• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Planuje] Plan Makiety

DonHades

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#1
Witam wszystkich
Na wstepie sie przedstawie, mam na imie Grzegorz i pochodze z Wroclawia.Od jakichś 7-8 miesiecy przegladam to forum i od tegoż tez czasu rowniez zainteresowalem sie modelarstwem w skali H0.Takze jak widzicie jestem bardzo poczatkujacy i mam prosbe o wyrozumialosc.
Chcialem przedstawic jeden z projektow ukladow torowych jaki udalo mnie sie splodzic po przez program AnyRail.Prosze o rzetelne wypowiedzi co jest dobrze a co nalezy poprawic,zmienic.
Projekt ten ma wymiary 5m na 2.5m po srodku z wycieciem w ktorym bede sie poruszal,gdyz makieta bedzie umiejscowiona w piwnicy.

Widze ze nie moge wrzucic pliku z planem,jak to zrobic?Pokazuje rozszerzenia any jest zablokowane.O co chodzi?Plany mam zapisane na dysku.


Dzieki Johny :D

Jesli bedzie zainteresowanie tematem,to wrzuce pozostale(mam jeszcze 3 plany)
 

Załączniki

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#2
Re: Plan Makiety

Otwórz ten plik następnie wejdź w FILE / EKSPORT AS / PICTURE / wciśnij OK / zapisz jako JPG na dysku.
Następnie otwórz go w Paincie i zmniejsz tylko do tej białej ramki (anyrail jako obraz zawira to szare tło). Na koniec załącz na forum jako załącznik lub wstaw za pomocą jakiegoś programu hostującego zdjęcia z internetu w przeglądarce.

Ja też używam tego programu.
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#3
Re: Plan Makiety

Przepraszam na wstępie za drugi post pod sobą, ale nie mam możliwości edytowania:

DonHades, jeżeli jesteś początkujący, to lepiej nie projektować tak rozbudowanych ukladów torowych, bo rzadko się one spełniają - Mniej Znaczy Więcej. Jak zaczniesz realizację tego projektu to na pewno portfel zapłacze, ale też ty, bo nigdy nie będziesz widział końca budowy.
Układ torowy stacji jest jakiś no... chiński, nie ma w ogóle sensu. Zajrzyj do wątków rozpoczętych przez użytkownika Kubaz_112 - tam jest sporo o stacjach i ich projektowaniu.

Masz 5 metrów ściany, więc możesz umieścić ładną w miarę realistyczną stację z o długości ponad 3 metrów: Prosty, przejrzysty układ torowy + rozsądnie umiejscowione bocznice, tory wyciągowe...

Pytanie 1: jaką kolej chciałbyś odwzorować? Europa czy Ameryka?
Pytanie 2: Zakupiłeś chociaż coś (tory, zestaw startowy...)? - są to nieraz grube pieniądze

Podsumowując: projekt nierealistyczny, rozbierz trochę torów i popracuj jeszcze w tym programie i stwórz prostrzy schemat.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.943 15 2
#4
Re: Plan Makiety

Potwierdzam zacznij od czegoś skromniejszego. Z czasem i tak byś redukował liczbe torów. Ja zaczynając przygode projektowałem stacje na kilkanascie torów. a skończyłem na przystanku.na dwutorowym szlaku
 
OP
OP
DonHades

DonHades

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
Re: Plan Makiety

Johny jesli chodzi o kolej to bedzie to europa dokladnie pkp epoka III,dlaczego?,bo mm juz dosc spora kolekcje tego wlasnie taboru a i tory,tez juz troche ich jest.Co do czasu jaki mam na budowe to powiem szczerze nie spieszy mnie sie az tak bardzo,pewnie bede to budowal kilka latek.O pieniazki to sie nie martwie,po to zarabiam zeby na cos wydawac. :D

Jesli chodzi o uklad torowy na makiecie,to wlasnie po to zalaczylem projekt zebyscie go skorygowali i podali swoje propozycje ale nie az tak ograniczajace sie tylko do stacji kolejowej.
 

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#6
Re: Plan Makiety

Być może źle mnie zozumiałeś: najwięcej zastrzeżeń jest do układu torowego Tej właśnie stacji.
Stacje powinny mieć przejrzysty układ torowy, a tory są położone równolegle:
http://img231.imageshack.us/img231/9854/piwniczna.jpg
To jest w miarę duża stacja o długośći 350cm - to tylko przykład.

