• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Planuje] Moja makieta - tort

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam! Buduję z kolega makietę - tort w skali H0. Dlatergo liczę na porady z waszej strony. Czytałem forum i już wile się dowiedziałem, ale Wasza pomoc na pewno się przyda ;) Z racji małych funduszy musimy ciąć koszty. Dlatego wiele obiketów, budynków i szczegułów wykonujemy sami. Może wy też bedzie mieć jakies pomysły. Może przejdźmy do rzeczy:
  1. Mój układ torowiska:
    I już spieszę z wyjasnieniami. Zewnętrzne koło to torowisko typu PIKO A-Gleis. Wewnętrzna pętla to stare torowisko firmy PIKO. W przyszłości planujemy połączyć je z nowym za pomoca przejściówek lub wymienić je całkowicie na PIKo A-Gleis. Wewnętrzna pętla w rzeczywistości wygląda trochę inaczej. Ślepy tor wewnetrznej pętli jerst połączony z resztą, ale na proghramie nie chciało mi się to połaczyć więc zostawiłem tak ;) Łączenia torów oznaczone kolorem czerwonym znajdują się w tunelu. Kolor biały - powierzchnia. Czerwone linie oznaczaja garnicę górki. W przyszłości planujemy powiększyć makietę. Układ torów nie podlega dyskusji zsotał juz ustalony, i na raziew jest dla nas najlepszy., Prezentuję go w celach informacyjnych ;) I dla informcji: wokół makiety jest duzo miejsca więc mamy do niej swobody dostęp, na makieie też jest miejsce gdzie można spokojnie wejść i nadf nią pracować. Zwrotnice na razie nie posiadają napędu, nie jest to też problemem gdyż znajdują się one blisko osoby kierującej makietą. (Znacie moze jkies tanie napędy do zwrotnic?)

    (Kilknij, aby powiększyć - bo obrazek rozwalał stronę ;) )
  2. Sztuczna trawa:
    Ponieważ trawa modelarska nie jest tania, zastąpiliśmy ją sztuczną trawą z marketu budowlanego (18,99 z m2). Została juz rozłożona i nawet dobrze wygląda, poza jednym mankamentem - składa się z tylko jednego odcienia koloru zielonego... Wszystkie potrzebne kable zostałe poprowadzone pod trawą.
  3. Podsypka pod tory:
    Wyczytałem na forum że jest sposób na zrobienie podsypki z korka w jaki sposób? (Przekruszyć go i przemalować) Zastanawiamy się też nad zrezygnowaniem z podsypki, na rzecz jakiegoś innego rozwiązania, np. imitacja ziemi.
  4. Sieć trakcyjna:
    Słupy sieci trakcyjnej wykonalismy z drewna o przekroju 10mm x 10 mm. Zostały one przemalowane sprayem na czarno. Trakcja zostanie wykonana z kabla przylutowanego do metelowych chwytaków na słupach. Wewnętrzna pętla będzie obsługiwała tylko pociągi spalinowe, czyli bedzie pozbawiona trakcji.
  5. Semafory:
    Zrobimy sami semafory dwukomorowe. Jako słup posłuży biała rurka z PCV. Światłami zostaną diody, a tarcza kontrastowa zostanie wykonana z czarnego kartonu. Mamy już także skrzynkę na której zostały umieszczone przełaczniki do zmieniania świateł.
  6. Budynki:
    Aktualnie posiadamy kilka budynków: PIKO: Stacja Shell (na razie nam się nie przyda), Stacja towarowa "Zamkowa Góra"; i peron. Domki i inne budyneczki zmaierzamy wykonać saami z kartonu. (Czy zancie jakies strony na których mozna znaleźć jakieś godtowe do wydrukowania i sklejenia budynki? Skla nie musio być taka sama) Bez gotowych projektów też się obejdziemy, stwprzymy je sami ;) Budynki bedą oświetlone.
  7. Szczegóły:
    Czy znacie sposób jak zrobić realistycznych ludzi i drzewa? Jeśli nie, to można poprosić o linki do jakiś tanich szczegółów?
  8. Sterowanie:
    Aktualnie analogowe. Jak już wspomniałem mamy własnoręcznie zrobiony pulpit sterowniczy. W przyszłości pomyslimy o DCC.
To chyba już wszystko jak mi się coś przpomni to napiszę.

Pozdrawiam gorąco!
 
Reakcje
0 0 0
#3
Re: Moja makieta - tort

Kolego wojok,po to jest to forum żeby go czytac.A więc czytaj a znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.Nikomu nie chce się po raz setny pisac tego samego skoro było to już napisane.A wiec czytaj.......
 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Re: Moja makieta - tort

Wiele już przeczytałem, ale są tez pyatnia na które nie znma odpowiedzi. Więklszość tego co tu napisałem to moje plany.

