• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plany makiety H0. Prośba o porady.

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#1
Witam kolegów.
Po przywitaniu w dziale "Poznajmy się" i otrzymaniu małej reprymendy za zamieszczenie tam planów zamieszczam je tu.
Razem z córką i dla niej (głównie... ;) ) Zabieram się za projekt i budowę makiety.
Proszę Was o poradę w sprawie rozkładu całości i może uatrakcyjnienia makiety.
Skala- H0 ep. III, dwa, lub trzy składy, plus manewry...
Rozmiar- ok. 250x150
Sterowanie- DCC (Roco MM)
Rozjazdy- analog
Oświetlenie- analog
Tory- A-Gleis (część z zestawu, reszta Flexy)
Chciałbym, żeby stacja główna + droga pozostała w miarę możliwości nie ruszona. Możliwe inne zakomponowanie jej na planie i połączenie z resztą.
Na zdjęciu 1 i 2 rzeczywisty widok stacji (wąsk. ale chcę ją w H0) i jej plan zdj. 3 i 4 włączony w kółeczko.
Reszta to wariacje na temat i jakieś całkiem inne pomysły. Jak dla mnie zdjęcie 6 (mniejsza wzgórze ok2) jest chyba najlepsza do zabawy.
Chciałbym żeby były dwa niezależne "kółka" aby dwa składy poruszały się niezależnie w tym samym czasie i jeden lok na jakieś manewry.
Gdzieś tam heeen na wzgórzach będzie wycinka drzew i tartak, czy cóś...
Lwówek Wąsk..jpg 24_08_1986_05.JPG Stacja Lwówek Właściwa.jpg Stacja Lwowek1.jpg Stacja poprawiona ok.jpg Stacja Lwowek Mniejsza Wzgórze ok2.jpg 5 Zwr 2 Stac Kombin 1.jpg snapshot2.jpg stacja0p.jpg stacja6.jpg stacja5.jpg
Może za dużo tych planów naprodukowałem, ale to i tak nie są wszystkie. Chciałem tylko Wam przedstawić me wyobrażenie jak mogłoby to wyglądać.
Wasze doświadczenie w planowaniu i budowie będzie mi pomocne.
Liczę, że teraz już bez błędów wszystko zrobiłem.
Pozdrawiam.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.285 41 5
#2
No spoko. Teraz z tych planów wybierz 3, które Ci najbardziej pasują i z nich zrobimy wspólny mianownik, który przejdzie jeszcze kilka korekt. :)
Stacyjka (ta odwzorowana) - fajna i na tych planach ze stacyjką bym się skupił.
Do dzieła. :)
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#3
Tak Kris. Zgodziłeś się z moją wizją. Jest to już nieistniejąca stacja, (budynki pozostały) którą chciałbym zachować w mej pamięci. Jako dziecko patrzyłem jak Px-48 1916 (z avatara) puszczał parę (na prośbę mej mamy) a ja patrzyłem na to jak zaczarowany. Dlatego jak pisałem stacja powinna zostać, reszta jest do zaprojektowania na potrzeby użytecznej zabawy i przyjemności z niej.
Sterowanie DCC i pierwszy zestaw osobowy z parowozem już mam. Stare wagoniki z lat 80-tych też się zachowały (kilka towarowych) i po liftingu będą służyły dalej. Ubolewam, że PX-48 H0e jest właściwie niedostępny. Z tego powodu robię w H0 z Br-55 (G7) jako podstawowy parowóz. Najbardziej przypomina mi Px-a. Jest po prostu piękny. Zamontuję do niego dźwięki od Pana Karola z 24DCC i będzie jak w latach 80-tych.
Potrzebuję tylko jakiegoś innego, świeżego spojrzenia na mój projekt. Szczerze mówiąc ilekroć siadam do SCARM-a to mimo woli powielam swe wcześniejsze pomysły i projekty. Stacja zostaje, a reszta jakoś nie chce mi się inaczej ułożyć niż to co jest na fotkach.
Wiem dobrze, że lepiej 10 x pomyśleć, niż 1x spartolić. Jestem zdecydowany i zdeterminowany, ale rozsądny w ocenie możliwości początkującego "grzebka". Oceniam się subiektywnie jako metodycznego, starannego i dokładnego w tym co robię. Krajobraz będzie wiejski "wąskotorowy"- pola, lasek, mały tartak , może żwirownia. Taka jest rzeczywista okolica. Sprzyja to wszystko temu, że będzie to relatywnie prostrze do wykonania niż skomplikowana zabudowa. Na stacji głównej widać rampę. Stała na niej kopara rozładowująca przybyły w wagonach pełnowymiarowych na platformach węgiel, wapno i inną drobnicę do GS-u. Pamiętam to jakby to było wczoraj, a to tyle lat minęło...
Przeglądałem też Twój wątek planów makiet dla leniwych. Część mnie zainspirowała do stworzenia tego wzgórza z przystankiem. Wcześniej myślałem o czymś płaskim, ale wzgórze wygląda o wiele bardziej atrakcyjnie. "Róbmy swoje" na bazie planu ze zdjęcia nr 6 - stacja i wzgórze.
Najprościej, najużyteczniej, najmiodniej...
Dziękuję za zainteresowanie tematem i oczekuję pomocnych porad.
Pozdrawiam kolegów - melonowy.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#4
CYT. Szczerze mówiąc ilekroć siadam do SCARM-a to mimo woli powielam swe wcześniejsze pomysły i projekty. Stacja zostaje, a reszta jakoś nie chce mi się inaczej ułożyć niż to co jest na fotkach.
Tak jak zacytowałem siebie z poprzedniego wpisu. (przepraszam, że pod sobą) Ma ktoś z Was koncepcję na jakiś inny układ niż na foto 6.
Może uważacie, że tak powinno zostać... Chciałbym zabrać się powoli do pracy a wciąż mam wątpliwości co do układu.
Pozdrawiam.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#7
Przemyślałem jeszcze sprawę i postanowiłem zmieścić całość na płycie 1250 x 2500. Starałem się, aby łuki na wzgórzu troszkę "rozluźnić".
Są dosyć ciasne, ale jednak to nie R1. Minimalnie zmieniłem też układ torów na stacji aby zmieścić się na płycie.
Jeśli nie będzie uwag to chyba tak zostawię.
Stacja+Przystanek1250 x 2500 ok.jpg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.285 41 5
#8
Wygląda nieźle. Teraz, czy podjazd na górkę nie jest za stromy?
Jeśli masz tory, to je rozłóż w tym układzie.
Układ rzadko bywa "ostateczny" ;)
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#9
Zapodaję wysokości torów i plik planu ze SCARMa. Te 4,5% mnie trochę martwią, ale nie mam pomysłu jak to zmienić.
Będzie jeździć epoka II, III, składy krótkie w DCC, loki z gumkami. Powinno dać radę... tak myślę :niepewny:
No, na układy nie ma rady ;) Wiem, że układ ostateczny chyba nie istnieje, ale trzeba się na czymś oprzeć i ruszyć z robotą...
Dlatego pytam Was co byście zmienili w tym planie? Świeże spojrzenie jest zawsze przydatne.

