• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pod DCC czy pod analog

Karol K.

Znany użytkownik
Reakcje
69 0 0
#1
Czy jeżeli moja makieta jest budowana z myślą o DCC (bez odcinków izolowanych) to czy jak będę chciał połączyć się z kimś innym kto jeździ analogowo t oczy będzie jakiś problem???
Oczywiście na mojej makiecie będzie możliwość jazdy analogiem (FZ1) ale bez odcinków izolowanych ,czyli na stacji będzie mógł być praktycznie jeden lok.
Co z tym zrobić?
NIe chcę się bawić w te całe odcinki...
 
OP
OP
Karol K.

Karol K.

Znany użytkownik
Reakcje
69 0 0
#2
Informacja zwrotna to to że wiem że na danym torze stoi lok tak?
A czy mogę nie robić odcinków i będzie na stacji jeden lok czy raczej zepsuję wtedy zabawę?
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#3
W analogu: jeżeli nie zrobisz odcinków izolowanych, to na twojej makiecie będzie się mógł znajdować tylko jeden pociąg. Kropka. Jeżeli to jest np: mijanka, albo jakaś większa stacja, to chyba nie o to chodzi.
 
OP
OP
Karol K.

Karol K.

Znany użytkownik
Reakcje
69 0 0
#4
OK. A jeżeli teraz będę sterował analogiem to włączam ten odcinek na którym chcę aby lok jechał. A jak przeżucę się na DCC to włączam wszystkie odcinki izolowane i jeżdżę.
MAcie fotke jak zrobić ten odcinek izolowany?
I jak zrobić włączanie odcinka na pulpicie?

pozdr

czy takie rozmieszczenie odcinków może być?
 

Załączniki

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
karolek napisał(a):
OK. A jeżeli teraz będę sterował analogiem to włączam ten odcinek na którym chcę aby lok jechał. A jak przeżucę się na DCC to włączam wszystkie odcinki izolowane i jeżdżę
Tak
karolek napisał(a):
MAcie fotke jak zrobić ten odcinek izolowany?
Tniesz jedną szynę w dwóch miejscach i podłączasz (np: lutujesz) do niego kabelek
karolek napisał(a):
jak zrobić włączanie odcinka na pulpicie?
http://wiki.gbbkolejka.com/tiki-index.p ... ody+torowe
http://wiki.gbbkolejka.com/tiki-index.p ... +na+torcie

PS. no i w ogóle: http://wiki.gbbkolejka.com/tiki-index.p ... +analogowa

karolek napisał(a):
czy takie rozmieszczenie odcinków może być?
Tak
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#7
karolek napisał(a):
Czy jeżeli moja makieta jest budowana z myślą o DCC (bez odcinków izolowanych) to czy jak będę chciał połączyć się z kimś innym kto jeździ analogowo t oczy będzie jakiś problem???
Zadaj sobie pytanie Karolek czy naprawdę w przyszłości połączysz się z kimś w analogu.
Cała modułowa Polska jeździ w DCC, nawet Kraków :p
Jeżdżąc pod analogiem musisz do każdego odcinka z pulpitu poprowadzić osobne przewody,
przełączniki do pulpitu, masa kabli w pulpicie - zobacz sobie jak Pado zrobił pulpit i co jest wewnątrz. Kupa roboty, pieniędzy oraz potrzebne trochę wiedzy elektrycznej.
Ja robiłem trapez i też jest obsługa pod analog i DCC( teraz żałuję) i jak skończę sesje natychmiast przerobię elektrykę tylko pod DCC :D
Serdecznie pozdrawiam :!:
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
karolek napisał(a):
czy takie rozmieszczenie odcinków może być?
Rysunek dlatego przedstawia 2 warianty ponieważ nie wiadomo jakie wymiary będą miały poszczególne moduły.
Od razu mogę ci powiedzieć że przy tym układzie torowym ledwo zmieścisz się na skrzynce długości 1 metra. Bliskość rozjazdów względem prawej krawędzi modułu powoduje że odcinki izolowane miały by długości od 1 do 15-20cm więc tylko dodatkowy kłopot przy podpinaniu tego wszystkiego. W przypadku modułu z prawej strony odcinki będą miały one około 30-60cm więc tam można je wykorzystać i poprzez np. wtyki bananowe połączyć każdy odcinek izolowany z odpowiednim torem na środkowym module do którego poprzez 4 przełączniki będzie można doprowadzać zasilanie do wybranych odcinków.
W wariancie drugim początkiem odcinków izolowanych będzie miejsce łączenia lewego modułu ze środkowym.
Paweł napisał(a):
Zadaj sobie pytanie Karolek czy naprawdę w przyszłości połączysz się z kimś w analogu.
Nie każdy posiada DCC a jak wykona w analogu pod magistralę DCC to przełączy się tylko 5 przełączników i można śmigać po makiecie cyfrowo.
 

