• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa [Planuję] Układ torów PIKO

OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#41
Brakuje mi na forum czegoś w rodzaju możliwości wstawiania plików niekoniecznie z obrazkami. Wtedy zamiast wyłącznie obrazków można by było przesyłać też Zapisy tych planów (Wiem, że są też strony hostingowe, ale zwykle po czasie usuwają pliki). To też niekoniecznie by zawsze działało, bo np. jak próbowałam pobierać pliki "save'y" do SCARM'a, to nie działały u mnie. Ale spodobała mi się propozycja marekm'a, tylko muszę poustawiać te tory u siebie. No i przyznam się szczerze, że nie widzę się przy stosowaniu flexów, bo po prostu nie wiem czy bym ogarniała docinanie flexów. I u kolegi marekm'a podoba mi się brak flexów w projekcie :p No i w końcu udałoby mi się pozbyć tych kółek wszędzie. Zrozumcie, że jestem totalnym świeżakiem i naprawdę nie ogarniam tego jakimi torami uzyskam pożądany efekt. Tak jak już pisałam w którymś poście, że nie wiedziałam, że można mieszać różne tory łukowe, a i tak osiągnąć zgrabny zakręt. I chciałam właśnie bocznice wewnątrz jaja, ale nie bardzo wiedziałam jak to osiągnąć. A tutaj ta stacja na dole też jest OK. Jedno czego nie mogę zrozumieć, bo nie mam wyobraźni przestrzennej, to jakie długie będą moje docelowe wagony i lokomotywy, i czy te bocznice, tak zaprojektowane, są wystarczające do wygodnych manewrów.

Przy okazji to chętnie się dokształcę, znaczy w jaki sposób podłączacie flexy do torów? Mają w komplecie złączki, czy trzeba te tory po prostu spawać?

Rozrysuję plan marekm'a w moim SCARM'ie i wszystko wskazuje na to, że mamy zwycięzcę. No i w końcu mam to co chciałam, trasę dookoła, jak jestem leniwa akurat i nie chce mi się bawić w bocznice, oraz stację i miejsca na zakłady produkcyjne (no przynajmniej jeden, może więcej). Tylko coś tej deski się nie mogę doczekać, więc jak niesłowny gościu jej w przyszłym tygodniu nie przywiezie, to spróbuję ją inaczej zdobyć.

No mniejsza, się rozpisałam, jak typowa baba :p
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#43
Przerobiłem to zgodnie z sugestią kolegi Andrzeja.
Trochę przesunąłem przejście zwrotnicowe na dole w prawo aby uzyskać miejsce na jakiś peron.
Bocznicy nie udało mi się już tak "ładnie" wymodelować, więc szopa tylko na jedną lokomotywę :)
Zobacz załącznik 716735

To jest zwycięzca w tym temacie, bo ma wszystko co ja chcę i jest git. Tylko myślę czy nie zlikwidować środkowego półkola po lewo, bo w sumie nic już nie wnosi do sprawy, a może postawiłabym tam jakieś małe budynki lub szpaler drzewek. To można łatwo zrobić usuwając zwrotnice łukowe i dając tam zwykłe łuki R3.

Niedobrze. Miałam oszczędzać kasę na czarną godzinę, a ja się w dziurę bez dna wkręcam.... :p
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.063 20 1
#45
Przykłady.
Jak łączyć tory flex na makiecie.
Następny
Szukanie na YT dużo daje...

Napisałaś: "Brakuje mi na forum czegoś w rodzaju możliwości wstawiania plików niekoniecznie z obrazkami. Wtedy zamiast wyłącznie obrazków można by było przesyłać też Zapisy tych planów"

Kiedyś można było tu wstawić, bo sam wstawiałem. Niestety teraz nie przyjmuje. :( Możesz jednak podać swój adres e-mail (na PW, albo tu publicznie) i dostaniesz plik planu SCARM.
 
Ostatnio edytowane:

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.063 20 1
#47
Ta lokomotywa i wagony jeżdżące w SCARMIE są wyskalowane. Widać więc na planie ile miejsca na torze zajmują. Na podglądzie 3D widzisz też jakie to są wagony.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#48
marekm, ładny budynek z tyłu :)

