• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plany Ikeburga

OP
OP
P

pablo1983

Nowy użytkownik
Reakcje
9 0 0
#21
W głowie mam plan ( coś na kształt projektu 1 i 2 z proponowanego powyżej tematu). tematu. Teraz planuje kupić jakieś nogi aby móc postawić na odpowiedniej wysokości a nie schylać się.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#23
No ok. Dobry początek. Teraz przełóż to do painta i nanieś, co i gdzie ma znaleźć się na makiecie. Będzie nam łatwiej coś Ci doradzić, pomóc.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#24
Co do "atrakcyjności' tego układu się nie wypowiadam, ale jeśli zdecydujesz się go realizować to proponuje kilka
poprawek "technicznych" dzięki którym tory do siebie "pasują".

pablo.JPG
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#26
Jeśli chcesz mieć tam stację to proponuję przeniesienie tej bocznicy z tartakiem na drugą stronę.
Wtedy masz sensowną długość torów stacyjnych. Pod rozwagę.
pablo2.JPG
 
OP
OP
P

pablo1983

Nowy użytkownik
Reakcje
9 0 0
#27
Ciekawa propozycja tylko rozjazdy będą miały sterowanie ręczne. Wolałbym je mieć w zasięgu ręki. Ktoś powyżej pisał w temacie co by nie lecieć na drugą stronę makiety.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#28
Możesz zrobić napędy ręczne na cięgłach pod makietą, tyle, że nie może to być wtedy zwykła decha, tylko musi mieć jakąś wysokość. Układ zrobiony przez @marekm to koncepcja na prawdę warta rozważenia. Przez ciekawość spytam czemu zakładasz, że wajchy nie mogą być elektryczne?
 
OP
OP
P

pablo1983

Nowy użytkownik
Reakcje
9 0 0
#29
Względy ekonomiczne. Za dużo wydam to żona kręcić będzie nosem.
Mam płytę OSB o grubości 12 mm.
Poza tym chciałbym przejazd na prostym odcinku torów.
 
Ostatnio edytowane:
P

Paweł Piotr

Gość
#30
Umieszczenie bezpośrednio jeden za drugim czterech łuków odwrotnych to niezbyt szczęśliwy pomysł, popychanie taboru na takim profilu to gwarantowane wykolejenia.. :LOL:...
 

Załączniki

OP
OP
P

pablo1983

Nowy użytkownik
Reakcje
9 0 0
#32
Tak jeszcze robiłem kalkulowałem co mi będzie potrzebne i wyliczyłem;
2 tarcze ostrzegawcze
2 semafory 2 komorowe
4 semafory 4 komorowe
4 tarcze manewrowe lub tarcze zaporowe.

i chciałem zadać takie pytanko natury technicznej o sygnał na To Os4 czyli pomarańczowe migające. Da się to jakoś na makiecie osiągnąć np używając przekaźnika od kierunkowskazów
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#34
W załączeniu jeszcze jedna alternatywa - bez tych kilku przeciwstawnych łuków.
Według mnie na takim małym torcie nie jest to aż takie straszne, ale...

W trakcie zabawy ważniejsze jest mieć pomysł na możliwe warianty przejazdów, tak
aby miały one jakiś sens i opowiadały choćby najprostszą, ale jednak historię.

I to jest największy problem, bo w trakcie projektowania układu torów wymaga wielkiej wyobraźni - powodzenia :)

pablo3.JPG
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#36
Dokładnie tak - żeberko ochronne.
Można jednak wyobrazić sobie też inną historię:
- krótki skład (dwa wagony) jest wpychany na tor przy tartaku, lokomotywa odjeżdża
- po załadunku tarcicy manewrówka stojąca na żeberku przetacza wagony na dalszy tor i wraca
- wtacza się kolejny skład na tor przy tartaku i znowu zostawia wagony
- manewrówka zestawia załadowany skład czterowagonowy i wraca
- podjeżdża lokomotywa i już cały pociąg jedzie w siną dal...

Jak już narysujesz jakiś układ to zastanów się ile takich scenariuszy jesteś w stanie
na nim zrealizować - według mnie od tego zależy czy będzie się można na takiej makiecie
fajnie bawić czy nie.
 
OP
OP
P

pablo1983

Nowy użytkownik
Reakcje
9 0 0
#37
Myślałem o jakieś małej lokomotywie. Bona razie mam same długie. Nawet ma to żeberko nie wjedzie
[DOUBLEPOST=1490908993][/DOUBLEPOST]Tylko jazdy z / do tartaku jako pociągowe czy manewrowe?
 
OP
OP
P

pablo1983

Nowy użytkownik
Reakcje
9 0 0
#39
Tak przeanalizowałem twoją propozycje tylko wydłużyłem nieco żeberko i dodałem jeszcze jedną bocznicę na stacji. Wszak miasto będzie się budować a budowa dogi asfaltowej jest dopiero w planach także dużo rzeczy przyjedzie koleją. Jej położenie jest w pobliżu tartaku więc w razie wzmożonej produkcji będzie mogła go obsłużyć.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 7
Planuję 121
Planuję 12
Planuję 70
Planuję 8

Podobne wątki