• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa [Planuję] Układ torów PIKO

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#1
Witam!


Planuję niedużą makietę, na razie same podstawy, samo kompletowanie torów zajmie mi dużo czasu. Obszar jaki mam do zagospodarowania nie powala, zaledwie 180x120 cm, ewentualnie może da się zrobić 180x130 cm. Na razie całość leży na podłodze i nie wygląda ślicznie, ale problem jest taki, że nie mam totalnie pomysłu jak to pociągnąć dalej, zwłaszcza, że dopiero od wczoraj mam ten program do planowania torów (SCARM).

Tory są od PIKO, wersja bez podkładów, bo raczej jak już to będę szutrować samodzielnie. Nie chcę też, by tory leżały na wzniesieniach, bo składy mogą się wykolejać, jak już to jakieś tunele, czy inne urozmaicenia, żeby makieta wyglądała ładnie, a nie po prostu jak stół z torami.

Proszę o jakieś pomysły, fajnie by było móc wykonywać manewry i zmianę kierunku jazdy. Obecnie mam tylko Jajo z bocznicą, ale przyszła mi na myśl taka opcja z jajem w jaju, z tym że to zbyt uproszczone chyba.

Pozdrawiam
 

Załączniki

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#2
Co prawda skala TT, ale może być inspiracją, wymiary tego ttorta 85x70 cm, na zewnętrznym owalu jest zachowane minimum, czyli promień ok. 300 mm, tyle że długi parowóz np BR50 przejedzie, na bocznicy jest 267 mm minimalny w skali TT.

Ruch jaki może być prowadzony to mijanie się 2 pociągów na stacji na linii jednotorowej. W tunelu jest jeden tor, ale z obu stron może w nim zatrzymać się pociąg, a na bocznicy może być prowadzony ruch manewrowy, a na odstawczym może być odstawiony krótki skład osobowy/autobus szynowy lub towarowy, maks loko i 2 eanosy albo 3 - 2 osiowe lub równoważne wagony długością.
Ruch prowadzony może być ręcznie lub automatycznie, w analogu. Automat to własny pomysł, tak żeby mi się nie znudziło, procek steruje czasowo poszczególnymi sekwencjami odcinków izolowanych, z różnymi czasami postoju na stacji lub w tunelu oraz który akurat pociąg jedzie.
IMG_20190721_081749.jpg
 

Załączniki

OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#3
Ja zrobię coś takiego jak na obrazku poniżej. Pozwala to na to, by zrobić jakąś drobną modyfikację, czy bocznicę. Na razie zamówiony jest środek. Potem się pomyśli o jakiś urozmaiceniach, ale nie jeśli chodzi o topografię pod torami, nie będę ryzykować jakiś pagórków, pod które skład podjedzie, lub nie. Od tego planu mogą być wariacje, np na jednym dłuższym boku można dać od zewnątrz bocznicę, lub stację. Stację chcę mieć dwie, ale jeszcze nie wiem w którym miejscu położyć. Nie jest tak łatwo rozplanować torowisko, to w końcu nie ulica :)

Ostateczne wymiary makiety to 180x130, ze skalą H0 za wiele się nie popiszę na takiej powierzchni, niby nęci też TT, ale jakoś tak H0 bardziej do mnie przemawia.

Mam sterowanie analogowe, bo w sumie to nie wiem czy będzie sens na razie inwestować w cyfrę. Zobaczę jak to się będzie rozwijało. Nigdzie mi się nie śpieszy :)
 

Załączniki

OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#5
Zmieniły mi się wymiary. W sklepach niekoniecznie zawsze jest to, co by się aktualnie przydało. Miało być 130x180, ale dostępna płyta wiórowa o podobnym wymiarze, to 125x200. I chyba tak już zostawię, bo w zasadzie jakoś tą deskę o 20cm dłuższą wcisnę, a nawet bez sensu jest te 20 cm obcinać. To, że jest 5 cm węższa, bardzo mi nie przeszkadza.

