• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? początki budowy makiety

Filipmodelarz1234

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
witam, niedługo będę rozpoczynał budowę makiety kolejowej w skali H0. planuję aby płyta główna miała 65cmx20cm (będzie stała na parapecie). Chciałbym , aby na tej makiecie znajdowały się dwa tory, peron ,rozjazd krzyżowy , kilka semaforów, przejazd kolejowy i nastawnia przekaźnikowa( taka jak na zdjęciu), no właśnie nastawnia, ale z czego ją wykonać? Ile by wynosił koszt budowy takiej nastawni?
 

Załączniki

Ciemny

Aktywny użytkownik
Reakcje
857 6 1
#2
Obeznaj się z takimi materiałami jak karton czy HIPS, zbuduj z jednego i drugiego "cokolwiek" weryfikując z czym lepiej Ci się pracuje. Oba materiały mają swoje plusy jak i minusy, mają też swoich zwolenników i przeciwników stąd najlepiej przekonać się "na własnej skórze".
Masz rozrysowany jakiś plan tej dioramy? Niepokoi mnie trochę powierzchnia, którą chcesz wykorzystać, wydaje się ciut mała na tyle elementów, wszak w 1:1 wyjdzie to 56,5m na 17,4m.
 
OP
OP
F

Filipmodelarz1234

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
planowałem, aby nastawnia trochę wystawała z poza makiety. Wymiary tej nastawni ,,TP'' w tropach elbląskich to ok. 6m x 20m. Osobiście myślałem nad laserowym wycinanie w plexi 2mm.
 
OP
OP
F

Filipmodelarz1234

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
jak na razie jestem na etapie tworzenia projektu makiety... dziś wieczorem ponienem skończyć projekt graficzny nastawni. jak tylko skończę to od razu wyślę to na forum. układ torowy będzie zbliżony to tego co jest w rzeczywistości (schemat w załączniku) tylko bez odgałęzienia i toru bocznego, zamiast tych zespolonych rozjazdów 8,9 będzie jeden rozjazd krzyżowy. Dziś może pójdę do tej nastawni zobaczyć schemat i urządzenia srk , ale nie wiem czy mnie wpuszczą :-(
 

Załączniki

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
#5
Kolego sam rozjazd krzyżowy 10-cio stopniowy w skali H0 ma długość prawie 35cm, tak więc nie widzę aby to wszystko co wymieniałeś umieścić na tak małej powierzchni którą sobie założyłeś.
 
OP
OP
F

Filipmodelarz1234

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
długość tej płyty , która jest podana w jednym z poprzednich postów to długość minimalana, po dłuższym zastanowieniu pomyślałem, że będzie miała od 65cm - 1m długości. tak jak pisałem obecnie jestem na etapie projektu.
 
OP
OP
F

Filipmodelarz1234

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
skończyłem właśnie projekt nastawni szablon w załączniku , dzięki ciemny za poradę.czy ktoś nie wie ile wyniesie koszt budowy modelu takiej nastawni ( załacznik pod tym postem lub zdjęcia z pierwszego postu)
 

Załączniki

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
#8
Zrób projekt całości.
Ciekawy jestem jak to wszystko upchniesz wraz z peronem.
20 cm szer. ledwo wystarcza na dwa tory.
 
OP
OP
F

Filipmodelarz1234

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
tak jak wcześniej pisałem niektóre elementy będą wystawać wraz z podstawą( płyta nie będzie po prostu prostokątem tylko po jednej stronie będzie miała nieregularny kształt). postaram się zrobić projekt całości ale pierw muszę iść na szlak , więc jutro może projekt będzie projekt gotowy.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.032 494 29
#10
skończyłem właśnie projekt nastawni szablon w załączniku , dzięki ciemny za poradę.czy ktoś nie wie ile wyniesie koszt budowy modelu takiej nastawni ( załacznik pod tym postem lub zdjęcia z pierwszego postu)

Zapytaj tu:

https://www.swiatmodeli.eu/

http://www.gpm.pl/

http://www.drafmodel.pl/

Ponieważ my się nie znamy na kosztach wyprodukowania jednej takiej nastawni, którą mógłbyś sobie spokojnie wydłubać z kartonu, lub nawet Hipsu.

Nawet na długości jedengo metra nie zmieścisz wszystkiego co sobie zaplanowałeś.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#13
Najlepiej ułożyć sobie to wszytko na stole lub na podłodze (nastawnię zbudować z klocków lub z jakichś pudełek) i zobaczyć ile miejsca to zajmie. Takie dywagacje
nie wiem myśle , że sobie jakoś poradzę
nie mają najmniejszego sensu. A już zupełnie nie rozumiem stwierdzenia:
planowałem, aby nastawnia trochę wystawała z poza makiety
czy:
niektóre elementy będą wystawać wraz z podstawą
Jak sobie to Kolega wyobraża? Kawałek toru będzie wystawał? Czy może część budynku będzie wisiała w powietrzu poza płytą? Tak czy tak, będzie to zajmowało miejsce.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Mam pytanie 9
Mam pytanie 11

Podobne wątki