• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plany pierwszego torta - prośba o rady i opinie

tramonto

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Cześć! To mój pierwszy post na tym forum, choć obserwuję, przeglądam i czytam wątki już od jakiegoś czasu. Chciałbym stworzyć swój pierwszy tort - powoli i spokojnie, by nie popełnić błędów oraz z powodu rozkładania wydatków na dłuższy okres czasu.

Mieszkam w średnim mieszkaniu w bloku dlatego musiałem wymyślić jakiś sposób na ustawienie i przechowanie makiety. Ogólne założenia są takie:

Makieta ma być w skali H0 (posiadam już trochę taboru i budynków), mieć wymiary 230 na 150 cm. Będzie posiadała demontowalne nogi i po użyciu będzie odwieszana na ścianę przy pomocy systemu bloczków, terenem na zewnątrz, tworząc niejako płaskorzeźbę ;) (odwrotnie niż kolegi z forum, który skonstruował zawiasy i składa makietę jak szafę). Dodatkowo niektóre obiekty / budynki planuję mocować na magnes by możliwe było ich zdjęcie na czas przechowywania. Tory Piko A Gleis.

Sterowanie pociągów chcę realizować na początku analogowo (bo takowy zasilacz już posiadam) a później przejść na DCC ROCO WLAN multi-maus. Sterowanie zwrotnic i semaforów jednak planuję zrobić "analogowo" - tj. przy użyciu serw i układów WeMos D1 Mini ESP8266 (Płytka podobna do Arduino, wyposażona w WiFi) i obsługiwać przy użyciu fizycznego panelu sterowania oraz przy użyciu smartfona/tabletu. Podobnie do ESP8266 chcę dołączyć oświetlenie makiety.

Makieta ma reprezentować V epokę modelarską, aczkolwiek zakładam że będzie to raczej zaniedbany i nieco zapomniany przez zarząd szlak, stąd planuję na nim ustawić obiekty z poprzednich epok czy semafory kształtowe. Inspiruję się tu nieco węzłem kolejowym Starogard Gdański. Chciałbym również eksploatować na nim parowozy i stare wagony, a to z racji oszczędności, bo takowy tabor posiadam.

Czytałem że obrotnica i lokomotywownia na niewielkiej makiecie może stanowić problem, jednak jestem trochę uparty, gdyż takowe (kibri) już posiadam.

Pociągi pasażerskie planuję składać z wagonów "gazetkowych" przemalowanych na kolory PKP IC z kalkomaniami (gdy już się nauczę technik modelarskich), a z upływem czasu wymieniać na bardziej realistyczne modele.

Wszelkie komentarze, uwagi i podpowiedzi mile widziane, proszę o opinie także o układzie torowym, gdyż jestem początkujący i nie znam się dobrze na dobrym układaniu tortów i obsłudze scarma ;)
(na obrazkach zaznaczyłem gdzie chcę by zaczynał się tunel, scarm ma bug gdy zwrotnica jest początkiem tunelu)



 
Reakcje
0 0 0
#2
Plan torów nawet ciekawy. Jednak 2 uwagi:

1. Tor na dolnej stacji (zaznaczony czerwoną linią) jest zbyt blisko toru obok.

2. Tory górnej stacji (zaznaczone niebieską linią) są zbyt krótkie. Przecież na nich zmieści się max 1 wagon. Ja bym usunął jedną zwrotnicę (zaznaczoną zielonym kolorem) i przedłużył jeden tor (zaznaczony fioletowym kolorem).
 

Załączniki

mrozek20

Aktywny użytkownik
Reakcje
66 1 1
#3
czy wiesz że użycie torów R1 uniemożliwi ci w przyszłości jazdę większymi parowozami? Niektóre, te najdłuższe czasami już na R2 się przyblokowują, a R1 po prostu nie przejadą.
po drugie jak planujesz stację to 1 tor prosty to mniej więcej jeden wagon. sam zobacz ile ci się zmieści, będziesz widział jakiej długości pociągi możesz puścić.
 

tomey

Użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
Ambitnie i niestety małorealistycznie. Wiadomo, że każdy chciałby upchnąć jak najwięcej, jednak przy takim planie na stacji będzie mógł się zatrzymać najwyższej szynobus albo lok z jednym wagonem. Na planach obrotnica zawsze wygląda na mniejszą niż w rzeczywistości, a jak dodasz do tego lokomotywownię to robi się już naprawdę tłok - możesz to zobaczyć u mnie http://forum.modelarstwo.info/threads/stacja-kolejowa-neisse-120x240.32736/page-2
 
OP
OP
tramonto

tramonto

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dziękuję za wszystkie uwagi, są dla mnie naprawdę cenne :)

1. Poprawiłem nieco układ torowy - odsunąłem tor na dolnej stacji i zlikwidowałem zupełnie 2 tor stacji górnej (z założenia miała to być tylko dodatkowa mała stacyjka, planowałem na niej objeżdżać składy lokomotywą, ale rzeczywiście, co to za skład z 1 wagonem ;). Dlatego zostawiłem tor pojedynczy ale dużo dłuższy).

2. Co do torów R1 - słyszałem o tym problemie, mimo to, dobrze, że ktoś mi to uświadomił ;) niestety z racji niewielkiej przestrzeni przebudowa wszystkiego na R2 i większe byłaby... wręcz niemożliwa. Raczej nie planuję kupować większych parowozów, myślę że pójdę raczej w stronę współczesności. Posiadam parowozik zabawkę z zestawu piko oraz TW1 z PKP, bodajże ROCO. Myślę, że zakupię w najbliższym czasie kilka R1 i sprawdzę czy ten TW1 jakoś sobie na nich radzi, a jeśli nie, to pomyślę co można by zmienić w planie.

3. Tak jak wspomniałem, poprawiłem górną stację i w sumie wychodzi na to że jest dłuższa niż dolna ;) @tomey - bardzo ciekawy projekt, przyjrzałem się. Moja lokomotywownia, bo posiadam z dawnych czasów, jest trójstanowiskowa, czyli trochę mniejsza. Także i tutaj zastosuję chyba metodę empiryczną, bo skoro już ją posiadam, to spróbuję przypasować ją podczas budowy makiety, więc nie będzie to dodatkowy wydatek. Jeśli będzie wizualnie przeciążać makietę, pomyślę nad zamianą na bocznicę czy prostą lokomotywownię.

Powoli, powoli projektuję. Nie śpieszę się z budową torta, więc mam nadzieję że uda mi się uniknąć problemów wynikających z pośpiechu ;)
 

Załączniki

Reakcje
419 3 0
#6
Na tym odcinku, zaznaczonym na zielono nie podjedzie ci żaden skład, za ostry podjazd, musisz wydłużyć. I w miejscu oznaczonym na czerwono pod spodem nie zmieści ci się tabor, za mała skrajnia.
plan 5.2_LI_Moment.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 7
Planuję 121
Planuję 12
Planuję 70
Planuję 8

Podobne wątki