• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Planuję budowę makiety w sierpień/wrzesień br.

Grzeju

Aktywny użytkownik
Reakcje
22 0 0
#84
Wszystko idzie w dobrą stronę...powoli racjonalizujesz swój projekt. Taka ładownia szlakowa to już realny projekt(choć też wcale nie łatwy).

Tylko nie zapomnij - jeśli chcesz się łączyć - dobrym materiale torowym...

No i z tego co widzę to studiujesz z zacięciem FREMO, a w Polsce głównie tworzy się w PMM i krakowskiej normie. Musisz sobie określić cel, z kim chcesz się łączyć
 
OP
OP
M

Maciej41

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#87
Dzięki, masz punkt :D zapozałem się z ta norma, skoro mówisz, zetrudno bęzie spotkać kogoś z FREMO w Polsce, to wykonam mouły w normie PMM. Wydaje mi sie, ze jest najłatwiejsza ze wszystkich norm, które kiedyś czytałem. Jednak pomimo tego natknąłem się na problem, przyyy....... elektryce ;) Nie rozumię tego fragmentu, prosze aby ktos doświadczony wytłumaczył mi to, mianowicie chozi mi o te gniazda żeńskie, czyt. gdzie maja być zamocowane, aby tory z jednego segmentu i z drugiego segmentu mogły byc połączone kablami, które mają wejśc w ten etyk. Oto fragment tekstu:

Głównym przewodnikem zapewniającym zasilanie torowiska jest przewód o przekroju nie mniejszym niż 1,5 mm2 umieszczony pod modułem zakończony żeńskimi gniazdami XLR zainstalowanymi pod modułem w pobliżu profilu przejściowego.

Gniazdo XLR 3 pin typu Canon

http://www.kolej.martel.pl/norma/gniazdo_xlr.jpg

Połączenia szyn z głównym przewodem zasilajacym należy wykonywać w co najmniej dwóch miejscach każdej ciągłej szyny. Zaleca się wykonać połączenie bezpośrednio do gniazda XLR. Szyny północne należy podłączyć do przewodu podłączonego do pin 1 gniazda XLR a szyny południowe do przewodu podłączonego do pin 2 gniazda XLR.

Połączenie między modułami należy realizować przy pomocy przewodów o przekroju nie mniejszym niż 1,5 mm2 zakończonych męskimi wtyczkami XLR 3 pin typu Canon o długości umożliwiającej bezproblemowe połączenie sąsiednich modułów.

Wtyczka XLR 3 pin typu Canon

http://www.kolej.martel.pl/norma/wtyk_xlr.jpg

PS. Zapoznałem sie również z podłączeniem DCC do modułów, i myslę, ze jak na moje segmenty (4 lub 5) będę potrzebował:

-1 booster,
-1 centraka,
-1 manipuator,
-2 transformatory, jeden ogólnie aby zmiejszyć 230v do 20 cos tam V a drugi do booster'a. W sumie to wałściwie trzy, bo jeszcze jeden do analogu w zwrotnicach i semaforach.

Czy dobrze myślę w tej kwestii?
 

garcia ramirez

Znany użytkownik
Reakcje
1.115 50 6
#92
Maciej41 napisał(a):
Gdzie można kupić gotowe budy polskich lokomotyw, lub budy do skejania, albo też cała polska lokomotywę w H0?
Hmm, zastanówmy się. Poddajmy to pytanie głębokiej rozwadze, zanim ( jak zauważył WITKOIM) - na dalszych 9 stronach posypią się rady i podpowiedzi.

A więc: Jest taki serwis aukcyjny www.allegro.pl - rzeczywiście mało jeszcze popularny, żeby przeciętnie inteligentny użytkownik internetu wpadł na pomysł przejrzenia go.
Są również sklepy modelarskie do których równie trudno dotrzeć, bo trzeba wpisać hasło sklep modelarski itp w również mało znanym narzędziu, jakim niewątpliwie jest: www.google.pl

WITKOIM napisał(a):
i zapewne będzie tak na 9 dalszych stronach
Panowie ! Litości !
 
Reakcje
0 0 0
#93
Grzeju napisał(a):
Wszystko idzie w dobrą stronę...powoli racjonalizujesz swój projekt.
Na etapie rozważań teoretycznych.... dodajmy.

Pisałem już wcześniej, że skończy się na biciu piany już ubitej :razz:
A wystarczyłoby: POCZYTAĆ TU i TUTAJ, a nie pytać o wszystko na nowo, o czym już dawno inni napisali....

Nie rozumiem więc, po co rozwodzić się nad teorią która jest (chociażby w linkach przeze mnie zapodanych).
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#95
Maciej41 napisał(a):
Widzę, ze niema sensu na pytanie o wszystko przed czasem
BRAWO :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Choć raz sam pomyślałeś................... Wpierw czytaj, szukaj odpowiedzi SAM....... jak nie znajdziesz odpowiedzi, wtedy zapytaj.
Ale tylko wtedy...............
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 46
Planuję 5
Planuję 5
Planuję 20
Planuję 11

Podobne wątki