Jeżeli chcesz mieć bocznice w stosunku do toru głównego pod kątem - możesz, ale te tory boczne muszą być do siebie równoległe.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#7
Re: Plan Makiety

DonHades, jak na plan tortu to jest to bardzo fajny plan.
Dwa kręgi, w tym jeden dwutorowy, bardzo dużo torów odstawczych, dwie stacje...

Tylko zastanawia mnie ta biała plama po lewej na dole. Co tam będzie? Góra?
 
OP
OP
DonHades

DonHades

Nowy użytkownik
Reakcje
1 0 0
#8
Re: Plan Makiety

Dzieki za mile slowo,gbbsoft.
Co do tej bialej plamy to jest tam wejscie do pomieszczenia,co prawda drzwi otwieraja sie na zewnatrz,ale zawsze mam ten kawalek zeby stanac i podziwiac :LOL:
I nie ma dwoch stacji,tam u gory to ma byc mijanka,taka sobie w szczerym polu :D

Tak w ogole to duzo by pisac dlaczego to tak wyglada jak wyglada,jak znajde chwilke czasu to opisze szczegolowo dlaczego tory ida tak a nie inaczej.
Rozumiem ze dla wiekszosci moze byc nie jasne gdzie co bedzie(stacja,zaladunek wegla,itd).

A teraz dorzuce jeszcze kilka projektow i prosba zebyscie pomogli wybrac najlepszy.
 

Załączniki

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#10
Re: Plan Makiety

DonHades,

Bardzo ambitny plan, jeśli masz kasę i czas w dużych ilościach to napewno będziemy Ci kibicować. Układy które proponujesz, sugerują że kręci Cię praca manewrowa, albo rola zawiadowcy stacji. Czy dobrze wnioskuję?

Osobiście uważam, że w Twoich planach co najmniej brakuje, drugiej stacji oraz pętli zwrotnej. Ilość miejsca jaką dysponujesz bez problemu pozwoli na ich dodanie. Wszystkie Twoje plany to jazda wkoło. Obawiam się że szybko Ci się znudzi.

Dodanie pętli zwrotnej stworzy iluzję, że pociąg gdzieś jedzie a następnie wraca. Druga stacja z jakąś bocznicą i magazynem pozwoli na dostarczanie i odberanie towarów między stacjami.

Jeżeli zrezygnujesz z dwutorowego układu na jedno torowy i dodasz drugi poziom oraz ukrytą szufladę, zyskasz dłuższe przebiegi możliwość dodania co najmniej jednej stacji i zwiększysz realność Twojej makiety.

Proponuję lekturę magazynu Model RailRoader, chociaż to Ameryka, ale rozmiary makiet podobne i pokaże Ci jak można inaczej wykorzystać miejsce którym dysponujesz. Wzorując się na Europejskich tortach zawsze będziesz patrzył z punktu widzenia oraniczonego miejsca. Należysz do rzadkich wyjątków, które mogą sobie pozwolić na większą makietę.
 
S

Sebastian

Gość
#11
Re: Plan Makiety

2,5x5 m to sporo, pod warunkiem, że powierzchnię się dobrze wykorzysta. Tak rozbudowany układ sprawdzi się doskonale w skali N lub TT ale nie H0. To tylko schemat, gdy już ułożysz "prawdziwe" tory, w tym łuki o promieniach trochę większych niż te tramwajowe i choćby nawet 15 stopniowe rozjazdy to tory stacyjne i bocznice okażą się krótsze niż wynika to z planu. Ja osobiście wydłużyłbym tory stacyjne i bocznice, jednocześnie zmniejszając ich ilość oraz:
Marek Klimczyk napisał(a):
Jeżeli zrezygnujesz z dwutorowego układu na jedno torowy i dodasz drugi poziom oraz ukrytą szufladę, zyskasz dłuższe przebiegi możliwość dodania co najmniej jednej stacji i zwiększysz realność Twojej makiety.
Na tym schemacie zaznaczyłem żółtym prostokątem długość użyteczną torów głównych na stacji (a więc tych, na które możesz przyjmować, i z których możesz wyprawiać pociągi). Ich długość to mniej więcej 1,5 - 1,7 m. Przy tej długości makiety śmiało można metr dołożyć.
Ale to jest twoja makieta :D
 

Załączniki

Podobne wątki