Załączniki

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
#9
Paweł, nie przesadzajmy. Nie wszyscy mają i korzystają z DCC.
Nie trudno zrobić układ i pod DCC, i pod analog a warto to zrobić. Choć większość moich lokomotyw ma już cyfrę to mam i takie, których nigdy w takowy układ nie wyposażę! Są zbyt stare i zbyt piękne by im coś takiego robić. Choćby dla nich warto pójść na kompromis.
Układ wcale nie wymaga znajomości na poziomie inżyniera. Wystarczy wiedza pozyskana w szkole na lekcjach fizyki. I jedno dodatkowe łącze "wszystko" spinające dla potrzeb sterownia cyfrowego. Nie wierzę, że wszyscy posiadacze DCC mają pełne sterowanie cyfrowe wszystkiego. Rozjazdy i semafory też??? Jeszcze sporo czasu upłynie by operować wyłącznie poprzez komputer. Choćby z tego powodu warto mieć moduł "przejściowy" by móc bawić się zarówno z tymi co analog mają jak i tymi co postęp w tych zabawkach widzą nade wszystko.
Ja zachęcam do odrobiny wysiłku i budowy modułu pod oba systemy.
 
OP
OP
Karol K.

Karol K.

Znany użytkownik
Reakcje
69 0 0
#10
Znaczy chciałbym mieć możliwość sterowania analogowego jak i cyfrowego bo nie każdy ma cyfrę.
Mam pytanie czy w analogu na całą stację: sterowanie lokami(12V) i sterowanie rozjazdami(16V) wystarczy jeden FZ1 czy tego mój zasilacz nie wytrzyma i będzie potrzebował " kolegi " ( :D ). Do sterowania oświetleniem będę miał i tak oddzielny zasilacz.
Moduły będą miały po 105cm. Jestem bliższy temu pierwszemu schematowi.
A te kable co są na dole (trzy po dwie żyły) do czego mam podłączyć w pulpicie i jakie przełączniki użyć?

P.S.
i co zrobić z tym przełącznikiem na lewym module (tzn jak go umiejscowić na pulpicie)?

Według mnie w zaznaczonych miejscach też powinno być zasilanie szyn, gdyż jeżeli szyny sąsiednich modułów nie będą się stykać to może " zabraknąć" prądu na skrajnych modułach (odcinkach iz.)
 

Załączniki

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
pepej napisał(a):
karolek napisał(a):
Przepraszam ale nie rozumiem tych schemtaów na wiki i jak przeciąć tę szynę w dwóch miejscach :oops:
na końcu i na początku odcinka :!:
Na rysunku masz zieloną linią zaznaczone początki odcinków izolowanych i czarna grubsza kreska wzdłóż tej zielonej przecina szynę koloru czerwonego. (na początku i końcu jednego toru przecina się tą samą szynę i pomiędzy przecięciami powstaje odcinek izolowany
karolek napisał(a):
Według mnie w zaznaczonych miejscach też powinno być zasilanie szyn
Dlatego pisałem np. o wtykach bananowych którymi będziesz spinał ze sobą tory pomiędzy modułami (kable około 20cm w zależności od umiejscowienia gniazd na brzegach modułów powinny wystarczyć) a na pewno ułatwi podpięcie elektryki żeby nie ciągnąc dodatkowych metrów kabla(pomnóż odległość od pulpitu do tych odcinków izolowanych x6) (odległość od miejsc zasilania nie jest aż taka duża żeby były problemy z zasileniem tych kilkunastu centymetrowych odcinków na sąsiednich modułach. Masz zresztą rozdzielony rysunek na 3 segmenty i w pierwszym wariancie masz połączenie pomiędzy modułami a w drugim wariancie nie masz w zależności czy odcinki izolowane będą zaczynać się na pierwszym module czy od krawędzi drugiego modułu.
Przełączniki klawiszowe lub dźwigienkowe On-OFF o obciążalności styków kilka amper powinny wystarczyć.
 

Podobne wątki