• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Platformy podczołgowe jakie?

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Jakie modele platformy z obecnie dostępnych w handlu możecie polecić jako podczołgowe do transportu t55.
Mogą być do przemalowania na PKP w III i IV epoce.
Oglądałem różne fotki oryginałów ale nie znam typów więc prosze o pomoc.
 
OP
OP
D

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#3
O K dzięki , te cztero osiowe już zamówiłem ale w drimie bo taniej. Nad 6 osowymi to się zastanowie bo drogie.. Czy fotka to fragment własnego eszelonu?
 

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
357 4 2
#6
Przerobiona platforma Liliputa


są tańsze od Marklina, ale i gorzej wykonane. Liliput jest cały z plastyku Marklin metalowy - poniżej model Marklina



Wagony są oczywiście jednakowej długości. Liliput posiada także pomost z hamulcem(do zdjęcia nie założony)
 

MAT

Użytkownik
Reakcje
2 0 0
#7
Witam,

osobiście mam też 2 platformy Liliputa jeszcze DR ale będą PKP i mogę z czystym sumieniem polecić ten wyrób tak samo jak Roco 66790 ;)

pozdr

MAT
 

ST44-613

Ostrzeżony
Reakcje
1 0 0
#9
Dzień Dobry

Drogi Kolego, jeśli chodzi o platformy podczołgowe dostępne na rynku, to do przewozu czołgów T-54/55 bardziej pasuje platforma podczołgowa "Roco" (czteroosiowa), a nie sześcioosiowa "Maerklina". Chodzi to przede wszystkim o masę czołgu i jego długość (z lufą) umożliwiającą bezpieczniejszy załadunek i zabezpieczenie podczas transportu. Zresztą zarówno wymiarowo, jak i co do parametrów technicznych należał on do, powstających po wojnie, czołgów "panteropodobnych". Do momentu uruchomienia produkcji naszych polskich platform podczołgowych, zresztą także czteroosiowych i "dopasowanych" do czołgów T-34-85 i T-54/55 (robionych jako modele przez, jeśli się nie mylę, Tololoko) PKP wykorzystywało "zapasy" platform jeszcze wojennej produkcji DR, można je było spotkać na szlakach kolejowych i w składach eszelonów wojskowych jeszcze w latach osiemdziesiątych, niejednokrotnie nawet nie poddanych modyfikacji (wózki) z "wyłażącymi" spod spodu oznaczeniami pierwotnego właściciela. Oczywiście w miarę upływu czasu proporcje ilościowe ulegały zmianie na korzyść platform produkcji polskiej. Doskonałym materiałem uzupełniającym może tu być przejrzenie, dostępnych w archiwum Polskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych na ul. Chełmskiej w Warszawie, materiałów (odcinków) cyklicznego magazynu wojskowego "Poligon".

Pozdrawiam

Jeż Jerzy
 

ST44-613

Ostrzeżony
Reakcje
1 0 0
#10
Przepraszam; skleroza!

Chodzi o platformy podczołgowe na których "Roco", z uporem godnym lepszej sprawy stawia czołgi rodziny Sd.Kfz. 161 (Pz. IV). w żadnym razie nie należy brac pod uwagę platform dłuższych, a już na pewno nie dwuosiowe platformy Gattungsbezirku "Linz" produkowane przez "Liliputa", służyły one właśnie do przewozu czołgów Sd.Kfz. 161 i innych lżejszych pojazdów.

Pozdrawiam raz jeszcze

Jeż Jerzy
 

eddy

Aktywny użytkownik
Reakcje
357 4 2
#11
Mam pytanie co woziło WP na platform 6-osiowych niemieckiej budowy wojennej grupy gatunkowej Köln? Typ właściwie skopiowany przez PKP po wojnie, jako 48W (potem 11Z). Modele są produkowane prze Merklina/Trixa i Liliputa.
Czy używało platform 4-osiowych serii PPu 401 produkowanych przez Kleina?
 
A

Adam-H0

Gość
#12
Ja ci dam taka rade - czytaj co stoi na wagonie - Roco walnelo tygrysa na platforme, gdzie jej ladownosc jest o polowe mniejsza niz ciezar tego czolgu ??
Jak wiadomo ile wazy czolg, czy transporter to mozesz go ladowac na to - co ten ciezar wytrzyma. reszta jest nie istotna - wozi sie na tym co jest pod reka - to jest KOLEJ.
 
OP
OP
D

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#13
Zapewne do eszelonów PKP można dopinać platformy DR bo przecież przez długi okres to był ten sam Układ Warszawski.
Pytałem o 6 osiowe Roco bo nic nie mogłem znaleźć w googlach . Nie chcę kupować czegoś co od razu nie będzie pasowało.
 

ST44-613

Ostrzeżony
Reakcje
1 0 0
#15
Dobry Wieczór

dany napisał(a):
Zapewne do eszelonów PKP można dopinać platformy DR bo przecież przez długi okres to był ten sam Układ Warszawski.
Pytałem o 6 osiowe Roco bo nic nie mogłem znaleźć w googlach . Nie chcę kupować czegoś co od razu nie będzie pasowało.
Nie, nie można. Każde państwo RWPG, a także i Układu Warszwskiego jak źrenicy oka strzegło wagonów przeznaczonych do transportu "ciężkiego sprzętu budowlanego", tak więc każdy woził swoim taborem, z wyjątkiem wielkich układowych manewrów, ale to już zupełnie inna sprawa i sporadyczne sytuacje.

