• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Planuję]Moduły

Reakcje
2 1 0
#1
Witam, na początek się przedstawię. Tego wymaga przecież kultura :) Mam na imię Paweł, mam 14lat i pochodzę z Wrocławia. Nie chcę się niepotrzebniej rozpisywać jak to doszedłem do modelarstwa kolejowego, to dość długa historia i nudząca w dodatku. Powiem tylko że interesuje się "kolejką" od sześciu lat.
Czytam to forum już pół roku. Dużo czytałem i dużo do przeczytania przede mną. Che zbudować moduły, najprawdopodobniej dwutorowe nie zelektryfikowane, epoka IV\V w plenerze. Na początek coś prostego. Wszystko zgodne z normą Fermo (Czy Fermo?).
Tory(nawierzchnia torowa?) już wstępnie wybrane: Tillig Elite code 83. Według mnie najlepsze rozjazdy mają i jest z czego wybierać.
Planuje, hmm... planuje zacząć budowę najwcześniej w lato, muszę jeszcze dużo przeczytać i się nauczyć.
Dlatego tu się zarejestrowałem, mam kilka pytani, szukałem na necie i tu za pomocą magicznej opcji która jest dla mnie nie do ogarnięcia "Szukaj".
A więc:
1.Jak zbudować i z czego elektrosadzarkę?
2.Jak kształtować teren na module, styropian, czy siatka(tu chce się więcej dowiedzieć, jak wy to robicie)?
3.Co to fredy? Wiem że to do sterowania na makiecie modułowej. Jak to działa, przybliżcie mi ten temat.
4.Jak wyciąć profile, czy da się wyrzynarką a jak nie to czym, ewentualnie gdzie?
5.Jakie są najlepsze napędy podmakietowe, słyszałem o Tillig`ach?
6.Jaki wybrać aerograf z kompresorem, jeszcze nie zdążyłem poczytać na ten temat ale tak wstępnie porozmawiać. Będzie mi służył do malowania bud i wagonów.
7.Jak robicie napisy na budach takie jak tu: download/file.php?id=18725&t=1 , za pomocą kalek, naklejek czy malujecie(jak tak to jak)?
To wszystko na dziś,
Pozdrawiam,
Pawełek95
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
3.Co to fredy? Wiem że to do sterowania na makiecie modułowej. Jak to działa, przybliżcie mi ten temat.
Manipulator, który wysyła do centralki rozkazy, opisujące to co robi operator: ustalenie prędkości (w skali od 0 do 127), kierunku oraz włączenie i wyłączenie funkcji (np: oświetlenie) loka.

Rozkazy są wysyłane zgodnie z protokołem Loconet.
 

maciekk

Znany użytkownik
H0e
Reakcje
1.347 10 0
#3
1 ja elektor sadzarki nie polecam samemu robić bo używając jej możesz zatrzymać się na ścianie
2 wiesz zależy co chcesz zrobić czy jakieś wielkie góry to wtedy siatka i na to masa gipsowa a jeżeli nie Chcesz robić wielkich gór to polecam styropian
3 Jest to bardzo proste w użyciu każdy Fred jest przypisany jednej lokomotywie stosuje się Fredy gdy jest centralka np Digital Trax
4 wyrzynarką nie polecam bardziej proponuje brzeszczotem ja stosuje tylko wycinane laserowo
5 ja polecam siłowniki do zamków samochodowych tanie i nie do zdarcia
6 hmmm tego nie wiem
7 to są chyba kalki

chyba na wszystko odpowiedziałem jak coś to pytaj
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
1 Koledzy juz wczesniej pisali o tym....maja racje samemy nie ma co bawic sie w takie eksperymenty :D Sprobuj metode na ,,stukanie,, dosc obszernie tu juz opisywana ! Sam robie trawy ta metoda i jestem w pelni zadowolony :D
2 Twardy steropian min.,30,- i ostry kuchenny noz ...gwarancja zadowolenia i sukcesu :D Grubosci masz rozne od 20-80mm tak wiec masz mozliwosc uksztaltowania terenu niemal bez ograniczen ! Na to papierowe reczniki kuchenne przyklejane na Wikol ! Bardzo dobrze mozna potem malowac......choc nie koniecznie trzeba a podloze jest BARDZO twarde !!!
4 Ja wycinalem wyrzynarka..warunek to dobry sprzet + nowy brzeszczot ! Posluguje sie tym narzedziem juz wiele lat i zdecydowanie moge Ci na poczatek polecic ! :)
6 http://www.allegro.pl/item848295814_pro ... ja_fv.html niedrogi a bardzo funkcjonalny i ergonomiczny ! W sam raz dla poczatkujacego modelarza :D A kompresor zrob sobie sam....agregat od starej lodowki !! Zapytaj w serwisie AGD...moze maja taki jeszcze nie calkiem padniety...posluzy Ci wiecej jak rok ! Na wezyku zamontuj filtr paliwa z ,Malucha, wypchany wata....doskonaly odwadniacz !
7 http://www.allegro.pl/item861743213_h0_ ... kalka.html
doskonale kalki....polecam!

