Stronę wyłączyłem około 14 pa¼dziernika ponieważ Misiek i Zvolack zażądali usunięcia zdjęć swoich skrzynek a niestety nikt póki co nie dysponował czasem wolnym potrzebnym na przebudowanie strony.
 

alienek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
wiygN napisał(a):
A teraz na serio, odpowiedz sobie na trzy pytania:
- policz, ile tysięcy będziesz musiał wyłożyć na zbudowanie makiety, ot choćby na same tory?
[/qoute]
Nikt nie mówił, że hobby to tania sprawa :)
wiygN napisał(a):
- pomyśl, ile lat zajmie Tobie budowa takiej makiety?
[/qoute]
Do emerytury mi daleko, wieczorami po pracy trzeba coś robić, ile można pieluchy małemu zmieniać podczas oglądania tv? :)
wiygN napisał(a):
- jak szybko się Tobie znudzi jeżdżenie w kółko pomimo zainwestowania pracy i pieniędzy?
[/qoute]
Nie wiem czy szybko czy nie, ale raczej przekonałem się, będzie jakiś moduł. :)
Coś tam kiedyś w H0 czy TT się już robiło, ale raczej amatorsko i nieciekawy efekt. Teraz jestem już duży i mogę zrobić coś ładnego, co będzie cieszyć oko moje i innych :)


Dzisiaj przyszła paczka z zestawem i duperelkami. Zaraz po pracy rozpakuję i się zacznie :)))
 

alienek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
wiygN napisał(a):
a_tox napisał(a):
od kilku dni nie działa strona N-ormy
Stronę wyłączyłem około 14 pa¼dziernika ponieważ Misiek i Zvolack zażądali usunięcia zdjęć swoich skrzynek a niestety nikt póki co nie dysponował czasem wolnym potrzebnym na przebudowanie strony.
Jakby nikt nie chciał, lekko się na tym znam. ;-) mogę się zaoferować, jako wkład nowego na forum :)