• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Planuję makietę.

Reakcje
0 0 0
#1
Witam mam w planach makietę o wymiarach jak na załączonym rysunku. Nie mam jeszcze pomysłu na torowisko ale mam pytanie czy warto zrobić takie coś co oznaczyłem na czerwono na rysunku.
I tutaj mam pytania.
1. Jaki proponujecie kont nachylenia podjazdu wiem ze są ograniczenia i Na jakiej maksymalnej wysokości mogę umieścić ową półeczkę parkingową.
2. jaka szerokość podjazdu + szerokość tego "niby parkingu" proponujecie ??
3. ile mogę rozsądnie umieścić rzędów torów abym mógł jakoś w miarę wygodnie manewrować pociągami na tym moim wytworze :)
Proszę o komentarze oraz wszelkie uwagi co źle co zmienić ;) ?
dziękuję i pozdrawiam
 

Załączniki

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
190 0 0
#2
Proszę o komentarze oraz wszelkie uwagi co źle co zmienić ;) ?
Bardzo proszę o poczytanie różnych wątków dotyczących budowy:)
Bardzo proszę o przeczytanie dużej ilości wątków:)
Na razie to nic nie ma i nie można powiedzieć co jest dobrze, a co źle:)
Bardzo proszę, bo ilość wiedzy na forum jest ogromna i darmowa. Nic tylko korzystać:)
Ja się nie wymądrzam tylko proszę...:gwizd:
Ściągnij sobie program do projektowania (np. SCARM) i rób projekty. Jak coś narysujesz to pokaż.
I po co tyle wątków na raz zakładać? Nie można było tego w jednym napisać?
Ten już jest PIĄTY!
1. Witam :)
2. Podłączenie sterującego zestawu cyfrowego ROCO (proszę się nie śmiać) :D
3. Zestaw startowy Piko 97906
4. Sterowanie zwrotnicami przy pomocy klawiatury Piko 55262
5. Planuję makietę.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
daroTRN
Reakcje
0 0 0
#3
Bardzo proszę o poczytanie różnych wątków dotyczących budowy:)
Bardzo proszę o przeczytanie dużej ilości wątków:)
Na razie to nic nie ma i nie można powiedzieć co jest dobrze, a co źle:)
Bardzo proszę, bo ilość wiedzy na forum jest ogromna i darmowa. Nic tylko korzystać:)
Ja się nie wymądrzam tylko proszę...:gwizd:
Ściągnij sobie program do projektowania (np. SCARM) i rób projekty. Jak coś narysujesz to pokaż.
I po co tyle wątków na raz zakładać? Nie można było tego w jednym napisać?
Ten już jest PIĄTY!
1. Witam :)
2. Podłączenie sterującego zestawu cyfrowego ROCO (proszę się nie śmiać) :D
3. Zestaw startowy Piko 97906
4. Sterowanie zwrotnicami przy pomocy klawiatury Piko 55262
5. Planuję makietę.
no tak racja ale mi się pytania rodzą co jakiś czas nowe :) ale co mi po SCARM jak się zapytałem tylko o wysokość takiej półeczki i konta nachylenia ? ale ok będę siedział kilka nocy może coś znajdę ........
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
190 0 0
#5
W dolnym lewym rogu podjazd raczej nie wyjdzie bo łuk jest zbyt ostry. Dlatego napisałem o SCARM-ie.
Odpowiesz też sobie sam na pytanie ile torów się zmieści :)
Głowa do góry, początki są zawsze trudne;)
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#7
Scarm pokaże Ci co możesz zrobić na powierzchni którą posiadasz. Na razie plan makiety jest gdzieś tam głęboko w Twojej wyobraźni, a to są obszary niedostępne dla innych uczestników forum.

BTW mnożenie wątków na każde pojawiające się w głowie pytanie nie jest dobrym pomysłem bo przyklei Ci łatkę, której później trudno się będzie pozbyć. Na forum znajdziesz odpowiednie wątki dla początkujących, z których można zaczerpnąć na tyle wiedzy by pojawić się z własnym dobrze już ułożonych w głowie i na "papierze" planem, który po zaprezentowaniu zostanie poddany krytyce, pochwałom lub koniecznej pomocy.
 
