• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

pmt 33101, czyli platforma z napędem (ukrytym) - jakiś polski odpowiednik?

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#1
Kiedyś, dosyć dawno temu, zakupiłem model wagonu platformy z napędem firmy pmt, numer katalogowy 33101. Model ten nie jest odzwierciedleniem prawdziwego wagonu z własnym napędem, lecz jest to miniatura zwykłego wagonu z ukrytym pod towarem napędem. Po co takie coś? Wbrew pozorom może być bardzo przydatne. Załóżmy że mamy jakiś model lokomotywy czy innego pojazdu trakcyjnego, jaki niestety nie posiada własnego napędu. Na przykład jakiś kartonowy model lokomotywy. Doczepienie do takiego modelu tego wagonika da nam możliwość ruchu na makiecie.
Wagon posiada oznaczenia DR. I teraz pytanie do Was, bo ja o wagonach to nie za wiele wiem - czy coś co odwzorowano w tym modelu istnieje w rzeczywistości w naszym kraju? Najlepiej współcześnie istniejące. A może wystarczyłoby dodać jakąś nadbudowę by stworzyć inny typ wagonu, na przykład kryty, by mieć coś z naszych torów?

pmt_schr_g_1.jpg pmt_schr_g_2_1.jpg
pmt_detail_1_1.jpg pm33101_universal-antriebswagen-dr-pmt-33101-universal-antriebswagen-dr.jpg

zdjęcia ze stron internetowych sklepów http://www.modellbahnplanet.de i www.modellbahn-voigt.de
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.377 463 29
#2
To jest model wagonu roboczego (służbowego), przebudowanego z bardzo starej platformy. Podobne platformy pewnie jeździły też na PKP, ale w normalnej eksploatacji raczej dawno. Jednak ten wagon przebudowano do celów pociągów roboczych, m.in. instalując skrzynię na narzędzia pod podwoziem. Ta skrzynia pozwoliła w modelu ukryć tam napęd, ale w wagonach handlowych coś takiego raczej nie występowało. Tak więc ten model nadaje się chyba tylko do małych lokomotywek lub drezyn, jeżdżących w składach budowlanych czy remontowych, a nie w normalnych pociągach.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 0
Tabor 2

Podobne wątki