Zycze powodzenia ....i pytaj smialo...jest tu dosc ludzi ktorzy pewnie Ci pomoga :D
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#7
1. Koledzy, powiem tak, jeżeli ktoś umie solidnie lutować, wykonać obudowę do sadzarki to sprawa jest bardzo prosta i przyjemna. Wykonałem ponad 10 sadzarek i nikomu nic się nie stało, a powstało wiele ładnych makiet w Krakowie i okolicach.

Oczywiście nie polecam tego koledze Pawelek95 samodzielnej budowy , bo tam są wysokie napięcia ok. 15kV.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#11
Nie żebym podcinał skrzydła, ale czy masz wsparcie rodziców w temacie transportu modułów na imprezy i uczestnictwa?
Jeśli nie, to może lepiej na początek jakaś domowa makieta stacjonarna?
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#12
Siema ziom, po stylistyce pisania, nie bardzo chce mi się wierzyć, że masz 14 lat :roll: , ale nie ważne.
Co do profili i wyrzynarki, to jeśli ma być to element łączący z innymi, to zdecydowanie element powtarzalny- czyli laser...
Profile własne ja np. robię tak, że do sklejonej skrzynki dokręcam surowy profil z odrysowaną z grubsza rzeźbą terenu. Wycinam wyrzynarką z grubsza a następnie szlifuję szlifierką. Po zmontowaniu następnego moduliku mam gwarancję, że wszystko pasuje idealnie.
Co do sadzarki, to jeśli faktycznie masz te 14 lat, to raczej nie polecam. Mnie osobiście nigdy nie spotkało nic niemiłego, ale to jednak niebezpieczna zabawka.
 