OP
OP
daroTRN
Reakcje
0 0 0
#8
Witajcie :)
Wczoraj zostałem "okrzyczany" :) więc dziś naprawiam swój błąd wymiary 2500 x 1250 liczę na słowa krytyki i wytknięcie mi wszystkich błędów nie ukrywam, że było ciężko :)

mm1.jpg



dzięki za wszelkie słowa krytyki :)
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#9
Na łukach R1 dobrze wyglądają chyba tylko zestawy startowe PIKO Hobby. Inne pociągi szczególnie te współczesne już średnio by niepowiedzieć: wcale.
 

Adam Okuń

Znany użytkownik
Reakcje
1.095 1 0
#11
Wskocz do wątku @Kris "Makiety dla średnioleniwych początkujących" i poszukaj coś co podpasuje do Twojej koncepcji. Przy okazji zobaczysz jak powinno się planować takie kółeczka. Myślę, że wtedy pojawi się tu więcej osób, które coś Ci pomoże.

Nie zniechęcaj się :)
 

marekm

Znany użytkownik
Reakcje
1.388 0 0
#12
Merytorycznie do układu torów nie potrafię się odnieść. Sam musisz wiedzieć co chcesz mieć na swojej makiecie i co ma po niej jeździć.
Powtarzając radę, którą sam tu kiedyś dostałem - wymyśl najpierw jakąś historię, która na Twojej makiecie ma się dziać.

Rada Adama według mnie jak najbardziej słuszna.

W załączeniu Twój układ przerysowany bez tych dziwnych przejść o wątpliwej geometrii pozbawiony pętelki na R1.
Może Ci się przyda do dalszych rozważań.
 

Załączniki

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#16
Ja bym się jeszcze zastanowił nad sensem tego toru w górnym prawym rogu, zwrotnicę można by wykorzystać na dolnej stacji, jako magazyn, albo wogóle ją pominąć :)
Ale to tylko moje zdanie :)
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#17
Pominąć niekoniecznie, ale na dole to jak najbardziej.
Nad planem i tak trzeba jeszcze trochę popracować. Jak na dole ma być jakaś stacja to trzeba pomyśleć o peronach. W tej chwili nie bardzo się zmieszczą.
 
OP
OP
daroTRN
Reakcje
0 0 0
#18
Pominąć niekoniecznie, ale na dole to jak najbardziej.
Nad planem i tak trzeba jeszcze trochę popracować. Jak na dole ma być jakaś stacja to trzeba pomyśleć o peronach. W tej chwili nie bardzo się zmieszczą.
a perony są mniej więcej jakie szerokie ? a dwa jak pomierzyć mogę w programie odległości miedzy torami ? bo jakoś nie mogę znaleźć takiej funkcji ;)?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
#19
Typowe perony różnych producentów mają szerokość od 60 do 68mm. Odstęp "peronowy" wg instrukcji Piko to 92,8mm między osiami torów.
Poniżej jest zmodyfikowany Twój plan z zaznaczonym peronem. W programie jest funkcja "miarka dystansu" do mierzenia odległości. Jak używać opisane jest w pomocy.
Daro-2.jpg
 
OP
OP
daroTRN
Reakcje
0 0 0
#20
Typowe perony różnych producentów mają szerokość od 60 do 68mm. Odstęp "peronowy" wg instrukcji Piko to 92,8mm między osiami torów.
Poniżej jest zmodyfikowany Twój plan z zaznaczonym peronem. W programie jest funkcja "miarka dystansu" do mierzenia odległości. Jak używać opisane jest w pomocy.
Zobacz załącznik 262196
Jak ja wam koledzy zazdroszczę (pozytywnie oczywiście) doświadczenia i obycia w temacie :)
 

Podobne wątki