• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Początkujący bardzo zielony prosi o pomoc

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie i proszę o pomoc i wsparcie w następującej sprawie:

tak się skłąda że kiedy sam miałem 10 lat otrzymałem od mojego Taty kolejkę elektryczną PIKO w skali HO. Nie pamiętam modelu ale zestaw składa się z lokomotywy parowej z tenderem oraz zestawu kilku wagonów towarowych - w tym wagon biały z winem Cinzano, cysterna Shell jedn wagon z dwoma kontenerami i jeden wagon długi towarowy typu koryto i jeden podobny krótki. Pudełka już dawno nie mam ale pozostały mi tory, transformator, tabor i trochę elelmentów makiety kupowanych jeszcze w sklepach Centralnej Składnicy Harcerskiej. Są to dwa semofory DDR, sygnalizotor trójkolorowy, mocno podniszczony kartonowy budynek dworca Koszyce, trochę drzewek itd. Od roku jestem szczęśliwym ojcem, udało mi się wybudować dom i mój synek w odróżnieniu ode mnie będzie miał swój pokój. Zastanawiam się nad tym czy już teraz nie zacząć budować dla niego makiety takiej kolejki. Ja miałbym sporą frajdę z powrotu do czasów dziecinnych a on za tych 5 lat piękną zabawkę z możliwością jej rozbudowy. Może złapie bakcyla?
Moje umiejetnosci modelarskie sa liche - trochę II wojny światowej na morzu i w powietrzu w skali 1:48 i 1:400 1:700 nic godnego uwagi.
Widze jednak po przejrzeniu forum i zawartości sklepów, że teraz bardzo wiele rzeczy mozna kupić gotowych. Dlatego myślę o zakupie płyty OSB, wykorzystaniu tych torów które mam i dokupieniu jedngo zestawu osobowego i budowy makiety od podstaw. Tu jednak rodzą się pytania:
1. Moje tory PIKO mają zupełnie inne połaczenia niż te widoczne na zdjęciach - sa to szyny łączone na zasadzie wsuwania w siebie dwóch blaszek, te nowe zasś maja połaczenia jakby zewnętrzne. Czy można jakoś połaczyć ze sobą te dwa rodzaje szyn?
2. Widzę że istnieje teraz system cyfrowy - mój jest pewnie analogowy czy można to jakoś połaczyć ze sobą? Czym te systemy sie różnią?
3. Od czego radzicie mi Państwo zacząć jak to wszytsko zasilać czy ten jeden transformator od starej kolejki wydoli? Jak sterować semforami zwrotnicami itd, kiedyś żeby semofory działały potrzebny był tzw tor separujący - niestey nigdzie nie mogłem go wtedy dostać i kolejka nie zatrzymywała się pod zamkniętym semaforem?
4. Zaznaczę iż kolejka ma być dla zabawy - syna i mojej a nie dla realizmu dlatego mogę połączyć różne epoki i różne malowanie i zarządy kolei. Będę bardzo wdziećzny za jakieś podpowiedzi i skierownie mnie do fachowej i prostej w odbiorze literatury na zasadzie krok po kroku. Dziękuję serdecznie z góry za poświęcony czas i uwagę
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
Od czego radzicie mi Państwo zacząć
Kup cyfrowy zestaw startowy, a tamto wrzuć ponownie do pudełka... Może za 2-3 do tego wrócisz mądrzejszy o wiele wiedzy i będziesz umiał ocenić co zostawić (lok, wagony) a co wyrzucić (tory)
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
190 0 0
#3
Nie obraź się, ale jesteś już dużym chłopcem i ojcem rodziny. Czytać umiesz i to zapewne ze zrozumieniem. Przejrzenie tego forum to za mało. Trzeba przeczytać wiele tematów. Poszukać interesujących haseł. Obejrzeć wiele rysunków i zdjęć i wyciągnąć wnioski.
Nie możesz wymagać, żeby po raz kolejny wałkować tematy od początku.
Piszę to nie dlatego, żeby Cię zniechęcić, ale dlatego, że o tym wszystkim już była mowa nie raz.
Proszę poszukaj, poczytaj, a wiele Ci się natychmiast rozjaśni. Ja właśnie od tego zaczynałem, a i tak nie uniknąłem wielu błędów.
Jakby co zapraszam na PW
Pozdrawiam :D
 
