• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Początek z rysunkiem technicznym modelu

Mirable

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam jestem nowy w świecie modelarstwa i staram się odwzorować kilka pociągów i nurtuje mnie pytanie jak najdokładniej odwzorować model? Chce najpierw zrobić w miarę dobre rysunki techniczne, ale nie wiem gdzie szukać dokładnych wymiarów pociągów a bez tego cała praca jest "na oko" co trochę mi przeszkadza.
Macie może kilka porad dla nowicjusza gdzie szukać takich dokładnych wymiarów albo jak je odwzorować ze zdjęć??
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.445 72 3
#5
Kiedyś ( teraz nie mam zielonego pojęcia jak prawny następca teraz się zowie) było CBK ( Centralne Biuro Kolejowe) siedzibą w Poznaniu. Co pojawiało się na torach to rysunki szły do nich...( to level hard).

Level hard+ to która seria, bo 57-1900 to już inna bryła wagonów rozrządczych...

Co do rysunku..., jak Misiek napisał... kolega bardziej czy mniej ucyfrowiony ( zdigitalizowany)???

Pozdrawiam,
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#6

daromaro

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.265 103 84
#11
A kolega myslal, ze to bedzie takie proste? ;) Ktos ma rysunki i ich uzyczy? Ci co maja tez musieli ruszyc dubsko i sie o nie postarac. Troche rysunkow jest w roznych ksiazkach, czasopismach, archiwach. Trzeba troche poszperac. :)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#13
Witam jestem nowy w świecie modelarstwa i staram się odwzorować kilka pociągów i nurtuje mnie pytanie jak najdokładniej odwzorować model? Chce najpierw zrobić w miarę dobre rysunki techniczne, ale nie wiem gdzie szukać dokładnych wymiarów pociągów a bez tego cała praca jest "na oko" co trochę mi przeszkadza.
Macie może kilka porad dla nowicjusza gdzie szukać takich dokładnych wymiarów albo jak je odwzorować ze zdjęć??
ciekawa rzecz...
chcesz robić rysunki czy modele? bo robienie rysunków by robić z nich modele i owszem ma sens, ale warto tworzyć rysunki warsztatowe (szablony, podkłady do wycięcia laserowego czy druku itp), wszystkiego nie ma sensu rysować, bo i po co? Chyba że masz za dużo czasu.
Ogólnie rysunki wszystkich maszyn świata są gdzieś dostępne, jak koledzy pisali, trzeba szukać.

Jeśli nie masz możliwości dostać się do archiwów biur projektowych, czy zarządów kolejowych, pozostaje ci inwentaryzacja własna, a to jużjest inna zupełnie dziedzina. Inwentarysowanie form przemysłowych to trudna robota. Jest kilka metod na to, ale wymaga to wiele pracy. No i dostępu do oryginału. pewnie też przyda się rusztowanie / drabina, poziomica laserowa i laserowa miarka...

Robiłeś kiedyś inwentaryzację? w skrócie rzecz ujmując masz trzy gówne drogi...

1. metoda ręcznych pomiarów, ręcznych rysunków - w budownictwie to jest proste, w formach przemysłowych niezwykle trudne - lokomotywy mają swoje obłości, które bardzo trudno prznieść z realu na rysunek. Wiąże się to z oznaczaniem promieni łuku od zewnątrz... krzywizn, często trundooznaczalnych, ilość błędów jaka może się pojawić zabije twój zapał już na początku...
2. metoda uproszczona - fotograficzna - z daleka na dużym zbliżeniu (eliminując niekrzystne skutki perspektywy) robisz fotografię oryginału - boki, przód, tył... dronem fotografujesz górę. Mając gabaryty, w autocadzie wklejasz jako podkład i skalujesz zdjęcie i rysujesz... Do tego fotografujesz detale, mierzysz, nanosisz wymiary i rysujesz je...
3. skan 3d + laptop. Duże modele możesz zeskanować skanerem 3d za niewielkie pieniądze - urządzenie wygląda (i działa) jak kinnect do konsoli xbox. Skanujesz, powstaje model, poprawiasz, skalujesz, drukujesz, malujesz, masz... albo skanujesz, powstaje model, ustawiasz go w cadzie jako podkład (xref) i obrysowujesz w 2d, by zrobić np szablony.

Miłej zabawy. Jak zrobisz dokładną inwentaryzację lokomotywy, to padnę na kolana i oddam ci pokłon...
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#15
Oj zmam takich dla ktorych musial bys padac na kolana kilka razy ;);) Trzeba uwazac na deklaracje ;)
Ja też znam. Sam taki jestem, zrobiłem kilka naprawdę trudnych inwentaryzacji. W tym detali architektonicznych, rzeźb, maszyn wojskowych... wiem czym to pachnie, nie mniej nie uważam, by to było niemożliwe. Dlatego napisałem o padaniu na kolana i oddawaniu pokłonów, a nie o rzeczach... hmmm... powiedzmy gorszych. ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Mam pytanie 2

Podobne wątki