• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Początek mojej makiety-planowanie.

Lupino

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#21
trudne początki

Kamil-et22 Kolego, pamiętaj że to forum nie lubi planujących, wiecznie zaczynających, chcących a z jakiegoś powodu niemogących, mających wielkie plany z których wychodzi okrąg z bocznicą, etc. Ogólnie mówiąc tzw, erotomani gawędziarze nie mają tu czego szukać. To oczywiście w pełni zrozumiałe bo chodzi o podzielenie się włanym doswiadczeniem i zdobyciem nowego ( czyjejś porady ). Szacunem otaczani są ci co mimo przeciwności potrafią pokazać czego dokonali lub nad czym własnie się biedzą. Ja sam "pracuje już" nad własnym projektem o którym na razie nic nie pisze bo ledwo co wyszedł z długiem fazy projektowania i nie chcę spalić na starcie. Pilnie czytam, analizuję, pytam na razie rzadko ( jeżeli już to technicznie w jakiejś sprawie ), krótko mówiąc nie wychylam się przed orkiestrę bo na to przyjdzie jeszcze czas. Oczywiście wierzę Ci że masz 25 lat i bogate doświadczenie modelarskie, ja nie mogę o sobie tego powiedzieć ( nie mam ani 25 lat ani tego drugiego :)). Dlatego buduję ile tylko jestem w stanie, część pracy trafia na śmietnik a to co mi wyszło będzie stanowić podstawę do dalszych prac. Nie miej mi za złe tej małej "moralki" ale to już któryś raz jak widzę kiedy ambitny, dobrze zapowiadający się modelarz "tonie" po przedstawieniu swoich zamierzeń nie popartych wszakże żadną materialną podstawą.
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
#22
Kamilu, skoro twierdzisz, że masz zdolności i doświadczenie to dobrze. Ale jakoś jest dziwne w porównaniu z tym naskrobanym szkicem.
To co planujesz w skali H0 wymaga sali gimnastycznej, a w domu nawet na strychu jest możliwe w Z, w najlepszym razie w N.
Posługujesz się gleisplami PIKO, akurat mam je schowane, ale popatrz ile miejsca potrzebują tam stacje. A ile masz ty do dyspozycji?
 
K

Kpt.Nemo

Gość
#23
Wiara podobno czyni cuda, ale w tym wypadku to raczej nic z tego nie wyjdzie.
Nie zbudujesz tej makiety.
A masz jakiś dowód swego doświadczenia, zdjęcie jakoweś, bo sam wiesz że jeden obraz mówi więcej niz milijon słów, a jeśli ja się mylę to z TAAAKIM doświadczeniem to powinieneś na Martelu zaistnieć.

A co do złomu to pitolisz jak pokręcony, wielokrotnie ze stacyji Łódź Chojny, pociągi z wsadem wielko i mniejszo-piecowym odjeżdżają z pobliskich dwóch pozyskiwalni surowca wtórnego, a są tak przeładowane że hej, czasami mam wrażenie że gdyby mogli to deskami podwyższyliby burty wagonów coby więcej wlazło.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#24
Kpt.Nemo napisał(a):
A masz jakiś dowód swego doświadczenia, zdjęcie jakoweś
a żeby nie było żadnych nieporozumień.... :twisted:
swego - czyt. zdjęcie przedstawiające SWÓJ dorobek modelarski a nie zdjęcia CUDZEGO dorobku modelarskiego znalezione w sieci a tym bardziej na forum. Byli tu już tacy co przedstawiali zdjęcia makiet forumowiczów przypisując sobie tym samym CUDZY dorobek do SWOJEGO.
 
OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#26
mój dom ma ok 150m2,poddasze mam nad całym domem i tam to zrealizuje.A co do wagonów to chodziło mi oto że wagon nie może warzyć za mało bo są wtedy kary od pkp.Wagon musi mieć min swoją najniższą wagę czyli 36 ton!
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#27
kamil-et22 napisał(a):
Wagon musi mieć min swoją najniższą wagę czyli 36 ton!
kto ci takich bzdur naopowiadał??!! Dla przykładu węglarki typu Eanos mają masę własną około 24 tony. I znajdzie się duuuuużo różnych wagonów których masa nawet 30 ton nie przekracza
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#29
kamil-et22 napisał(a):
A są większe!sam ładowałem po 40 ton.
nie pisz że są cięższe bo to akurat jest oczywiste tylko wytłumacz czemu nie mogą być lżejsze niż 36 ton? :devil:
Na wagonach jest tabela przedstawiająca granicę ładowności (GÓRNA GRANICA a nie dolna)
przedstawiająca dopuszczalną masę wagonu z bruttem lub próżnego zależne od prędkości i klasy linii kolejowej. Więc nie wprowadzaj ludzi w błąd pisząc że
kamil-et22 napisał(a):
Wagon musi mieć min swoją najniższą wagę czyli 36 ton!
...skoro jeżdżą po torach wagony prawie o połowę lżejsze
 
OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#30
Ja miałem płacone od tonażu wagonu więc wiem ile ważyły.najczęściej były 82 ki,czyli 82m3,i zgadza się mają do 24 t ale jest nastawiacz hamulca.
 
OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#31
Jeśli wagon jest za lekki i niema swojej minimalnej masy załadunku to pkp daje nam kary które firma płaci a do tego huta nic nie płaci za złom bo są za małe ilości.
 

chf

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#32
Mnie się wydaje ,że jemu chodzi o masy hamowania. Jeżeli wagon jedzie ładowny to się przestawia hamulec no ustawienie "próżny", Jak z ładunkiem - na " ładowny". Chodzi o to ,że w obu przypadkach inaczej jest dobrana siła hamowania. Tak mi się wydaje ,że o to chodzi.
 
OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#34
Chodziło mi o hamowanie,ale to mało ważne bo tak naprawdę mówiłem że wagon musi być załadowany równo z krawędziami burt,nic nie może wystawać.Poruszyłem to gdyż spotkałem się na alegro z że wagon miał załadunek złomu z czubkiem.Jeśli ktoś będzie robił załadunek złomu to niech zrobi równo z krawędziami wagonu i pokropi farbką.

Niedługo szykuje się do budowy pierwszego modułu,będę zamieszczał foty z postępów.
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#35
To co planujesz w skali H0 wymaga sali gimnastycznej
Ja jestem kompletnie zielony jeśli nie liczyć co najmniej pół roku ślęczenia nad planami i fotkami makiet.Nawet na YouTube przejrzałem chyba wszystkie o makietach.
I nie mówię tego co zaraz powiem ,żeby się lepszym od siebie podlizać,ale zgadzam sie z nimi.To co ty masz na planie naprawdę będzie (jak będzie) spore.To juz nie są żarty.Nie wnikam czy masz doświadczenie bo nie jestem autorytetem to raz-i nie mam jak tego ustalić to dwa.Ale porywasz sie z motyką na słońce.Nie wiem jaki format planujesz ,ale jak H0 to chyba F-16 na tej makiecie wyląduje.Oczywiście - podziwiam Twój zapał i dobre chęci-naprawdę.Ale taka makieta to wyższa szkoła jazdy.Nie mówiąc,że szkoda na takie coś torów używanych.Jak zaczynasz budowę to najlepiej od nowa.Przynajmniej w kwestii torów,a być może i taboru.(no może budynki by się nadawały do czegoś).Na używanych torach,jak leżały długo np. w piwnicy tylko sie wk... No nic-powodzenia życzę,jak zrobisz - pierwszy pogratuluję,ale moim zdaniem,które cię do niczego nie obliguje to powinieneś zrobić makietę typu 2 metry na 1.50 czy 1.60 i zrobic ja tak,żeby później móc do niej dołączyć taka samą.Potem jeszcze jedną i tak dalej.Taka makieta jak ty planujesz to lata pracy chyba.
 

Podobne wątki