A poniżej układ makiety wraz z budynkami (wszystkie są na powierzchni lub wzgórzu) oraz zaznaczona na zieloną drogą (która także znajduje się na powierzchnii) niebieskimi petlami oznaczyłem dwa przejazdy kolejowe przy których staną lampy ostrzegawcze.

 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Re: Moja makieta - tort

Ponieważ nie mogę juz edytować poprzednmiego postu chciałem powiedzieć, że wymiary na obrazkach podane są w cm (prawidłowo powinno być w mm)
 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Re: Moja makieta - tort

Witam! Buduję z kolega makietę - tort w skali H0. Dlatergo liczę na porady z waszej strony. Czytałem forum i już wile się dowiedziałem, ale Wasza pomoc na pewno się przyda ;) Z racji małych funduszy musimy ciąć koszty. Dlatego wiele obiketów, budynków i szczegułów wykonujemy sami. Może wy też bedzie mieć jakies pomysły. Może przejdźmy do rzeczy:
  1. Mój układ torowiska:
    I już spieszę z wyjasnieniami. Zewnętrzne koło to torowisko typu PIKO A-Gleis. Wewnętrzna pętla to stare torowisko firmy PIKO. W przyszłości planujemy połączyć je z nowym za pomoca przejściówek lub wymienić je całkowicie na PIKO A-Gleis. Wewnętrzna pętla w rzeczywistości wygląda trochę inaczej. Ślepy tor wewnetrznej pętli jerst połączony z resztą, ale na proghramie nie chciało mi się to połaczyć więc zostawiłem tak ;) Łączenia torów oznaczone kolorem czerwonym znajdują się w tunelu. Kolor biały - powierzchnia. Czerwone linie oznaczaja garnicę górki. W przyszłości planujemy powiększyć makietę. Układ torów nie podlega dyskusji zsotał juz ustalony, i na raziew jest dla nas najlepszy., Prezentuję go w celach informacyjnych ;) I dla informcji: wokół makiety jest duzo miejsca więc mamy do niej swobody dostęp, na makieie też jest miejsce gdzie można spokojnie wejść i nadf nią pracować. Zwrotnice na razie nie posiadają napędu, nie jest to też problemem gdyż znajdują się one blisko osoby kierującej makietą. (Znacie moze jakies tanie napędy do zwrotnic?)

    (Kilknij, aby powiększyć - bo obrazek rozwalał stronę ;) )
  2. Sztuczna trawa:
    Ponieważ trawa modelarska nie jest tania, zastąpiliśmy ją sztuczną trawą z marketu budowlanego (18,99 z m2). Została juz rozłożona i nawet dobrze wygląda, poza jednym mankamentem - składa się z tylko jednego odcienia koloru zielonego... Wszystkie potrzebne kable zostałe poprowadzone pod trawą.
  3. Podsypka pod tory:
    Wyczytałem na forum że jest sposób na zrobienie podsypki z korka w jaki sposób? (Przekruszyć go i przemalować) Zastanawiamy się też nad zrezygnowaniem z podsypki, na rzecz jakiegoś innego rozwiązania, np. imitacja ziemi.
  4. Sieć trakcyjna:
    Słupy sieci trakcyjnej wykonalismy z drewna o przekroju 10mm x 10 mm. Zostały one przemalowane sprayem na czarno. Trakcja zostanie wykonana z kabla przylutowanego do metelowych chwytaków na słupach. Wewnętrzna pętla będzie obsługiwała tylko pociągi spalinowe, czyli bedzie pozbawiona trakcji. Projekty słupów trakcyjnych: (Ich wymiary zostały dostosowane do naszych lokomotyw i dostęponych materiałów na rynku, moga troszkę odbiegać od skali.)
  5. Semafory:
    Zrobimy sami semafory dwukomorowe. Jako słup posłuży biała rurka z PCV. Światłami zostaną diody, a tarcza kontrastowa zostanie wykonana z czarnego kartonu. Mamy już także skrzynkę na której zostały umieszczone przełaczniki do zmieniania świateł. Projekty semaforów: (Ich wymiary zostały dostosowane do naszych lokomotyw i dostęponych materiałów na rynku, moga troszkę odbiegać od skali.)
  6. Budynki:
    Aktualnie posiadamy kilka budynków: PIKO: Stacja Shell (na razie nam się nie przyda), Stacja towarowa "Zamkowa Góra"; i peron. Domki i inne budyneczki zmaierzamy wykonać saami z kartonu. (Czy zancie jakies strony na których mozna znaleźć jakieś gotowe do wydrukowania i sklejenia budynki? Skala nie musio być taka sama) Bez gotowych projektów też się obejdziemy, stworzymy je sami ;) Budynki bedą oświetlone.
  7. Szczegóły:
    Czy znacie sposób jak zrobić realistycznych ludzi i drzewa? Jeśli nie, to można poprosić o linki do jakiś tanich szczegółów?
  8. Sterowanie:
    Aktualnie analogowe. Jak już wspomniałem mamy własnoręcznie zrobiony pulpit sterowniczy. W przyszłości pomyslimy o DCC.
To chyba już wszystko jak mi się coś przpomni to napiszę.