A

Adam-H0

Gość
#4
Posluchaj dobrej rady - tory proste zostaw do witrynki z pamiatkami reszta kubel na smieci :?
tabor tez nadaje sie do witrynki z pamiatkami z dziecinstwa :roll:
KUPEINIE zestawu startowego na poczatek idealne rozwiazanie i oczywiscie tylko DCC nie sa nic drozsze a jestes na czasie z technika i uwiez mi dzieci bardziej bawi jak jezdza dwie lokomotywy lub wiecej no i nawet moje chlopaki zainteresowaly sie gdy doszly odglosy i dzwieki 8)
Pomysl ze twoj syn to XXI wiek a nie koniec XX - daj mu szanse na zabawe na uczciwym poziomie :D
 
OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dziękuję za odpowiedzi i rady. Oczywiście przejrzę wątki na forum - przepraszam jeśli czegoś nie dopełniłem (poszukiwania) ale mój czas przy komputerze jest niestety dośc mocno ograniczony innymi obowiązkami.
Z postów wynika jedno - radzicie wyrzucić to co jest i kupic nowe. Powiem szczerze jest to rada trochę po najmniejszej linii oporu. Szkoda mi tamtego taboru. Tory zgoda ale dlaczego nie wykorzystać wagonów lokomotywy, semaforów itd?
Rozumiem że po zakupie zestawu startowego mogę dokupić więcej torów i one będą już w systemie cyfrowym pasowały do tych z zestawu cyfrowego? Podoba mi się zestaw torów PIKO D.
Co z literaturą - jest gdzieś jakieś podręcznik kóry za rączkę poprowadziłby przez budowę makiety?
Pozdrawiam serdecznie
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#6
Jeśli mogę też coś doradzić.
Tabor na upartego można zostawić, wymieniając zestawy kołowe a loka przerobić na cyfrową. Tory do kosza. Tory teraz są łączone przez tzw złączki, które są dostępne razem z torami (po 1 z każdej str), osobno też można kupić.

Generalnie koledzy dobrze radzą: nie przejrzeć, tylko przeczytać interesujące wątki na temat. Literatura dzisiaj nie daje tylu dobrych rad, co posty na forum poparte doświadczeniem kolegów.
I nie ma się co spieszyć. Tak naprawdę to forum to skarbnica wiedzy i jeśli ktoś jest przygotowany do "pracy" nad makietą, kolegom łatwiej pomóc.
Powodzenia.

PS. Jest tu taki kącik Makieta FAQs... i "na skróty" Warto zobaczyć.
 

RŻD

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Kris napisał(a):
Generalnie koledzy dobrze radzą: nie przejrzeć, tylko przeczytać interesujące wątki na temat. Literatura dzisiaj nie daje tylu dobrych rad, co posty na forum poparte doświadczeniem kolegów.
I nie ma się co spieszyć. Tak naprawdę to forum to skarbnica wiedzy
W 100% zgadzam sie z ta tezą! Do zarejestrowania na forum, byłem zielony, po zarejestrowaniu poczulem sie zdolowany. Ale poswieciłem kilka dobrych godzin na studiowanie tego forum, i zobaczylem, ze tu naprawde jest czego sie nauczyć. bardzo mi pomoglo w wyborze sprzetu do mojego przyszłego tortu. jest to zbiór doswiadczeń , a nie ma nic lepszego jak wchłaniać wiedzę nabytą przez konkretna osobe (grupę osób) , niz czytać podręcznik.
Kolega ma racje, forum trzeba czytać ze zrozumieniem.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#8
Ja się po opisie domyślam co Ty tam masz za skarby ale najlepiej to byłoby gdybyś jeszcze jakieś fotki wrzucił.
 

Rafał G.

Znany użytkownik
Reakcje
3 1 0
#9
Wg mnie powinieneś się określić ile pieniążków zamierzasz wydać na budowę makiety wraz z torami. Na tej podstawie trzeba się zastanowić nad dwoma projektami:
1. łatwiejszy cyfrowy, łatwiejszy bo np. bez problemu po makiecie bez większej filozofii może jednocześnie jeździć kilka składów (w zależności oczywiście od jej wielkości). Zestaw do sterowania cyfrowego Roco multimaus to wydatek ok. 350 PLN + dekoder do każdej z posiadanych lokomotyw. Starsze lokomotywy nie mające gniazd do dekoderów też można przerobić na cyfrowe - tu na tym Forum są osoby co Ci w tym pomogą (za parę złotych). Dzięki zestawowi cyfrowemu w każdym momencie można zatrzymać lub jechać wybranym składem znajdującym się na makiecie i z różnymi prędkościami na jednym obwodzie torów.
2. analogowy czyli taki jaki masz, tu aby np jeździły dwa składy potrzebne są dwa niezależne obwody torów, dwa zasilacze itp itd - ogólnie jest trudniej, czy taniej - chyba nie.