Zbyszek napisał(a):
6osiowa z Roco, wygląda na konstrukcję powojenną DB.
Oj, Zbyszek, Zbyszek... Ja wiem, że wygląda, ale nie jest. Za długo by o tym tu pisać. Najlepiej sięgnij do numerów niewydawanego już czasopisma "Model Hobby", było kiedyś coś takiego. W kilku kolejnych numerach pojawiały się artykuły o przewozach sprzętu pancernego wagonami kolejowymi. Jeden z nich był poświęcony właśnie platformom SSym i SSyms. Ot tyle.

Pozdrawiam

Jeż Jerzy
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#16
Ja piszę o tym modelu 6 osiowym Roco, który jest na obrazu ze sztabami metalowymi, a te wagony firm Marklin/Lilliput to jak najbardziej jeździły na PKP.
 

ST44-613

Ostrzeżony
Reakcje
1 0 0
#17
Zbyszek napisał(a):
Ja piszę o tym modelu 6 osiowym Roco, który jest na obrazu ze sztabami metalowymi, a te wagony firm Marklin/Lilliput to jak najbardziej jeździły na PKP.

Aaaaaaa... ło tym! A to przepraszam. A co to ma za oznaczenia? Hę...? I jaki ma numer katalogowy? Wezwiemy, wicie rozunicie, przesłuchamy na okoliczność, wyjaśnimy sprawę, jak parę razy sam spadnie ze schodów to wszystko wyśpiewa, włącznie z wszystkimi datami rewizji i przeglądów! Ten wagon, znaczy.

Czuj Duch

Jeż Jerzy
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#18
A ja mam zgodę na opublikowanie artykułu p. Jerzego Majszczyka pt. "Błąd, czy świadomy bubel, czyli TFUrczość radosna...". na łamach naszego forum! :D .
Pan Jerzy Majszczyk jest autorem wielu artykułów z zakresu historii i uzbrojenia, współpracował z czasopismem Model-Hobby, z właścicielem którego też poczyniłem niezbędne ustalenia w sprawie publikacji na Forum.
Jeśli Admin się zgodzi, a ktoś mi pomoże to można by było spróbować zamieścić go na stronie. Jeśli nie - mogę skan artykułu wysłać na priva do indywidualnego, nie publicznego wykorzystania.
PDF jest tutaj: http://download.gbbkolejka.pl/doc/M_Smo ... cz_art.pdf
 

ST44-613

Ostrzeżony
Reakcje
1 0 0
#19
M.Smoczkiewicz napisał(a):
A ja mam zgodę na opublikowanie artykułu p. Jerzego Majszczyka pt. "Błąd, czy świadomy bubel, czyli TFUrczość radosna...". na łamach naszego forum! :D .
Pan Jerzy Majszczyk jest autorem wielu artykułów z zakresu historii i uzbrojenia, współpracował z czasopismem Model-Hobby, z właścicielem którego też poczyniłem niezbędne ustalenia w sprawie publikacji na Forum.
Jeśli Admin się zgodzi, a ktoś mi pomoże to można by było spróbować zamieścić go na stronie. Jeśli nie - mogę skan artykułu wysłać na priva do indywidualnego, nie publicznego wykorzystania.
PDF jest tutaj: http://download.gbbkolejka.pl/doc/M_Smo ... cz_art.pdf
Aaaaaaaa... ty gadzino podstępna, nakrapiana!!! :LOL: :LOL: :LOL: Toś ty był?! :shock: No to ja już teraz wszystko rozumiem. Tylko czegoś wcześniej nie powiedział że ty to ty? Chyba powiniem się zarumienić. :oops: Swoją drogą nie sądziłem że kogoś to jeszcze interesuje.

Pozdrawiam

Jeż Jerzy

P.S. Tyle tylko że tam nie T-55 a o T-5. A Pdf się nie ładuje, ot co...
 

M.Smoczkiewicz

Użytkownik
KKMK
Reakcje
0 0 0
#20
No cóż - jako starszy służbą :D (mam trzy gwiadki - starszy gwizdkowy) powiem tak - wolę Pańskie bardziej poukładane teksty w prasie fachowej - poematy dygresyjne - zamieszczane na łamach tego forum - jakkolwiek typowe w wypowiedziach starszych Panów (to też i moich)- przeszkadzają młodym wielbicielom kolei koncentrować się na meritum sprawy. Stąd prośba - jako osobnik wielce szanujący Pana wiedzę proszę o kontynuację praktyki esencjonalnej sztuki pisania .
A może teraz http://download.gbbkolejka.pl/doc/M_Smo ... cz_art.pdf
Pozdrawiam
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 2
K
Tabor 8
Tabor 10
Tabor 13
Tabor 2

Podobne wątki