• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa [Planuję] Układ torów PIKO

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#21
Czego człek dla spódnicy nie robi...:eek:
Rozmiar 1800x1300, ale musisz minimum 50 mm po bokach dodać, żeby w razie czego pociąg miał się gdzie położyć...;)
Do przemyślenia.
Dla TrainFan0.jpg Dla TrainFan01.jpg Dla TrainFan1.jpg Dla TrainFan2.jpg Dla TrainFan3.jpg
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#22
aj1601, dzięki! Ja dopiero zaczynam i właśnie nie znam tych wszystkich niuansów, nie wiedziałam np, że można łączyć R# z R2 i wyjdzie ładne półkole. DKW dałabym na obu końcach. Jedyne co, no to tory na krótszym boku będę leżały praktycznie na krawędzi stołu, to nie problem? Ja już nie mogę powiększyć deski. Zwłaszcza, że jeszcze jej nie mam, wiem, że ma długość 200, ale jeśli trafi się taki egzemplarz co ma 195cm, to leżę. Za kilka dni mam mieć tą deskę.

melonowy, no mi też jakieś bocznicy brakuje, ale już się nie da wcisnąć. Chyba, że dodać więcej tych zwrotnic łukowych, od biedy może coś by się dało tam jeszcze wcisnąć.
 

aj1601

Użytkownik
Reakcje
16 2 0
#23
Na 195 cm, po redukcji, Twój układ też zmieści się, ale bez "bandy", choćby jako tła, bałbym się puścić skład tak blisko krawędzi. Poczekaj na deskę i jak napisał Marqus na niej zrób projekt 19.jpg
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#24
aj1601, no właśnie ten projekt, jak go układam w SCARM'ie na 200 cm długości ramce, to jest praktycznie na krawędzi. Więc już przy desce 200 cm jest trochę strach. Ale poczekam faktycznie na tą deskę, bez siania paniki, zmierzę ją i zobaczę ile faktycznie mogę mieć powierzchni roboczej. Ja też uważam, że te 5cm dookoła torowiska to minimum musi być, na ewentualną wywrotkę.


Oto ten projekcik z miarką.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#25
Tylko jaki sens ma taki układ? Ja bym jednak proponował mniej tych kółek, po których i tak jednocześnie nie mogą jeździć pociągi, za to jakiś jeden, a może dwa tory odstawcze w środku. Choćby jakaś modyfikacja ostatniego układu, zaproponowanego przez kolegę melonowego. Jak dla mnie, ten układ jest trochę za skomplikowany, ale ogólna idea jest niezła, można go trochę uprościć. Także projekt w TT, pokazany przez kolegę piottrw na poprzedniej stronie jest godny uwagi, ale trzeba byłoby go adaptować do H0.

Mnie się zawsze podobał układ pokazany przez kolegę stare tory. Pochodzi z książeczki sprzed pół wieku, ale wciąż jest ciekawy, daje chociaż minimalne poczucie realności, w przeciwieństwie do wielu innych, pokazanych w tym wątku. No, ale koleżanka nie chce dwóch poziomów... :(

Od razu mówię: nie mam Scarma ani żadnego innego programu, więc niczego konkretnego nie zaproponuję, to tylko takie moje ogólne uwagi.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#26
Czemu tą stację/mijankę projektujesz na łuku? Najlepiej sprawdzają się klasyczne plany. Zrób linię dwutorową, nawet bez możliwości przejazdu z toru na tor, z jakąś bocznicą i torem odstawczym. Dwa pociągi, w przeciwnych kierunkach, na zaplanowanym postoju zrób odcinki izolowane i już jest zabawa, potem wypełnienie makiety zajmie kolejne lata i się nie znudzi.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#27
Mnie też się nie do końca tak podoba, te kółka na kółkach. Ale ciężko jest coś wymyślić na tak małą deskę. Nawet te dwa metry długości, jak się uda taką deskę długą kupić, to mało. Jakakolwiek aranżacja ze zwrotnicami wymaga miejsca, dużo miejsca. A tutaj za co bym się nie brała, to za krótka deska. Co mi pozostaje... Pętle albo cudowanie z pagórkami. Nie uformuję pagórków pod tory, trzeba liczyć siły na zamiary. Mogę robić pagórki jako element urozmaicenia terenu, bo mogą mieć kształt jaki bądź. Pagórki pod tory muszą być równe, spad musi być łagodny i równomierny, nie zrobię tego tak.

Ja bym zrezygnowała z pętli nr 3, tej w samym środku, i zamiast niej zrobić jakieś rozjazdy i zwrotnice. Fajnie by było mieć nawet jedną stację i jeden zakład produkcyjny. Niech ludki z tej wioski mają gdzie pracować :p
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#29
@aj1601 Już to koleżance proponowałem wcześniej... jednak bez akceptacji, czy zainteresowania.

Może inaczej... Piszesz, że czekasz na dechę i nie wiesz jaka będzie? Czy te wymiary są to wymiary między ścianami, czy tak sobie tylko założyłaś. Przecież arkusze sklejki można dociąć pod wymiar a co za tym idzie wpierw zaprojektować funkcjonalny układ a później dociąć pod niego sklejkę.
Będziesz wtedy mogła się cieszyć z tego co powstanie a nie ciągle w głowie mieć, że mogło być lepiej.
Naprawdę warto zmienić Twój projekt.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#30
To będzie płyta wiórowa. Obecnie mamy mały remont i koleś gada, że nam to przywiezie i że te płyty wiórowe (z tego co pamięta), to mają 125x200. Ja nie mam już więcej miejsca do zagospodarowania, już poprzedni wymiar, 130x180, był duży. Płyta wiórowa według tego co majster gada, będzie 125x200. No chyba że faktycznie z pamięcią u niego nie tego. Ta deska jest o 20cm dłuższa niż planowałam, całość będzie stała na środku pokoju, nie mam kawałka ściany wolnego, żeby to stało przy ścianie. Zresztą, to makiety nie powinny stać przy ścianie. Trzeba mieć dostęp do nich z każdej strony.