Te tory, które masz jeśli są w jakim takim stanie i nie chcesz się pakować w duże koszty mogą zostać, do dziś na Allegro dostępne są te tory starszego typu wraz ze zwrotnicami ale moim zdaniem lepiej kupić nowe tory np Piko A-gleis, są one w miarę niedrogie i niezłe jeśli chodzi o jakość. Nie dam głowy ale chyba też można kupić przejściówki z torów zwykłych na A-gleis więc mogły by być i takie i takie.

Tabor, który masz zachowaj oczywiście jeśli jest sprawny, semafory i budowle też - może jedynie je odśwież.

Reszta to lektura tego Forum jest tu opisane wszystko od płyty po ukształtowanie terenu i sadzenie trawy.

Zacznij jednak od finansów - przez te parę lat od Składnic Harcerskich wiele się zmieniło i to hobby niestety przestało być znośne finansowo.

Pozdrawiam i życzę udanej zabawy Rafał
 

matrix

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
A ja z innej beczki. Jak będziesz ewentualnie wyrzucał tory, to chętnie je przyjmę za jakieś symboliczne pieniążki. Też mam trochę torów w ten sposób łączonych i chętnie coś poskładam dla swoich dzieci.
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Generalnie koledzy maja rację.Czasem najmniejsza linia oporu jest dobrym rozwiązaniem.Tory masz na pewno stare,nie wiadomo w jakim stanie.Nawet jeśli na strychu nie leżały to chyba nie są kompatybilne z Piko A-Gleis,chyba,że są jakieś przejściówki.A nic tak nie wkurza jak popychanie reka loka co kawałek.Tabor mozna zapewne ucyfrowić,jak się ktoś uprze. Jeśli ma to byc makieta,to cyfrówka jest jedynym sensownym rozwiązaniem,jesli ma to być jedna ciuchcia jeżdżąca w kółko po podłodze to wtedy analog(jesli nie przewidujesz rozbudowy).Jeśli cyfrówka to Roco,w Piko RACZEJ się nie ładować(są tacy co mają i podobno nie narzekają).
Oczywiście jestem jak najdalszy od wyrzucania zabytku,ale zostawiłbym to co najwyżej jako eksponat kolekcjonerski.Popieram Gbbsofta.Kupić NAJTAŃSZY zestaw startowy Roco jaki jest i od tego zaczynać.To hobby jest kosztowne,ale też tylko od ciebie będzie zależało jak bardzo.Posiadanie lokomotyw za prawie 2 tyś. z dekoderem ESU Loksound nie jest obowiązkiem przecież.A najtańszy zestaw startowy nie dość ,że z miejsca umożliwia zabawę,to jest też całkiem niezłą bazą pod makietę.Zasilacz ze 4 składy pociagnie bez problemu(zwłaszcza niewypasione,choć u mnie targa dwa wypasione + zasilanie zwrotnic itp.i nawet nie odczuwam jakiejś różnicy),do tego w dziedzinie sterowania masz wszystko co trzeba.Możesz co najwyżej tory zmienić i dalej rozbudowywać.Możesz potem dokupić drugą myszkę,a wtedy dzieki opcji kopiowania ustawień możesz każda z nich sterowac taborem.Wtedy ty jeździsz jednym lokiem a syn drugim i-w każdej chwili-na odwrót.Booster Roco jest fabrycznie dostosowany do dwóch sterowników-potrzebna tylko druga myszka i kabel.Mozesz nawet tak ustawić,żeby jedna myszka nie miała wszystkich uprawnień(czyli żeby syn nie narobił kaszany zmieniając ustawienia,bo nie będzie mógł-tzw. myszka master i myszka slave).Potem możesz EWENTUALNIE stary tabor ucyfrowić,będziesz miał dwa składy.Analog to mordęga,separowane sekcje,albo niepołączone owale,są tacy,którzy to uwielbiają i ok,ale nie ma co sie szarpać,jak można to zrobic wygodniej.Lepiej zbierać rok na cyfrówkę niz ładowac się w stary analog.Nawet jak masz super wiedzę w temacie to 30 letnie tory na makiecie to przesada.Jak sie uprzesz,to przerób loka na cyfrę i oby to działało.
 