OP
OP
P
Reakcje
2 1 0
#13
ciekma napisał(a):
Nie żebym podcinał skrzydła, ale czy masz wsparcie rodziców w temacie transportu modułów na imprezy i uczestnictwa?
Jeśli nie, to może lepiej na początek jakaś domowa makieta stacjonarna?
Wsparcie w tacie mam ogromne, bo sam też kolekcjonuje od niedawna epoki II,III,IV także jeżeli mam budować moduły i z nimi jeździć to tatuś zawsze pomoże :)
Mama- na początku mówiła że to wydawanie kasy w błoto, lepiej jak bym sobie ciuchy kupił ale po pewnym czasie przestała i powiedziała że to moje pieniądze i mogę sobie z nimi robić co chce.
Stacjonarna, nie mam miejsca, pokój mój ma 4x3, więc odpada, w pralni jest wilgoć, w piwnicy miejsca nie ma a na strychu sąsiedzi pranie sobie wieszają. Na początku myślałem o torcie ale nie da rady, a moduły można poskładać, rozłożyć pobawić sie, jechać na imprezę poznać innych modelarzy, porozmawiać, się czegoś nauczyć i wymienić poglądami.
Gorzej z transportem, nie mamy auta. A w pociągach tego wozić raczej sie nie da, ale można spróbować :LOL:
Mój tato 30lat pracował jako ślusarz więc trochę wiem co i jak, ja zawsze lubiłem rozbierać na części pierwsze i przerabiać, dużo się lutownicą bawiłem itp. Nie zawsze wszystko potem działało :D
Kolejne pytania:
1. Mówicie żebym lepiej sam nie robił elektrosadzarki? To gdzie takową kupić? Kiedyś na alledrogo widziałem.
2. Jak zrobić plan modułu, wielkości. Widziałem taki w jednym wątku o modułach. Później dam link, nie chodzi mi o takie programy jak anyrail.
P.S. Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam :)
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Elektrosadzarki robił tu nawet ktoś na forum.Sam kupiłem jedną.Niestety nie wiem jak działa bo inwestuję póki co w tabor,więc nie miałem okazji wypróbować.Niestety nie pamietam od kogo kupiłem.Zasilana jest chyba na kilka paluszków i wyposażona w sitko do sypania trawy.Wygląda całkiem,całkiem(ale wygląd to nie wszystko)
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#15
1. pisali ci, a ja jako ten co wpadł na ten pomysł potwierdzam, że elektrosadzarka niekoniecznie jest potrzebna aby siać trawę elektrostatyczną. Wystarczy młotek.
2. Jeszcze nie widziałem wątku w tym dziale z makieta planowaną w "anyrail" który by był przeniesiony do działu "relacje" bo makieta została naprawdę zrobiona,
no chyba że mi coś umknęło...
Jak ktoś naprawdę coś robi, to używa kartki z rysunkiem technicznym, lub bardziej nowocześnie, Autocada, ewentualnie Corela lub inny program do grafiki wektorowej,
a nie programu do bawienia się w układanki.
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#16
Pawle...niepotrzebnie upierasz sie z ta sadzarka...jest to dosc droga zabawka...w tej chwili jeszcze nie masz pewnosci ile i czy w ogole ! cos zaczniesz robic ! Kolega powyzej wlasnie wspomnial o takich co to start mieli niezly...a jak sie skonczylo... :(
Proboj jednak na ten mlotek...jak nie wiesz jak i co ...zapytaj :D Co do planow....nic tam nie kombinuj bo nie wiesz jak pojdzie Ci praca z 1 modulem...kazdy ma prawo sie zniechecic ;) Niechce tu robic zamieszania i zeby mi sie nie dostalo ale napisze....ponoc kapitan Nemo robi skrzynki i to w przyzwoitej cenie...zwroc sie do niego...ja sam 1 skrzynke na Allegro kupilem :D Podejmij decyzje szlak 1 torowy lub 2 torowy ...i ZACZYNAJ !!! Po miesiacu mam nadzieje iz bedziesz juz pewny czy pociagniesz dalej czy sobie odpuscisz :D
 

Bipa1966

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#18
Kolego ,to co tu podales to juz jest bardzo zaawansowany plan robot....pamietaj ze Ty dopiero zaczynasz :D I jeszcze jedno ...mam nadzieje iz zdajesz sobie sprawe ze jest to ...bardzo drogie hobby :D
 
OP
OP
P
Reakcje
2 1 0
#19
Zdaje, mam pieniążki. Mam taką małą chałupniczą robótkę i sobie zarabiam :)
Wiem że to bardzo zaawansowany. Ale ja zawczasu chce sie na wszystko przygotować, żeby nie było później żadnych problemów.
Pozdrawiam
 
OP
OP
P
Reakcje
2 1 0
#20
Witam, po przeczytaniu artykułu "Jak zacząć budowę makiety modułowej" Pana Leszka Lewińskiego jestem pełen pozytywnych emocji z wiązanych z budową modułów. Z tatą już postanowiliśmy, że to będzie linia jednotorowa przechodząca w linie dwutorową. Po bokach lekkie wzgórze i las, liściasty(z tego powodu liściasty a nie mieszany że jeszcze nie wiem jak robić drzewka iglaste :)).
Moduł będzie się składał z czterech segmentów. Postanowiliśmy przyśpieszyć termin realizacji. Więc już teraz szukam firmę która wytnie mi profile laserowo na miejscu(jeżeli ktoś taką zna i poleca we Wrocławiu to proszę o dane albo link do stronki).

Na rysunku poniżej przedstawiam wstępny(podglądowy) plan modułu.

Prosił bym specjalistów o wypowiedzi i korekty, i rozmieszczenie wszelkiej infrastruktury kolejowej(semafory, itp.).
I jeszcze proszę o dobór profili przejściowych bo gdzieś linki zgubiłem co nich.
Pozdrawiam.

P.S. Przepraszam za duży rysunek.
Nie szkodzi :D Jednakże wygodniej wrzucać jest rysunki jako załączniki ;)
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 18
Planuję 11
Planuję 5
Planuję 11
Planuję 95

Podobne wątki