• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pociąg ratunkowy

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#1
Witam szanowne grono kolegów.
Chciałem zwrócić się z pytaniem, czy ktoś z Was posiada może w swoich zbiorach zdjęcia pociągów ratunkowych z lat 70-tych. Jeżeli tak to prosiłbym o zamieszczanie zdjęć w tym temacie. Chodzi mi po głowie odtworzenie takiego składu w modelu. Z góry dziękuję za odzew i fotki:)
 
A

AJ

Gość
#2
Niestety z lat siedemdziesiątych to ja nie mam, ale z dziewięćdziesiątych które były formowane w tamtym okresie to już tak. Ponieważ tłumy tu nie "walą" to może przyda się i takie coś. Jako pierwszy skład z Zajączkowa Tczewskiego i fragment wagonu z tego składu. Ponieważ w większości takie wagony powstawały na bazie 401Ka trzeba by było uśmiechnąć się do Krzysztofa Młodzikowskiego, może coś pozostało w archiwum "poproducenckim".

zaj.jpg


zaj1.jpg


W Chojnicach skład był oparty o podobne wagony

ratchoj.jpg

Zdjęcie "kawałka" pociągu ratunkowego z Lok. Gdynia Grabówek znalazło się w pierwszym poście "Wagonowego hyde parku". Ciekawy żuraw z kolei był w Słupsku, ale o fotkę trzeba by z kolei uśmiechać się do Kolegi Kriegsloka.
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#4
Do takiego składu potrzebne będą oprócz wagonów dźwig i czołg na bazie T34 ,lub 54,miniaturkę chyba robi SDV Czechy. W Poznaniu o ile dobrze pamiętam skład złożony był z przerobionego 401Ka z przejściami wagonowymi ,zaadoptowanego na socjalny ex.
sypialny /kuszetka typu Y ,platforma z ww.czołgiem T34 ,wagonu krytego chyba też 401Ka i dźwigu EDK. Warto przejrzeć wątek o katastrofach kolejowych.

http://www.sdvmodel.cz/index.php?pa..._id=2&option=com_virtuemart&Itemid=53&lang=cs
 
OP
OP
Zbigniew Gałczyński

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
#5
Konrad jak wygląda obecny skład z Poznania wiem,bo byłem nawet go obfotografować. Głównie zależało mi na zdjęciach z lat 70-80- tych.
Podobno na wagonie (osobowym typu Y) był napis na całej długości pudła. Głównie o rozmieszczenie tych napisów mi chodzi, bo sam dobór wagonów nie jest już problemem.
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.305 58 3
#6
Niestety z lat siedemdziesiątych to ja nie mam, ale z dziewięćdziesiątych które były formowane w tamtym okresie to już tak. Ponieważ tłumy tu nie "walą" to może przyda się i takie coś. Jako pierwszy skład z Zajączkowa Tczewskiego i fragment wagonu z tego składu. Ponieważ w większości takie wagony powstawały na bazie 401Ka trzeba by było uśmiechnąć się do Krzysztofa Młodzikowskiego, może coś pozostało w archiwum "poproducenckim".

Zobacz załącznik 318350

Zobacz załącznik 318351

W Chojnicach skład był oparty o podobne wagony

Zobacz załącznik 318352
Zdjęcie "kawałka" pociągu ratunkowego z Lok. Gdynia Grabówek znalazło się w pierwszym poście "Wagonowego hyde parku". Ciekawy żuraw z kolei był w Słupsku, ale o fotkę trzeba by z kolei uśmiechać się do Kolegi Kriegsloka.
Wagon z ostatniej fotografii dogorywa w Kościerzynie http://forum.modelarstwo.info/threads/skansen-w-kościerzynie.12857/page-3
 

poziomek72

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
NAMR
Reakcje
76 3 0
#7
Temat dość mi bliski ponieważ sam zestawiłem skład ratunkowy.
Czołg znajdujący się w większości składów ratunkowych był to ciągnik ewakuacyjny VT-35 produkcji Czechosłowackiej.
Wagony to już prawdziwa zbieranina typów.W Krakowie-Płaszowie stoi kilka wagonów które były składem ratunkowym w latach 70-80 tych.
Jak będę w pracy to zrobię fotki i wstawię.
W załącznikach fotki z netu oraz mojego składu gdzie poza dźwigiem wszystkie wagony są takie jak w krakowskim pociągu ratunkowym.
 

Załączniki

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
#8
Ja go opisałem z pamięci ,a ten napis był faktycznie. Wygląda ,że skoro opis pasuje do czasów obecnych to nie zmieniło się wiele. Zbigniewie życzę powodzenia w realizacji projektu.
 

Młodzikowski

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
3.219 8 0
#9
Ponieważ w większości takie wagony powstawały na bazie 401Ka trzeba by było uśmiechnąć się do Krzysztofa Młodzikowskiego, może coś pozostało w archiwum "poproducenckim"
Zostało, zostało :) Ale wbrew pozorom, wagony nie powstawały na bazie 401K. To była zupełnie nowa konstrukcja - wagon 416S, choć cechy wspólne z 401K posiadał. Nie mówię o typowych "Gags"-ach, które "adaptowano" bez specjalnych przeróbek.
 

poziomek72

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
NAMR
Reakcje
76 3 0
#11
Obiecane fotki. Niestety obecne usytuowanie wagonów nie pozwala na lepsze zdjęcia bo strasznie zarosły.
Jak widać są to wagony z pociągu z Łaz oraz Krakowa.Niestety w stanie skrajnej dewastacji.
 

Załączniki

Pt47-106

Znany użytkownik
Reakcje
564 11 5
#13
parę fotek ja podrzucam
100_3538.jpg

Gniezno
140702 satrgard szcz.jpg1.jpg

Stargard Szcz
211199 szczecin gł.jpg

Szczecin Gl
140702 satrgard szcz.jpg

Stargard Szcz z prawej strony za bramą
IMG_2019.jpg
IMG_2024.jpg

Szczecin Gł
IMG_5037.jpg

Szczecin Port Centralny
xoaa508968 chojna.jpg
xoaa508968 chojna.jpg1.jpg
xoaa508968 chojna.jpg2.jpg
xoaa508968 chojna.jpg3.jpg

Chojna
[DOUBLEPOST=1442345442][/DOUBLEPOST]Warszawa 24.08.02
warszawa240802.jpg
 

Pt47-106

Znany użytkownik
Reakcje
564 11 5
#18
Nie chciałem otwierać nowego tematu a chciałem się zapytać znawców Polskiej kolej. Czy po wojnie na PKP był eksploatowany taki dźwig parowy .Jest to dźwig Amerykańskich kolej .Może przypadkiem trafił taki z demobilu wojsk Amerykańskich lub z dostaw UNRA
DSCN6334.JPG
DSCN6335.JPG
DSCN6336.JPG
DSCN6337.JPG
DSCN6338.JPG
 
#19
Wydaje się, że jedynym kandydatem jest dźwig parowy firmy Orton zakupiony wraz z Ty246 w ilości jednej sztuki i przydzielony do pociągu ratunkowego w lok. Łódź Kaliska (później Kutno). Więcej do poczytania w książce Tomasza Roszaka "Parowozy amerykańskie na PKP", a chyba jedyne znane zdjęcie zostało wykonane w trakcie prac po katastrofie pod Moszczenicą w 1962 roku.

634145299781500000.jpg


Zdjęcie ze strony http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/680/0/newsweek/634145299781500000.jpg
 

Podobne wątki