Ice42

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
I oczywiście kup cyfrowy zestaw startowy Roco, to unikniesz Waść tego co ja miałem, a mianowicie zamiany cyfry Piko na cyfrę Roco. Czyli niepotrzebnej sprzedaży później podzespołów do jazdy(pilot, centralka, zasilacz..) :D
A po tym, to już będziesz centralnie "w domu". :)
I świat kolejkowy będzie w miarę przejrzysty.
Wierz mi, ale miałem identyczne problemy, i poszedłem z tym po "partyzancku", czyli najpierw zestaw torowy zakupiłem w Piko -A -Gleisach, a potem dokupowałem osobno Loki, oraz wagony.
Loki od razu wyposarzałem zamawiając dekodery jazdy do przyszłej jazdy w tzw. "cyfrze"
Pozdrowionka. :)
Ps.
W razie co pv.;)
 
OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Witam wszystkich serdecznie,
bardzo ale to bardzo dziękuję za udzielone rady i pomoc.

1. Forum poczytałem w wnocy - dzięki temu coś wiem i jestem niewyspany ale szczęśliwy

2. Świta mi w głowie pewien plan - ale nie wiem jeszcze czy to wersja ostateczna:

a. Makieta całościowa zwana przez Was tortem
b. Zestaw startowy podwójny PIKO 57175 - dwa składy i torowisko w sam raz dla początkującego i cena do przełknięcia na Allegro ponizej 1000 zł
c. Za pomocą programu komputerowego postaram się zmienić nieco ten układ i dołożyć do niego trochę torów - które dokupię osobno - projekt poddam miażdżacej krytyce
d. Stary tabor raczej nie będzie ucyfrzany. Narazie mam taki pomysł, że na kawałku torów ustawię lokomotywę i tender jako dekorację na swoim nowym dworcu - tak jak to często spotykamy obecnie na niektóych stacjach - cokół kawałek szyn i stary parowóz - zabytek-)
e. Z czasem posiadane wagony towarowe od starego zestawu przerobię tak by mogły poruszac się po nowych torach - oczywiście jak już nabędę z Waszą pomocą niezbędnej wiedzy. One chyba nie muszą mieć dekoderów skroro są nieoświetlone?
f. Sterowanie zwrotnicami, sygnalizotorami itd pozostanie analogowe - za pomocą pulpitu, który będę chciał kupić gotowy lub ostatecznie zrobić choć elektronik ze mnie żaden. Chyba że mnie namówicie na cyfrę ale to juz koszty z tego co czytałem.
g. Wszytsko zmnotowane na płycie OSB dwa poziomy - dolny rozbudowany i niewielki górny pod którym będzie tunel. Dwa dworce jeden mały - taki wiejski - na górze makiety i drugi większy - Miasteczko. Nie wiem z czego modelować teren widzę że wielu z Was używa do tego styropianu - ja zastanwiałem się nad pianką montażową lub gipsem. Moze pomoże mi mój kolega - on jest preparatorem i ma duże pojęcie o robieniu makiet i dioram w skali 1:1 więc da radę chyba w HO.

Wygląda że pójdę w system PIKO - Roco jest zbyt drogie. Startowo na makietę chcę wydać nie więcej niż 1500 - 2000 zł. a potem dokupic stopniowo zieleń, budownictwo, sygnalizację itd itp.

Dziś postaram się sfotografować posiaday przez mnie tabor by fachowcy powiedzieli co to za model.

Proszę o uwagi do mojego zarysu planu. Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie uwagi.
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Jest to jeden z lepszych zestawów Piko.Powiem szczerze sam zamierzałem go kupić,zanim koledzy nie namówili mnie na Roco(i nie żałuję).
Chyba że mnie namówicie na cyfrę ale to juz koszty z tego co czytałem
To JEST cyfra.Więc już tu masz pewne mozliwości.
Sterowanie zwrotnicami, sygnalizotorami itd pozostanie analogowe - za pomocą pulpitu
Jest to jedna z możliwości,nawet nie tak rzadko stosowana.Generalnie sterowanie dzieli się na 3 grupy:
-wszystko z komputera (GBB Kolejka)
-wszystko ze sterownika (sterowanie całością z pilota-karkołomne,ale wykonalne,ja stosuję cos takiego)
-pociągi ze sterownika,a zwrotnice i semafory (czyli akcesoria z osobnych pulpitów)

