• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Platformy kłonicowe ROOS

Młody

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Chciałbym się dowiedzieć co nieco w temacie platform typu ROOS używanych na PKP. Szczególnie interesuje mnie powiązanie z innymi platformami a najbardziej nurtuje mnie pytanie czy była by możliwość wybudowania takiej platformy na bazie Sgs.
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#2
Witam. Chciałbym się dowiedzieć co nieco w temacie platform typu ROOS używanych na PKP. Szczególnie interesuje mnie powiązanie z innymi platformami a najbardziej nurtuje mnie pytanie czy była by możliwość wybudowania takiej platformy na bazie Sgs.
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :)
Jeżeli chodzi Ci o wagony Roos, produkcji bydgoskiej Pesy, to powstały przez przebudowę platformy 412Za. Problem, że nie ma odpowiedniej bazy do przeróbki, bo nie ma nawet modelu platformy 412Za. Może warto przyjrzeć się platformie Piko, tu jednak trzeba wymienić wózki na polskie, takich nie ma, tzn. są do montażu. Jeżeli potrafisz lutować? Druga sprawa to, czy platforma Piko ma długość odpowiadająca 19900mm w oryginale.
Ale walcz Młody człowieku z tematem(y) liczę, że stacja macierzysta platformy to będzie Terespol Pomorski?
 
OP
OP
Młody

Młody

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Jeżeli chodzi Ci o wagony Roos, produkcji bydgoskiej Pesy, to powstały przez przebudowę platformy 412Za. Problem, że nie ma odpowiedniej bazy do przeróbki, bo nie ma nawet modelu platformy 412Za. Może warto przyjrzeć się platformie Piko, tu jednak trzeba wymienić wózki na polskie, takich nie ma, tzn. są do montażu. Jeżeli potrafisz lutować? Druga sprawa to, czy platforma Piko ma długość odpowiadająca 19900mm w oryginale.
Ale walcz Młody człowieku z tematem(y) liczę, że stacja macierzysta platformy to będzie Terespol Pomorski?
Bardziej mi chodziło o budowe od zera bo dorwałem dobre plany Sgs tyle że model byłby niestety stayczny. Powiedz mi jeszcze Zbyszku które malowanie. "Simplus" czy niebieskie cargo ;)
 
Reakcje
198 0 0
#6
Jeśli przerabiać z istniejącego modelu, to chyba najlepiej byłoby wziąć jako bazę wagon 412Z, który ma w swojej ofercie Modela. Długość się zgadza i wózki takie same.
 
OP
OP
Młody

Młody

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Jeśli przerabiać z istniejącego modelu, to chyba najlepiej byłoby wziąć jako bazę wagon 412Z, który ma w swojej ofercie Modela. Długość się zgadza i wózki takie same.
W moim przypadku to można wziąść wycinanke Delty bo ja jestem taki troche inny i wole budować modele od początku. Ale jakoś nie ubolewam z tego powodu i bardzo dobrze się z tym czuje. :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#8
To prosze ją tutaj umieścić. Może komuś się jeszcze przyda. ;)
Muszę ''przerzucić'' foldery, więc nie obiecuję ''na już'' Dokładnie obfotografowałem wszystkie opisy wagonu. Może zdjęcia wałęsają się na jakiejś płycie.
Ale buduj, buduj te wagony! Będziemy sobie puszczać zbiorowe z drewnem z Grudziądza do Terespola.(y)
 
OP
OP
Młody

Młody

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Będziemy sobie puszczać zbiorowe z drewnem z Grudziądza do Terespola.(y)
To puszczaj do Torunia a potem drewnowozy pójdą w ruch bo mimo że w Grudziądzu na typowo towarowej stacji Grudziądz - Mniszek która sąsiaduje z tartakiem nigdy nie widziałem takich wagonów. Ba nawet węglarek obładowanych drewnem a tak to i moi kierowcy będą mieli zajęcie (y) :ROFL:
 
OP
OP
Młody

Młody

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Przepraszam za wykopki.
Zdobyłem już bardzo dokładne plany platformy 412Za. Teraz pojawia się pytanie. Czy przebudowa polegała tylko na dodaniu przedniej i tylnej ściany oraz kłonic?
Zbyszku co z tymi zdjęciami? :podstepny:
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#11
Przepraszam za wykopki.
Zdobyłem już bardzo dokładne plany platformy 412Za. Teraz pojawia się pytanie. Czy przebudowa polegała tylko na dodaniu przedniej i tylnej ściany oraz kłonic?
Zbyszku co z tymi zdjęciami? :podstepny:
Wygląda na to, że tak. Zwiększyła sie tylko nieznacznie długość ładunkowa. Zdjęcia gdzieś są, okazuje się, że być może są jeszcze analogowe. Jest nawet ewentualność, że są na jakiejś nie wywołanej kliszy.o_O ale są.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#14
Wątek stary jak świat... Jeśli kolega @Zbyszek jest nadal aktywny i zagląda to chętnie skorzystałbym z dokumentacji zdjęciowej tych wagonów o której pisał. Rozważam coś takiego w 1:220 bo jest jak dla mnie akceptowalna baza do przeróbki Marklina.
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#15
@Zdrada69
Sytuacja wygląda tak, jakieś fotki mam gdzieś na dysku, lub płytach, a reszta tak jak pisałem. Pewnie na kliszach i to jeszcze nie wywołanych.
Pamiętam, że robiłem dokładne zdjęcia tych wagonów jak byłe nowiusieńkie wtedy jeszcze z ZNTK Bydgoszcz, bo miały przydział do st.mać. Terespol Pomorski. Posiadam też zdjęcia ze stacji Szczytna, tam stał wagon z przydziałem do Kłodzka Głównego.
Jak gdzieś się przewiną te fotki przy okazji poszukiwania jakiś fotek, to zamieszczę.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Koleje w Polsce 5
Koleje w Polsce 448

Podobne wątki