A projekty przeglądam wszystkie. Ale albo wymiary nie pasują, albo te pagórki, tunele wiadukty. Chyba sobie na razie odpuszczę. Poczekam na deskę i ze spokojem coś wymyślę.

Jak Wy robicie budynki w scarmie? Ja nawet nie mam wyobraźni jaki duży powinien być budynek czy peron, żeby pasował do skali.


EDIT:

Czy sądząc po załączonym planie, nie sądzicie, że mam za dużo wolnego czasu? :p Dobra, trzeba się zająć czymś innym. Nie samą kolejką człowiek żyje.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#32
Ale albo wymiary nie pasują, albo te pagórki, tunele wiadukty.
Tak jak pisałem wcześniej chodzi o pomysł na makietę, a te plany można modyfikować do swych potrzeb. Nie musisz przenosić ich 1:1. Można łączyć w jedną całość pomysły z planu 1 i 2 i...5. Spróbuj też zaplanować coś na flexach. Można je dowolnie kształtować i dopasować niestandardowy układ. Prawdopodobnie na nich właśnie zbudujesz makietę.
Budynki - idź za radą @aj1601 . (Jeśli problem z językiem to włącz na stronie tłumacza.) Jest zakładka w SCARMie "kształty"(tam, gdzie wybierasz rodzaj torów). Przejżyj też te tutoriale na YT. Wystarczy wpisać SCARM. Nie da się w 3 zdaniach tego wyjaśnić.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#33
Pytanie odnośnie scarm'a. Można do tego ściągać gotowe obiekty? Bo na tej stronie z blogiem scarma coś tam niby można pobierać, ale myślałam, że to tylko płatne dodatki? Ja mam z rozszerzeń tylko ten pociąg demo. Czerwona lokomotywa, dwa typy wagonów, maks 10 wagonów naraz.
 

aj1601

Użytkownik
Reakcje
16 2 0
#34
Możesz ściągnąć gotowe, możesz kopiować z innych plików,możesz stworzyć swoje budynki, ale ... wersja demo pozwala na wstawienie ok. 100 elementów. Pytanie dla Ciebie: czy warto na etapie projektowania układu torowego, blokować sobie możliwość użycia torów dla zabawy w domki?
Notabene przed każdymi świętami bywały promocje zakupu licencji, a Wielkanoc tuż tuż, więc myślę, że warto poczekać i zaszaleć. Są zwolennicy innych aplikacji, ale myślę, że ten program jest dość wystarczający dla Twoich wymagań. Sam zresztą go posiadam i jestem zadowolony.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#35
Inne może są trudniejsze w obsłudze, ja tego słabo ogarniam. Jak próbowałam pobierać czyjeś makiety, to mój program nie chciał ich odtwarzać, więc albo mają więcej dodatków niż ja, albo więcej obiektów niż 100.


EDIT:

Popełniłam kolejny plan. Jest bocznica, ale źle zorganizowana, muszę ją poprawić. Ale dzięki takiemu układowi udało się w ogóle dodać jakąś bocznicę. Ale tak ogólnie, to ja na serio nie mam już pomysłów.
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#36
Skoro szukasz sposobu na bocznicę to może spróbuj w tę stronę:
plan2.JPG
jest miejsce na małą stacyjkę i bocznicę jakiegoś zakładu, można wcisnąć też szopę na dwie lokomotywy.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#37
Popieram. Koleżanka trochę się "zafiksowała" na tę małą, wewnętrzną elipsę, która moim zdaniem jest trochę bez sensu. Jeżeli mają być dwa okręgi, to lepiej już będzie zrobić dookoła linię 2-torową z jednym lub dwoma torami dodatkowymi (mijankowymi) po jednej stronie makiety, a środek wykorzystać na jakieś bocznice, jak w przykładzie kolegi marekm.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#38
Coś pokombinowałem w Paint z planem kolegi marekm i wyszło mi coś takiego:

plan2.JPG


Zmodyfikowałem zespół torów bocznicowych w środku, bo przy takim, jaki był, praktycznie nie dało się wstawić nawet jednego wagonu na dolny tor po lewej stronie. To oczywiście trzeba byłoby rozrysować w programie (ja nie mam Scarma ani żadnego innego), żeby wyłagodzić łuki, zlikwidować krótkie wstawki proste - najlepiej byłoby użyć torów "flex". To jest tylko idea: linia 2-torowa z jednym torem dodatkowym po lewej stronie i kilkoma torami bocznicowymi.
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#39
Przerobiłem to zgodnie z sugestią kolegi Andrzeja.
Trochę przesunąłem przejście zwrotnicowe na dole w prawo aby uzyskać miejsce na jakiś peron.
Bocznicy nie udało mi się już tak "ładnie" wymodelować, więc szopa tylko na jedną lokomotywę :)
plan3.JPG
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.292 459 29
#40
Peron usytuowałbym raczej na lewym łuku, bo tam są tory stacyjne. Oczywiście trzeba byłoby rozsunąć tory. Można też całą stację przesunąć na dłuższy bok makiety i tu umieścić zarówno tor dodatkowy (a może nawet dwa), jak i perony. Ja tylko zasugerowałem ogólną koncepcję, która moim zdaniem jest lepsza od pierwotnej z tą małą elipsą w środku.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 5
Planuję 5
Planuję 20
Planuję 11
Planuję 95

Podobne wątki