Przechwyć_2018_04_13_01_22_43_535.jpg
Przechwyć_2018_04_13_01_21_10_277.jpg

Wpis połączony automatycznie:
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#10
Myślę ze jeżeli popchniesz niższy tor o 5 cm do zewnątrz (do gory obrazku) żeby nie był pod wyższym torem tylko obok niego to będzie można przedłużyć podjazd aż do przejazdu nad wewnętrznym torem, także tam gdzie color się zmienia z różowego z powrotem na niebieski. To powinno dać 3% albo nawet mniej, a jedyny minus jest ze tort będzie 5 cm szerszy. (przepraszam za okropny edit)

Przechwyć_2018_04_13_01_22_43_535.jpg
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#11
Dzięki za celną sugestię. PWSSP skończone i edit jak malowany :D
Jedyny minus tego to to, że ten plan jest na maxa wciśnięty w 1250 x 2500. Tych 5 cm właśnie brakuje.
Jedyne co można zrobić aby je zyskać to "podciąć" te 5cm z zabudowy stacji na dole i wówczas uzyskać te 5cm na górze.
Myślałem o tym już, ale jeszcze zabudowy stacji nie "zcieśniałem".
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#12
No tak, ale w moim doświadczeniu strome podjazdy są koszmarem którego trzeba się bronić pełną mocą. Zrobiłem sobie taki problem jak budowałem pierwszą makietę Nki. Wyglądało ok na planie a potem w połowie budowy musiałem niszczyć i przebudowywać bo jazda okazała się bardzo marna.
 
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#13
Przeprojektowałem wg rad kolegi 4Rings. Jest ciasno, ale się zmieściło. Murek na dole stacji przylega do budynku i jest na krawędzi płyty. U góry tor jest ok 5 cm od krawędzi. Zobaczymy jak wyjdzie podczas realizacji. Tu naciągnę, tam wcisnę i może będzie git. :)
Tak to wygląda teraz. Pomyślę jeszcze z tunelem.
Przechwyć_2018_04_13_03_06_28_632A.jpg

Wpis połączony automatycznie:

Zgadzam się z Tobą. Stromizny potrafią zniszczyć zabawę i włożoną pracę.
Natomiast wypite piwo przy wykonywaniu poprawek to wartość dodana... :D
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
melonowy

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.071 20 1
#16
Tak, tak @sluzbowo. To tylko taka "niedoróbka". Flex się tak wymodelował. Kilka innych detali też jeszcze postaram się poprawić. Może drogę główną trochę inaczej poprowadzę a na wzgórze to jakąś polną dróżkę. Ale co, podoba Ci się?
 
Ostatnio edytowane:

Podobne wątki