melonowy, tak, w sumie racja. Jednak ja bym w realu nie podłączała aż 10-ciu wagonów, co najwyżej ze 4. Taki mam plan, żeby kupić jedną uniwersalną lokomotywę, i do niej dwa składy, towarowy i osobowy. Miałabym wtedy dwie lokomotywy, ale w analogu nie ma sensu jeździć dwiema na raz. Ta moja Tkb 10, to nawet gniazda na dekoder nie ma, ale chciałabym wygospodarować miejsce w obszarze dekoracyjnym makiety, gdzie ta lokomotywka parowa jest jako ozdoba, gdzieś na nie podłączonym torze. Jako rodzaj pomnika, lub może "atrakcji turystycznej".
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#49
Na razie zawieszam plany budowy makiety. Przez koronawirusa nie przywiozą mi deski, a sama nie mam czym przewieźć. Torów też nie kupuję, bo nie wiem jaka ostatecznie będzie ta deska. Także póki co u mnie zastój.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#50
No, to wznawiam prace nad "makietą". Tylko mam taką sprawę, jak gruba musi być płyta OSB (znaczy taka z wiórów), żeby można było dokręcić nogi i to by się nie wyginało? Jeszcze nie chodziłam po sklepach tak "na serio", ale z tego co widzę, to to są raczej cienkie płyty, 18, 22 i chyba 25 mm grubości. Ciężkie to strasznie spore, 2,5 m x 1,25 metra, z tego co pamiętam. Byłam w Casto i Leroy'u. Potem trzeba będzie załatwić trochę styropianu, i co do trawnika, to myślałam o tych takich dywanikach, ale szczerze, to nie miałam tego w ręce i zwyczajnie nie wiem, jakiej to jest jakości, czy jest sens iść na łatwiznę.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.331 463 29
#51
Płyta OSB musiałaby być bardzo gruba, a i tak ryzyko odkształcania się będzie duże. Taka płyta będzie też bardzo ciężka. Niestety, nie da się chyba inaczej zrobić, jak w formie skrzynki. Przy wielkości 180 x 120 cm można od biedy użyć płyty OSB (puryści stwierdzą, że nie można), ale zawsze trzeba od spodu wzmocnić konstrukcję np. szerokimi (5-10 cm) listwami przymocowanymi wąskimi bokami do płyty tak, żeby szerokość listew stworzyła wysokość skrzynki. Ale oczywiście najlepsza byłaby konstrukcja skrzynkowa, jakich parę prezentowano na forum.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#53
Fajnie, że wiem co to konstrukcja skrzynkowa :p A tak na serio, to koszty mogą mnie przerosnąć, ale myślałam o płycie OSB nawet cienkiej, ale zrobić stelaż z kątownika. Ewentualnie może samo usztywnienie z kątownika od spodu, nie wiem, nie znam się.
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#56
To dla mnie lepiej. Płytę kupię cienką, do tego listewki dokręcone od spodu, sielanka. Płytę zrobiłabym prostą jak lądowisko, ewentualna topografia to styropian. Wiem, że to piękne nie będzie jak na yt, ale przynajmniej zrobię co w mojej mocy, żeby było zadowalające.

Szczerze, to jakiej bym nie wymyśliła "trasy" na takim metrażu, to jakiej długości mógłby być skład? Chociaż dwa wagoniki pasażerskie mi tam wjadą w te bocznice?
 
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#58
http://forum.modelarstwo.info/attachments/plan3-jpg.716735/


Ten, możliwe, że z jakimiś poprawkami, ale wcale niekoniecznie. Z jednej strony, chciałabym mieć jakieś wiadukty i tunele/wzniesienia, z drugiej, wiem dobrze, że z moimi umiejętnościami, nie zrobię tego ani ładnie, ani funkcjonalnie, więc po co się zarzynać? Za to wypełnię teren jakimiś górkami, osiedlami, bo jak nie będzie tam jeździł pociąg, to nie będę musiała się starać by był to teren funkcjonalny. A pomysłów to ja mam tonę, na to jak wypełnić przestrzeń bez torów. Nie boję się takiej topografii, boję się za to sklejania budynków... panicznie. Dlatego będę kupowała tylko pomalowane modele, by choć malowanie mi odeszło, a sklejanie poćwiczę na tekturkach.
 

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.063 20 1
#59
No, ten jest OK. Trochę też bym poprawił kosmetycznie. Wyrzuciłbym R1 i przeprofilował ciut bocznicę u góry po lewej. Przeanalizuj sobie.
Tunel i jakiś mały przepust (mostek) jak chcesz, to wstawisz. Wiaduktu na tym planie nie dasz rady.
Weź pod uwagę, że aby przetoczyć wagony z bocznicy na bocznicę to wagony razem z lokomotywą muszą opuścić rozjazd, aby go móc przestawić i skierować skład na inny tor. Dwa, może trzy krótkie wagony z małym lokiem się zmieszczą, długie już nie...
Do takiej makiety lepiej wybrać wczesne epoki, gdzie tabor był krótki i będzie klimatycznie i romantycznie na takiej desce...;)
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
T

TrainFan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 1 0
#60
Gdyby nie to, że mam już tory, oczywiście ułamek tego co potrzeba do planu, ale na coś tam już kasa poszła, to pewnie bym poszła w tą skalę mniejszą od H0, tam to się chyba TT nazywa, czy coś. Ale z drugiej strony, to łatwiej o gadżety i ozdobniki, do skali H0. Jeszcze tylko nie mogę doszukać się, takiej może trochę ciekawostki, co oznacza skala H0e. W sensie jaka jest różnica, między H0 i H0e.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 5
Planuję 5
Planuję 20
Planuję 11
Planuję 95

Podobne wątki