• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pociągi Kurierskie

Reakcje
0 0 0
#1
Ostatnio, czytając archiwalne ŚK (rocznik 97) spotkałem się z określeniem "Pociągi Kurierskie" co to było? Gdzie szukać informacji na ich temat (Tytuł i autor książki, jakieś czasopismo numer/rok ?).

A druga kwestia to gdzie mogą być dodatki "B" do SRJP z lat 1950-1970 z Dolnego Śląska. Chodzi mi przede wszystkim o zestawienia składów pociągów. coś podobnego do tego co poniżej .
 

Załączniki

P

Paweł Piotr

Gość
#2
Pociągi kurierskie (Courierzug) to pierwotna nazwa ekspresów. Pociągi te pojawiły się w latach siedemdziesiątych XIX wieku, jako wówczas najszybsze pociągi na szlakach kolejowych w Europie, prowadzące wagony osobowe klasy 1 i 2 oraz czasami wagony bagażowe, osiągały one zawrotną jak na owe czasy prędkość rzędu 50 km/h.
Pozdrawiam
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
#3
1. Pociągi kurierskie. Potwierdzam co napisał Paweł Piotr.

2. Dodatki IIb.
Możliwości są takie:
- biblioteka DOKP Wrocław
- biblioteka wojewódzka [mi się tam udało odnaleść pewne]
Jeśli w żadnym z dwóch pierwszych to (popytaj zresztą w bibliotece DOKP, jakie są możliwości składowania takich dokumentów)
- archiwum wojewódzkie
- ewentualnie zasoby/piwnice działu wagonowego, lub może na wagonowni.

PS
Zapytaj też o "Książkę przydziału wagonów osobowych do poszczególnych stacji ..."
 
OP
OP
X
Reakcje
0 0 0
#4
W bibliotece DOKP niestety nie mają. pomimo dobrych chęci (kilka telefonów do osób które mogą to wiedzieć), nie byli mi w stanie powiedzieć gdzie mogą być rzeczone dodatki.

archiwum wojewódzkie jest kolejne na liście, a o bibliotece wojewódzkiej nawet nie pomyślałem, ale też tam spróbuję się czegoś wywiedzieć.

Jak przyjdę z ulicy to w wagonowni mogą mnie olać. ale coś też pokombinuję.

dzięki za pomoc.
 

Podobne wątki