Tak więc możesz jak najbardziej coś takiego stosować,to nie jest rzadko spotykane rozwiązanie.
O tyle lepsze,że pilot w Piko wyglada jak do TV,musisz w zasadzie pilnowac sterownika.Osobiście Roco jest o tyle lepsze,że posiada wyświetlacz,który wbrew pozorom sporo daje.Pozwala się zorientować zorientować w sytuacji,gdy dużo się dzieje.Pamietaj,że Piko ma ograniczone mozliwości ingerencji w ustawienia dekodera.Szczerze powiedziawszy to będziesz mógł tylko dodawac loki i akcesoria i je usuwać.Np. stopnia "bezwładności" pociągu przy hamowaniu nie zmienisz.Tylko CV1.Inne CV można tylko z Roco(też jest pewien haczyk,ale do przełknięcia).
 

Ice42

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Dokładnie tak.
Ja dodam jeszcze, że u mnie sterowanie jest z myszy Roco i przełączam sobie 2, lub 3 loki jeżdzące, oraz przestawiam 4 zwrotnice el-magnetycznie (zwrotnice i dekodery zwrotnic są w Piko, plus dochodzą jeszcze semafory 2 i 3 komorowe- te od Pietruszki z Allegro)
To mi wszystko ładnie współgra. I jestem zadowolony.
Ostatnio zakupiłem znowu następne 4 zwrotnice, no i oczywiście trzeba też znów zakupić kolejne dwie kostki o numerze artykułu 55030. Odpowiednio wszystko podłączone chodzi bez zarzutów.:)
I nawet współpracuje dobrze z centralką i myszą Roco. Piko i Roco razem, hmm. A jednak tak .
I jestem bardzo zadowolony.
Więc taki uklad "sterowania" polecam Tobie.
Pozdrawiam. 8)
 

Załączniki

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#16
Ice42 napisał(a):
Ostatnio zakupiłem znowu następne 4 zwrotnice, no i oczywiście trzeba też znów zakupić kolejne dwie kostki o numerze artykułu 55030.
Pewnie mi zarzucisz, że się czepiam, ale tak jakos powstrzymać się nie mogę - znaczy rozjazdy do których wmontujesz te zwrotnice planujesz od podstaw zrobic rozumiem - plan ambitny no ale czy jest sens tak cudować dla torta :D
 
OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Witam serdecznie,
niestety czy mi się to podoba czy nie to raczej pójdę w kierunku PIKO i ich systemu. Może kiedyś jeśli synek i ja naprawdę złapiemy potężnego bakcyla, zmienimy system sterowania na ROCO.

Mam jednak następujące pytanie, czy jeśli zakupię wspomniany zestaw startowy PIKO 57175, a potem na bazie znajdujących się w nim lokomotyw zechce skompletować inny skład dokupić np wagony towarowe lub osobowe to czy wagony też muszą być od zestawu cyfrowego czy mogę kupowac pojedyncze np takie jak te:
PKP IC wagon Berlin-Warszawa-Express nr kat 57617
Wagony towarowe Flaischmann i inne dostępne na allegro.
Mówiąc krótko czy tabor od Roco, Flaischmann, PIKO z serii analogowej itd będą kompatybilne z moim nowym zestawem?
Co brać pod uwagę kupując tabor nienapędzany? Rodzaj kół, sprzęgi? Dlaczego moje wagony ze starego zestawu nie pojadą w nowym zestawie? Ze względu na koła i sprzęgi?

Drugie pytanie, czy dobrze rozumiem, że jeśli kupię kolejną lokomotywę np PIKO BR 185 która nie ma dekodera ale ma gniazdo, a następnie dokupię do niej dekoder DCC firmy PIKO i zamontuje to moja nowa lokomotywa także pośmiga w moim zestawie??
Rozumiem że gdybym chcaił by naraz jeźziły 3 składy muszę dokupić drugie urządzenie sterujące DIGI2 ale czy do niego trzeba kupić kolejny transformator?

