• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Początek mojej makiety-planowanie.

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich serdecznie.Zaczynam budowę mojej makiety modułowej.Na razie plany na papierze i zbiórka materiałów,przeznaczyłem na nią sporo miejsca.Teraz trochę jak ma to wyglądać:dwie trasy główna i drugorzędna,na głównej trasie mają być dwa główne dworce na trasie między głównymi dworcami będzie stacja do której będą dochodziły tory trasy drugorzędnej.Na trasie drugorzędnej będą dwie stacyjki i stacja z linią główną,od dworca głównego do stacji na trasie głównej trasa drugorzędna będzie zelektryfikowana dzięki czemu będzie ciekawy ruch pociągów.Na trasie głównej będą jezdzić 3-pociągi pośpieszne,3-osobowe i 2-towarowe.Na trasie drugorzędnej jezdzić bendą 3-pociągi osobowe w tym jeden elektrowóz do stacji trasy głównej tylko i 2-towarowe.To mój taki plan schematyczny.Pracuje nad dokładniejszym.
 

Załączniki

OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Moją kolekcje zbierałem od lat więc mam trochę tego,dużo będę sam robił z prostych rzeczy np trakcje,słupy,latarnie,budynki,drzewa itp.torów mam w piwnicy pełne kartony,a co do miejsca przeznaczam całe poddasze na to.Niektóre pomysły czerpie z książki piko "plany połączeń szynowych"starego wydania nrd ale jest tłumaczona.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.944 15 2
#5
No nie wiem kamil na moje oko nawet przy ciasnych łukach potrzebne miejsce to minimum 6m na 10m. A ta makieta to segment czy tort? bo mi na planie bardziej torta przypomina niż segment
 
OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Tory mam stare blaszane ale więcej modelowych,na powierzchnie przewiduje min te 10m.Plan obejmuje teoretyczne rozmieszczenie wszystkiego a niebawem wrzucę plan dokładny który zobrazuje układy szyn,budynków i krajobraz.
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#7
kamil-et22, chwli sie ze chcesz cos robic to bardzo fajnie
ale twoj projekt jest nierealny i nieiwerze ze dopradzisz go chociaz do etapy przejezdnego

Proponuje ci zaczac od odwiedzenia moja pierwsza makieta faq masz tam kilka pytan które pomogą ci zaplanowac i przemyslec twoj projekt
wystarczy ze tylko logicznie pomyslisz szybko wybierzesz prosty uklad torowy na allegro za 200-250 zł kupisz zestaw totrów modelowych ktory po drobnym tuningu umozliwo kursowanie dwoch skłądow w przeciwnych kierunkach

trzba tyko ruszyc glowa


PS miejsce starych U rurek torów blaszanych jak zwał tak zwał jest w śmietniku
 

Załączniki

pukash

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Taki krajobraz to przynajmniej 10 lat prób i błędów, przygotowań a przedewszystkim 15 lat doświadczenia. To tak jakby się chcieć nauczyć całej matematyki w krótkim czasie znając tylko kilka wzorów. Weź sobie te słowa do serca.
 
OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Nie jestem nowicjuszem!posiadam doświadczenie,umiem ładnie kształtować teren i mam na temat makiet pojęcie.Mam 25 lat i trochę się tym zajmowałem.
 
OP
OP
kamil-et22

kamil-et22

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
A dla ciekawostki powiadamiam że od 4 lat pracuje jako operator koparki akurat przy ładowaniu wagonów złomem,prawie dwa lata pracowałem przy budowie torowisk również jako operator koparki na atlasie torowym.obecnie robie na 30-sto tonowym colmarze.A jeśli ktoś chcę na wagony robić imitacje załadunku złomem to pamiętajcie ze złom nie morze wystawać poza ściany wagonu,każda rurka,pręt itd musi być równo z krawędziami wagonu i trzeba pamiętać że wagony z góry są pochlapane barwnikiem na pomarańczowo lub wapnem.A w realu wagony muszą mieć też chociaż swoją minimalną wagę a jeśli są niedociążone to pkp narzuca kary.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
kamil-et22 napisał(a):
A w realu wagony muszą mieć też chociaż swoją minimalną wagę
no każdy wagon swoje waży
kamil-et22 napisał(a):
a jeśli są niedociążone to pkp narzuca kary.
to tylko brutto jeździ po torach? Puste nie mogą wracać? :roll:
kamil-et22 napisał(a):
Nie jestem nowicjuszem!posiadam doświadczenie,umiem ładnie kształtować teren
Mowa o kształtowaniu terenu w skali 1:1 wspomnianą koparką? czy o modelarstwie?
może jakieś fotki z dotychczasowych osiągnięć?
 

Podobne wątki