Pozdrawiam gorąco!
 
Reakcje
0 0 0
#7
Re: Moja makieta - tort

według mnie lepsze byłyby słupy elektryczne takie jak opisane w modelu wagonów EKD opisane . Bardziej realistyczne . A semafory radzę zrobić takie podobne do tych z minikolu słup z szyny U z PIKO blaszka na tarcze i diody oraz przewody . Bedzie ładniejsze :D Drzewa to drut wikol i plakatówka oraz listowie najlepiej HEKI lub POLAKA
 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Re: Moja makieta - tort

Nie pisałem że jest lepsza od modelarskiej! Npisałem że nie wygląda tak źle, przy czym jest tańsza. Jednak bardzo wileką wada jest jeden i ten sam odcień koloru zielonego. Jak wsztscy wiemy modelarska trawa to zazwyczaj pełen profesjonalizm, który dokładnie dozwierciedla rzeczywistość. Niestety za taka jakość trzeba płacić.

Dziękuję za linki do budowli. Na pewno się przydadzą. Gdyby ktoś jeszcze znał podobne strony to poproszę o adresy.
 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Re: Moja makieta - tort

gbbsoft napisał(a):
Jak już wspomniałem mamy własnoręcznie zrobiony pulpit sterowniczy.
Wrzuć fotkę...
Dzisiaj zapomniałem wziąć aparatu do koegi. Pulpit... Może nie jest najpiękniej wykonany, ale jest. (Zwyklła skrzynka po herbacie lipton z przełącznikami ;) ) Muszę jeszcze je tylko poopisywać ;) Jak w najbliższym czasie będę u kolegi to zrobię zdjecia taboru i pulpitu. (Gdzieś tak za kilka dni)

Dzięki za linki.
 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Re: Moja makieta - tort

Dobra! Już wiem jak zrobić podsypke na tory, ale nie wiem czy zniej nie zrezygnuję na rzecz imitacji gruntu ;) Mam też pomyśł na nowy pulpit sterowniczy. Który będzie ładniejszy i bardziej funkcjonalny od poprzedniego. :) Najprawdopodobniej wydrukuję plan makiety, który przykleję na skrzynkę. Analogicznie na skrzynce w odpowiednich miejscach będę odpowiedni przełączniki ;)
 

ths

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
W sprawie wykorzystywania i szutrowania starych rurkowych torów, a także rozwiązań elektrycznych i mechanicznych "dostosowanych do warunków ekonomicznych" zapraszam do mojego wątku: viewtopic.php?f=1&t=4127. Myślę, że niewielkim kosztem można osiągnąć dobre wyniki, ale trzeba za to zainwestować więcej cierpliwości i precyzji ... Pozdrawiam /ths
 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
OK, mała przerwa rozpoczęła się szkoła, nauczycile pracowicie rozpoczęli rok szkolny - czyli nie ma czasu. Na razie zkolegą nie mamy czasu na spotkania ale sami w domu robimy różne elementy: domki, krzewy, itd. Jak będzie jkaiś luźniejszy okres spotkamy się, aby wszystko poskładać. Jak bedę miał jeszcze jakieś pytania na pewno napiszę, ale nadal proszę o przedstawianie swoich sugestii.

Z góry dziekuję!

P.S> ths, dzięki za link!
 
OP
OP
wojok040

wojok040

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Planuję się spoyklać z kolegą w ten, albo przyszły piątek, więc już wkrótce powinny być zdjęcia. Najprawdopodobniej spróbujemy odszukać przyczyny nie działania semaforów, zamontujemy sklejone przez nas domki i zrobi porządniejszy panel kontrolny ;)

Nie wiem czy juz wspominałem o celu budowy makiety. Otóż chodzi o głównie rozrywkę przy budowie i satysfakcję, oraz nabycie doświadczenia na przyszłość. Nadrzędna nie jest dla nas dokładność, ale to żeby nie trzeba było za kazdym razem rozkładac torów. Więc nasza makieta jest poprostu takim małym nieidealnym światem do zabawy ;P
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 5
Planuję 5
Planuję 20
Planuję 11
Planuję 95

Podobne wątki