• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Początkujący bardzo zielony prosi o pomoc

OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#21
Witam, przeczytałem i to z uwagą to co napisałeś na Pw.

O pulpicie pisałeś ale mi nie chodzi o jakiś wielki sterujący kombajn tylko urządzenie które umożliwi przestawianie zwrotnic i zapalanie sygnałów np mające możliwość obsługi 6 zwrotnic, 6 semofaorów (sygnałów), zapalenia świateł w kilku miejscach i kilka wejść wolnych na przysżłość. W epoce mojej kolejki były takie gotowe (do nabycia w NRD lub po znajomości) produkcji PIKO, a ponieważ idąc za Twoją sugiestą zdecydowałem się na sterowanie analogowe osprzętem, tak jak macie to z synem na swojej makiecie myślałem że teraz są takie gotowce. Widziałem na allegro np takie jak PIKO 55262 pulpit do sterownia zwrotnicami i semaforami. Dlatego zapytałem na forum. Ciekaw jestem czy wystarczy zwrotnica i ten pulpit i juz działa, czy może trzeba jeszcze dokupić napęd do zwrotnicy i jakieś elementy separujące - bo ja chciałbym jednak wersję gdzie zamknięty semafoir zatrzymuje pociąg.
Fotki obiecałem wstawić w weekend. Pozdrawiam - ja naprawdę uważnie czytam wszystkie rady.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#23
Te "pulpity" to po prostu zestawy kilku przełączników. W wersji Piko jest wejście na 4 rozjazdy. Do tego rozjazdy potrzebują napędów. Mogą być oryginalne Piko, mogą być "conrady" mogą być siłowniki do zamka centralnego. Sposoby podłączenia omówione są m.in. na stronie gbbsoft'a.
Do semaforów świetlnych te przełączniki nie nadają się. Do semaforów kształtowych są dobre.
Jeśli chodzi o wersję z zatrzymywaniem składu przy wyświetlonym S1 to już nie ja...
Najpierw jednak plan i rozmieszczenie sygnalizatorów.
 
OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
Wszystko już mam w miarę poukładane, myślę że zabazuję na układzie torów z zestawu 57175 i nieco go zmodyfikuję, do tego wykorzystam tabor towarowy ze starej kolejki a lokomotywa narazie poczeka może się ją uda jednak przerobić na cyfrę? Zdjęcia mojego taboru umieszczę w weekend. Podstawa makiety płyta OSB, nogi regulowane takie jak można kupić w marketach budowlanych do mebli kuchennych. Górny poziom ze sklejki postawiony na podpórkach ze sklejki, potem wszystko zasłoniętę modelem terenu i w tym miejscu tunel. Sterowanie taborem cyfrowe PIKO reszta analogowe Tory muszą być na podkłądach czytałem że stosujecie korek więc pewnie i jak tak będę musiał zrobić. Może w weekend pobawię się i stworzę projekt w programie?
Bardzo wszystkich pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Ad Boruch - widziałem Waszą makietę - poprostu przepiękna.
 

Ice42

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#25
Dominik napisał(a):
Ice42 napisał(a):
Ostatnio zakupiłem znowu następne 4 zwrotnice, no i oczywiście trzeba też znów zakupić kolejne dwie kostki o numerze artykułu 55030.
Pewnie mi zarzucisz, że się czepiam, ale tak jakos powstrzymać się nie mogę - znaczy rozjazdy do których wmontujesz te zwrotnice planujesz od podstaw zrobic rozumiem - plan ambitny no ale czy jest sens tak cudować dla torta :D
Nie wiem o co teraz Ci chodzi.
Zaznaczyłem tylko o gotowych napędach el. magnetycznych Piko do różnych rozjazdów Piko, oraz to ,że na każdą kostkę dekodera do zwrotnic i semaforów(55030) przypada po 2 napędy
do tychże zwrotnic, czy to BWL, R Czy też WL, WR, lub innych mających wejścia na napędy.
Poza tym spokojnie przy dwóch takich kostkach dekoderów można przyporządkować po 2-4 semafory.
Próbowałeś zabłysnąć, podkręcając, ale Ci nie wyszło. :D
Pozdrawiam 8)
 
OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#27
Witam ponownie, zgodnie z obietnicą przesyłam fotki mojego taboru. Proszę w miarę możliwości o określenie czy:
1. Jest szansa przerobienia loko na cyfrę
2. Czy koła wagonów pojadą bez trzasków itd po torach PIKO gleiss
3. Czy sprzęgi można stosować do nowego taboru z cyfrowego zestawu PIKO?
4. Jaki to zestaw jaki typ lokomotywy?

Przepraszam za kiepską jakość zdjęć ale fotki są z komórki, mam awarię aparatu cyfrowego.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich życzliwych modelarzy.
 

Załączniki

A

Adam-H0

Gość
#28
tak jak myslalem - postaw to na polce jako pamiatke i zajmij sie modelarstwem ;)
w tych wagonach jak zmienisz kolka na uczciwe to beda drozsze od wagonu :?
a w lokomotywie jak pomyslisz, ze dekoder bez pracy tez bedzie wiecej kosztowal, to chyba ci wystarczy analizy tego sprzetu :roll:
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#29
1. Przerobienie loka na DCC jest totalnie nieopłacalne.
2. Kół nie wymieniaj. Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy wyczyścić. Ja jeżdżę starymi wagonami (też czuję do nich sentyment) i wszystko jest OK. Jeśli koła nie są uszkodzone to nie ma żadnych przeszkód, żeby te wagony u Ciebie jeździły. :D
3. To są sprzęgi tzw. żabki i występują we współczesnych modelach. Ja mam żabki we wszystkich wagonach i lokomotywach i na torcie sprawdzają się doskonale. :D
4. To jest lokomotywa BR55 najprawdopodobniej Piko.
 
OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#31
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Wagony zostają a loko pójdzie do makiety jako przydworcowy pomnik historii kolei. Dzięki Boruch teraz już wiem Loko to model Br55 - potwierdzam kolejka na 100% była PIKO.
Pozdrawiam serdecznie
Radek
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#32
Adam-H0 napisał(a):
Tez mam takie wagony - jak ich nie miec, ale jezdzic ??
fakt efekt jak na prawdziwej koleji - jak dekoder dziwieku - lomot pierwsza klasa ;)
wiadomo bawic sie mozna :?
Bardzo przepraszam Panie Adamie, ale czy jeżdżenie starymi wagonami jest niewskazane?
Łomot? Nie zauważyłem. Jeździłem ja, moja córka, mój syn w wieku małoletnim, a teraz jeździmy we dwóch. Jesteśmy zadowoleni. Mamy zdrowe uszy :p , a dźwięk jaki wagony wydają wcale nas nie razi.
I jeszcze odnośnie zabawy. Dla mnie moje hobby to zabawa. Tylko i wyłącznie, nic więcej.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#33
Adamowi chodziło o to, że stare wagony mają wyższe obrzeża kół i jeśli jeżdżą po nowych torach o niskim profilu szyny, to te obrzeża haczą o podkłady co skutkuje wydawaniem charakterystycznego odgłosu oraz podskakiwaniem wagonów. Jeśli Twoje tory mają profil o wysokości 2,5mm, to nie powinno być problemu.
 

Podobne wątki