Trzecie pytanie dotyczy torów: Czy w tym zestawie startowym tory to słynne Gleisy PIKO? Jaki program doradzacie laikowi do zaprojektowania na bazie torów w kupionyn zestawie PIKO plus dokupione kolejne tory swojej pierwszej makiety? Chodzi o to który program ma bazę torów PIKO Gleiss i jest prosty w obsłudze.

Serdecznie pozdrawiam
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#18
Mówiąc krótko czy tabor od Roco, Flaischmann, PIKO z serii analogowej itd będą kompatybilne z moim nowym zestawem?
tak
Drugie pytanie, czy dobrze rozumiem, że jeśli kupię kolejną lokomotywę np PIKO BR 185 która nie ma dekodera ale ma gniazdo, a następnie dokupię do niej dekoder DCC firmy PIKO i zamontuje to moja nowa lokomotywa także pośmiga w moim zestawie??
tak, ale może sobie jakiś "firmowy" dekoder lepiej kup (firmy, która produkuje dekodery, bo Piko raczej ich nie robi, tylko sprzedaje obce pod swoją marką)
 
OP
OP
R

radziulasek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Bardzo dziękuję Gbbsoft. Czy jednak ktoś zna odpowiedź na moje pytanie dotyczące starych wagonów z PIKO z lat 80-tych? Czy one nie mogę jeździć po cyfrze z uwagi na stare koła dostosowane do tamtejszych torów? Czy takie koła można wymienić - mam naprawdę łądny zestaw 6 wagonów towarowych i żal mi ich. W weekend wrzucę na forum zdjęcie tego zestawu.

Drugie pytanie to jakiego programu użyć do projektowania pierwszej makiety? Łatwy w obsłudze i biblioteka torów PIKO ?

I obiecuję ostatnie pytanie - czy jeśli zdecyduje się na manualne sterowanie sygnałami i zwrotnicami, mogę kupić gdzieś gotowy pulpit do tego celu? Ja podłącza się w dzisiejszych czasach takie cuda pod tory? Dawniej dostępne były tory z wyprowadzonymi blaszkami i tam podpinało się kabelki, jak to wygląda dziś?

Pozdrawiam i dziękuje wszystkim obiecuje nie zmęczać już pytaniami :)
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
190 0 0
#20
radziulasek napisał(a):
Czy jednak ktoś zna odpowiedź na moje pytanie dotyczące starych wagonów z PIKO z lat 80-tych? Czy one nie mogę jeździć po cyfrze z uwagi na stare koła dostosowane do tamtejszych torów? Czy takie koła można wymienić - mam naprawdę łądny zestaw 6 wagonów towarowych i żal mi ich.
Oczywiście, że możesz nimi jeździć po tarach Piko A-Gleiss. Jeśli będziesz miał niższy profil to wtedy będą stukać, ale o tym już chyba było.
radziulasek napisał(a):
Drugie pytanie to jakiego programu użyć do projektowania pierwszej makiety? Łatwy w obsłudze i biblioteka torów PIKO ?
Programy są różne. Np. Anyrail - bez limitu czasu, z limitem 50 obiektów. http://www.anyrail.com/download_en.html
radziulasek napisał(a):
czy jeśli zdecyduje się na manualne sterowanie sygnałami i zwrotnicami, mogę kupić gdzieś gotowy pulpit do tego celu? Ja podłącza się w dzisiejszych czasach takie cuda pod tory? Dawniej dostępne były tory z wyprowadzonymi blaszkami i tam podpinało się kabelki, jak to wygląda dziś?
Pulpit - Niedokładnie przeczytałeś moje wiadomości na PW :p lub nie przeczytałeś wcale!!!
cytat z PW 1.Pulpitu nie kupuje się. Trzeba zrobić samemu.......To kwestia inwencji wykonawcy. Można go zrobić jako część makiety lub np. wysuwany jak klawiatura komputerowa.
Przecież każda makieta jest inna to jak kupić gotowy cały pulpit?????? Jak nie chcesz robić sam, to na pewno na forum znajdzie się ktoś, kto to zrobi za odpowiednim wynagrodzeniem. Poza tym pulpit to się robi zazwyczaj na końcu. Najpierw plan, potem wybór torów, rozjazdów, korka, płyty, nóg itp itd...
Tych cudów nie podłącza się wcale jeśli rezygnuje się ze współdziałania pomiędzy pociągiem a sygnalizatorem. Też pisałem na PW.
Zamiast zadawać tyle pytań może najpierw pokaż czym dysponujesz. Jakieś fotki?
 

Podobne wątki