Mniej udziwniony plan, to to co w zasadzie formalnie już mam, czekam na przesyłkę. To z drugiego obrazka, to tylko jedna z paru możliwości. Bo można wydłużyć wewnętrzne Półkole i wypełnić wnętrze bocznicami, a zostawić jak jest i podpiąć bocznice. Można też zrezygnować ze zwrotnic łukowych, zamiast nich zrobić bocznice. Wariacji jest kilka. Ja mam takie można powiedzieć, że ograniczenie, nie chcę kłaść torów na pagórkach, tory niech sobie leżą na płaskim.

Tak czy siak, chcę kilka budynków, jedną czy dwie stacje, no i jakieś drogi, drzewka. Propos dróg, to jakie macie ewentualnie patenty?
 

Załączniki

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#8
Polecam koledze przeczytać TO
Dużo planów wraz z zagospodarowaniem.
Również warto wpisać w Wujka Google: "makieta kolejowa plany", albo jakoś podobnie.
Na pewno Ci to pomoże w pomyśle na swą dechę.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.293 459 29
#9
Tak średnio. Na tej mijance miną się tylko dwie lokomotywy, bo jest bardzo krótka, a tory są za blisko siebie, zwłaszcza na łuku. Ale sądzę, że da się to poprawić, choć być może z docinaniem torów czy użyciem odcinków fleksów.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#12
Te tory na siebie nachodzą, czyli musi być wzniesienie, pagórek i tunel. Owszem biorę pod uwagę jakiś tam tunel, na zasadzie ozdoby, ale nie chcę robić wzniesień. Teren pod torami wyłącznie płaski. Ale teraz już mam pomysły na torowiska. Gorzej z pozostałym rozplanowaniem terenu. Ale nigdzie mi się nie śpieszy, ze spokojem, ciągle oglądam jakieś filmiki/fotki na necie. Trzeba się zacząć rozglądać za budynkami i postaciami, Tak mi się wydaje, że to jest ten moment gdy ogólny zarys torów już jest, więc trzeba zabrać się za całokształt. Nie ogarniam jeszcze w pełni obsługi SCARM'a, żeby zrobić budynki.

Plan poniżej będzie na pewno wydłużony, i jakieś bocznice wewnątrz. Ja buduję to wszystko powoli i na raty, bo raz, że kasa, a dwa to chcę to wszystko dobrze przemyśleć, w końcu makieta ma cieszyć oko latami, nie chcę po tygodniu stwierdzić, że byle jak ją zaplanowałam, albo że zostało mi dużo niepotrzebnych elementów, które kupiłam, a potem nie wykorzystałam i leżą w szufladzie.
 

Załączniki

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#13
chcę to wszystko dobrze przemyśleć, w końcu makieta ma cieszyć oko latami, nie chcę po tygodniu stwierdzić, że byle jak ją zaplanowałam
No właśnie !!!
Dlatego też to co Ty proponujesz znudzi Cię już podczas budowy i jazd próbnych... Jedna bocznica niczego nie zmieni.
Taki układ to można rozłożyć na podłodze, pojeździć godzinkę i złożyć.
Posłuchaj proszę dobrych rad kolegów by urozmaicić projekt i później nie żałować.
Masz tyle propozycji planów do wyboru i do przerobienia na własne potrzeby.
Popatrz na swój układ torów i wyobraź sobie jak będziesz prowadził składy.
Skąd pojedzie pociąg, dokąd i dlaczego.
Albo lepiej... pobierz ze strony SCARMa "Model Trains Simulator" i zainstaluj (również darmowy). Pojawi się w rozszerzeniach.
http://www.scarm.info/index.php?l=pl
Będziesz mógł wtedy na swym planie pojeździć pociągiem i zobaczysz wtedy, że to jednak nie to czego oczekujesz.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#14
Wszystkie propozycję są fajne, tylko zakładają wzniesienia, których chcę uniknąć. Mogę mieć łuki R2 i chcę przy nich pozostać, do tego wzniesienie i mam wykolejenia co kawałek.

No i mi tak to nie wychodzi ładnie na SCARMie, że się tory grzecznie ze sobą łączą. Zazwyczaj jak próbuję zbudować coś ambitniejszego, to się tory nie schodzą.
 
