• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Planuję budowę 2 metrów szlaku zelektryfikowanego

OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#81
A czym najlepiej przykleić plastikowe podkłady do korka? I czy to jaką grubość ma kabel do połączenia toru z transformatorem ma jakiekolwiek znaczenie?
Dzisiaj przykleiłem drugi korek
 

Załączniki

OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#83
A jak montujecie kabelki do szyn? I w ilu miejscach
Na moim segmencie szyny będą dosztukowane tylko 1 raz, więc czy będzie ok, jeśli przylutuję jednym lutem obie? A może jest jakiś inny lepszy sposób połączenia szyn z kabelkami?

PS może moje pytania wydają się niektórym śmieszne ale składam takie coś pierwszy raz. Za drugim się nie będę pytał.
 

Załączniki

krzych.132

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#84
Każdą szynę przylutuj w dwóch miejscach- to na wypadek gdyby jeden lut puścił.Tak jak zaznaczyłeś na rysunku nigdy nie próbowałem,ale wydaje mi się ,że istnieje duże ryzyko pęknięcia tego połączenia podczas montażu torów do segmentu.
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#85
Przymocowałem kabelki, przykleiłem tory, a teraz przylutowuję końcówki do łbów wkrętów, ale mam wrażenie, że jak mocniej się to puknie to lut i tak odpadnie i szyna się wygnie

Niektóre słupy do trakcji nawet już stoją
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#86
Dzisiaj po raz pierwszy przejechał pociąg. elektrycznie na tip top, ale spotkało mnie rozczarowanie jeśli chodzi o tory!
Otóż kołnierze kół lok. i wagonów biją o te plastikowe wypustki - imitację śrub mocowania szyny do podkładu! Wrażenie jest takie, że jedzie traktor.
Podczas zakupu szyny sprzedano mi "luzem", producent (ROCO) nie dołączył żadnej notki, że nie nadają się do większości lokomotyw i wagonów.. (bije na wszystkich pikolcach, brawach, roco itd)
Dziewczyna mówi, że nie powinienem się z nimi pie*szyć tylko odesłać ten szajs prosto do austrii.. Sytuacja jest jednak o tyle gorsza, że tory są już przyklejone do korka, więc jedyne co mi pozostało, to zeszfliwować te wypustki, a potem jakoś posypką załatwic sprawę, żeby nie było tak tego widać..

Oznaczenie toru to jeśli się nie mylę FLEX elite code 83 (ten sam problem zarówno na podkładzie drewnianym jak i betonowym)

Sory ale mam pełno piko U upchanych po szafach i to jest dziadostwo, ale takiego dziadostwa jak to roco jeszcze nie miałem.
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#88
To co ja mam teraz zrobić wywalić dobre 80% taboru? Albo wywalę skrzynkę i będzie po problemie :LOL:

Zastanawia mnie tylko, że 100 letni parowóz jedzie po dzisiejszych szynach bez problemu, a zabawka już nie potrafi..
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#89
Bo 100letnie parowozy mają takie same obrzeża jak współczesne lokomotywy, a stare zabawki mają inne obrzeża niż nowsze zabawki, a te też mają inne niż... modele.
Zobacz jak wygląda prawdziwe koło:
http://www.esveld.com/MiniProf_Wheel_Rail_B.jpg
a teraz popatrz na zabawki H0.
Gdyby prawdziwy tabor miał takie koła, to też stukałby obrzeżami (które miałyby ponad 10cm!) w śruby - jak widzisz w połowie wysokości jest śruba, a szyna ma zazwyczaj 170cm albo czasem mniej.

Tak przy okazji - zestawy kołowe można wymienić. Albo obtoczyć
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#90
No rzeczywiście kołnierz jest dużo mniejszy niż w modelach.

Dzięki za kilka słów otuchy, naprawdę humor miałem zważony.
Mam jeszcze pytanie dot. sypania tłucznia, czy jak zawikoluje tory w sposób pokazany na zdjęciu, to po wyschnięciu wikol nie będzie powodował zwarcia? I czy od razu na to sypać tłuczeń, czy poczekać aż wyschnie, i potem jeszcze przesmarować jakimś innym specjalnym klejem i dopiero sypać? W tym tygodniu mam w planach jechać do sklepu po posypkę i matę trawiastą
 

Załączniki

OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#94
Jeszcze trochę na temat zieleni.. kupiłem zwykłą matę trawiastą, nie tą bajerancką firmy polak , tylko taką zwykłą (bush) Powyklejałem dziś tym mój "wyrób"... wygląda to okropnie.. jak te firmowe makiety "gotowce". Da się w ogóle taką matę podrajcować, urealistycznić? Czy po prostu mam to zedrzeć i spróbować ze zwykłą trawą sypaną? Znacie może jakieś wątki na forum, w których opisano od podstaw zrobienie takiej ładnej zielenii tak dla amatorów?
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.341 33 1
#97
Witam :D . A niech Cię gotyk1 drzwi ścisną :D . Nawet po powiększeniu nie widać szczegółów, choć z odległości prezentuje się super. Mam tylko pewną uwagę. Wydaje mi się, że słupy mają wysięgniki z II/III epoki, a semafory (jeśli są KLUBY) mają okrągłe klapki z tyłu,(starsze samafory świetlne miały klapki kwadratowe). Jeszcze tylko pytanie jakie lokomotywy postawisz. Jeżeli coś aktualnego, to musisz zakupić pociąg sieciowy, bo wkrótce trzeba będzie rozpocząć modernizację :D . Można też wymienić słupy na "nowsze". Albo w ogóle zostawić, bo jak napisałem wcześniej wygląda to pięknie (mnie się bardzo podoba).
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#98
Cześć, te semaforki to są bezmarkowe kupione za 12zł sztuka :) One nie są jeszcze przyczepione, ale stoją tam gdzie planuję je postawić. Wymagają przeróbek, bo obecnie wyglądają dosyć dziadosko (ładnie tylko z daleka :).
 

DB H0

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#99
gotyk1 napisał(a):
Jeszcze trochę na temat zieleni.. kupiłem zwykłą matę trawiastą, nie tą bajerancką firmy polak , tylko taką zwykłą (bush) Powyklejałem dziś tym mój "wyrób"... wygląda to okropnie.. jak te firmowe makiety "gotowce". Da się w ogóle taką matę podrajcować, urealistycznić? Czy po prostu mam to zedrzeć i spróbować ze zwykłą trawą sypaną? Znacie może jakieś wątki na forum, w których opisano od podstaw zrobienie takiej ładnej zieleni tak dla amatorów?
A jak kleiłeś tą trawkę? Posmarowałeś makietę wikolem i na to dałeś bezpośrednio trawę czy zmoczyłeś papier trzymający trawę, oderwałeś trawkę od papieru i dopiero te kępki przykleiłeś na wikol do makiety? Jeśli wybrałeś opcję pierwszą to nic dziwnego (sam to przerabiałem), jeśli wybrałeś opcję drugą to mnie zastanawia dlaczego mi wyszło a Tobie nie.
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
DB h0 niestety to pierwsze, ale wkrótce będę to zdzierał i kładł zwykłą trawkę elektrostatyczną. Niemam elektrosadzarki ale obejrzałem kilka wątków, w których pokazano jak da radę zrobić ładną trawę bez elektrosadzarki, do tego dam jakieś haszcze, chwasty i będzie full reality :) Jak się za to zabiorę to powklejam zdjecia żeby było się z czego śmiać
 

Podobne wątki