Ostatnio edytowane:

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#15
Mogę mieć łuki R2 i chcę przy nich pozostać, do tego wzniesienie i mam wykolejenia co kawałek.
No co ty...? Prawie wszyscy mają jakieś wzniesienia i się im nie wykoleja.
Jeśli niedbale, źle, krzywo położony tor to na płaskim też się wykolei.
Nikt Cię nie zmusi do zrobienia dwupoziomowej makiety, ale weź pod uwagę to o czym napisałem wcześniej i wymyśl sobie choć coś ciekawego na płaskim terenie. Te plany można kopiować, ale można je też zaadaptować do swych wyobrażeń i przerobić tak jak chcesz.
Chodzi o pomysł na dechę i co ma się na niej dziać. Samo jeżdżenie w kółko skończy się po godzinie. Żal będzie wtedy pieniędzy i pracy włożonej w realizację projektu.
W SCARMie ćwiczenia dają rezultat... ćwicz i experymentuj.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#18
Wiem, że wszyscy tu są bardziej doświadczeni i mają lepsze oko do makiet, ale to moja pierwsza i zapewne jedyna, więc nie mam ani doświadczenia, ani umiejętności, żeby zrobić z tego arcydzieło. Po to ten temat w sumie. Coś tam samodzielnie zrobiłam, na razie nie mam większości tych torów. W SCARM'ie jestem noga niestety, ale pociąg ten darmowy mam jak coś. Tylko tych pagórków i wzniesień nie umiem zrobić, ani budynków. No uściślijmy, potrafię tam tylko tory układać :p

To obecna propozycja, jaką popełniłam, mam parę wątpliwości i pytań. Np Jest tam prawie centymetrowa przerwa, może dałoby się ją trochę złączyć mimo wszystko? No i zostaje mi jedno miejsce gdzie da się wstawić zwrotnicę prostą. Jak już pisałam, na razie nie mam wszystkich torów, to tylko takie szkice, mam tylko te tory, które już wstawiałam, ostatni obrazek "Obecny Plan" W zasadzie to się powinno nazywać "Stan faktyczny na dziś". Na dziś, to to leży na podłodze jeszcze, bo przez te akcje z popularną chorobą, raczej siedzę w domu, deski mi zaocznie nie przyślą, trzeba po nią jechać.

O i jeszcze mała, dygresja, która nic nie wnosi do sprawy, ale jednak istnieje... Baba jestem, nie chłop! :p Choć sądząc po moich zainteresowaniach, to można mieć wątpliwości. A ponieważ deska będzie duża i w jednym kawałku, a ja nie bardzo mogę używać farb i lakierów i klejów w pokoju w którym śpię i mam ptaki/rybki, to zrobienie tej makiety, będzie... No co najmniej... trudne.
 

Załączniki

aj1601

Użytkownik
Reakcje
16 2 0
#19
Używając skrzyżowania A-Gleis K-15 nie wjedziesz na owal 2. Rozwiązaniem jest użycie przynajmniej jednego podwójnego rozjazdu krzyżowego A-Gleis DKW, który jest identyczny wymiarami.
Aby pozbyć się przerwy i nie stosować flex`ów wymyśliłem vide foto untitled.jpg
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1
#20
Budynki i pagórki to z czasem nauczysz się sama robić. Pooglądasz tutorialki na You Tube i będzie GIT.
Najważniejsze są tory, reszta to później.
Materiały do wykończenia dzieła są w większości "przyjazne" i ptaszki nie wykoleją się do góry nóżkami, Ty też przeżyjesz. :)
To, czy masz tory w domu nie ma większego znaczenia. Chcesz przecież budować makietę jaka Ci się podoba a nie taką na jaką pozwalają Ci tory, które masz. Projektujesz, a dopiero następnie kupujesz potrzebny materiał do budowy układu.
Mimo propozycji @aj1601 brakuje mi jakieś stacji i przystanku z magazynem, "czy cóś", żeby można było jechać z jednego punktu do drugiego.
No i trzeba gdzieś wagony odstawić i lokomotywa gdzieś musi się przespać... Postaram się coś skrobnąć, ale miejsca nie za dużo...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 5
Planuję 5
Planuję 20
Planuję 11
Planuję 95

Podobne wątki