• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Planuję budowę 2 metrów szlaku zelektryfikowanego

OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#63
Druty i słupy to gotowce firmy viesmann, słupy są wykonane bardzo ładne, drut jest nieco za gruby w skali ale tego się nie przeskoczy

Co do tej trawy to obejrzałem prace użytkownika "Zbyszek" i absolutnie nie dam rady osiągnąć takiego efektu końcowego. Ale tak sobie myślę, że jeśli cały "teren" to w zasadzie tylko zbocze nasypu i kilka cm po bokach, to gotowa mata trawiasta da radę.. żeby nie wyglądało zbyt monotonnie to posadzę na niej kępy krzaków w niektórych miejscach.

Jak będzie wyglądać tak jak na tym zdjęciu to będę zadowolony
 

Załączniki

jacol_placol

Aktywny użytkownik
Reakcje
358 17 0
#64
gotyk1 napisał(a):
Druty i słupy to gotowce firmy viesmann, słupy są wykonane bardzo ładne, drut jest nieco za gruby w skali ale tego się nie przeskoczy

Co do tej trawy to obejrzałem prace użytkownika "Zbyszek" i absolutnie nie dam rady osiągnąć takiego efektu końcowego. Ale tak sobie myślę, że jeśli cały "teren" to w zasadzie tylko zbocze nasypu i kilka cm po bokach, to gotowa mata trawiasta da radę.. żeby nie wyglądało zbyt monotonnie to posadzę na niej kępy krzaków w niektórych miejscach.

Jak będzie wyglądać tak jak na tym zdjęciu to będę zadowolony
Da sie przeskoczyć.
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#68
Jeszcze mam 2 pytania co do korka pod tory.

1 - czy przyklejenie pod spód takich gumowych łatek spowoduje dodatkowe wyciszenie hałasu przejeżdzającego miniaturowego składziku? Lub naprzykład korek przykleić do ławy milimetrową piankową taśmą dwustronną?

2 - nadal nie wiem jaką wysokość korka wybrać, standardowo na jakiej wysokości nad ławą jest umieszczana szyna?

Za wszystkie odpowiedzi będę bardzo wdzięczny
 

Załączniki

A

Adam-H0

Gość
#70
Czytalem ostatnio ostra krytyke korka ze lapie wigloc i sa problemy - nie jestem zwolennikiem pianek - ale ponoc ostatni szok to jakies pianki - moze ktos wie cos wiecej :?:
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#71
Czytałem w książce, że firmy Noch i Merkur oferują takie gotowe piankowe podkłady zapewniające odpowiednie wytłumienie hałasu. Z czego dążenie do całkowitego wytłumienia też nie jest ok, bo pociąg w realu robi duży hałas.
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#72
gotyk1 napisał(a):
1 - czy przyklejenie pod spód takich gumowych łatek spowoduje dodatkowe wyciszenie... ...korek przykleić do ławy milimetrową piankową taśmą dwustronną?
Przyklejenie pod spód takich łatek spowoduje tylko koniecznośc dodatkowego szlifowania korka, żeby powierzchnia na którą będziesz kleił tory była równa. Korek do podłoża klei się trwale jakimś mocnym klejem - u nas była to jakas odmiana butaprenu. Tak więc pianka też odpada.
gotyk1 napisał(a):
2 - nadal nie wiem jaką wysokość korka wybrać
5mm to na granicy 3-4mm ładnie wygląda. budujesz dwutorówkę więc taniej i lepiej będzie Ci kupić zwykłe podkładki korkowe czy tam korek techniczny w Castoramie i je pociąć. nie musi byc do skosa - szuter lepiej układa się jak korek czy tam karton jest cięty prosto. dodatkowa korzyść olania wyrobów dedykowanych: nie będziesz musiał zasypywac dziury w miedzytorzu.

KuKu napisał(a):
Ja bym się obawiał upadku loka.
to raczej zagrożenie wirtualne
Jeżdżę na spotkania modelarskie od 4-rech czy tam 5-ciu lat i do tej pory żaden skład nam z makiety nie spadł, ani nie wykoleił tak, że byłoby prawdopodobieństwo upadku.
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#74
Czekam na ten korek i czekam - okazało się że 'maszyna tnąca się zepsuła' i że jak tylko zostanie naprawiona, to korek od razu do mnie wyjedzie..

Tak w ogóle to prawie nic nie popchnąłem do przodu, na ferie wolałem wyjechać w gory zamiast siedzieć i dłubać, ale coś tam zrobiłem - pomalowałem wstępnie część torów
 

Załączniki

Czesław Turko

Aktywny użytkownik
Reakcje
240 2 0
#75
Korek na metry za parę groszy można kupić w sklepie z tapetami lub sklepach budowlanych. http://i-korek.pl/segovia-blanco-p-30.html
Trzy milimetrowej grubości jest właściwy dla skali H0. Sam korek do podłoża przyklej byle jakim klejem do drewna i wcale nie musi być to takie super przyklejenie. Ważne żeby leżał płasko na podłożu.
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#76
A jak wygląda kwestia rozstawu dwóch torów na szlaku? Chodzi o odległośc między nimi, mam z tym problem. Myślę nad rozstawem wewnętrznych szyn 2,8 cm a drugi wariant 3,4 cm.

Na linii Poznan - warszawa za koninem jest rozstaw w przeliczeniu właśnie 2,8cm, ale te 2,8 wygląda tak bardzo wąsko, ale tego co widziałem, to jeden z forumowiczów na sąsiednim forum układał właśnie na te 2,8cm
 

Załączniki

OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#78
Tak chyba jednak zrobię te 2,8.. przed chwilą mierzyłem odstęp na innej linii. Odległość między wewnętrzymi szynami to 2,5metra, czyli również wychodzi 2,8cm.
 
OP
OP
G

gotyk1

Użytkownik
Reakcje
28 0 6
#79
Przykleiłem jeden pasek :) na taśmę dwustronną.. czy ktoś już montował to w ten sposób? Pewnie nie, a więc będę pierwszy. Taśma bardzo ładnie chwyta zarówno korka jak i deski. Może nawet coś tam wyciszy trochę.

No i tory też pomalowałem do końca, zarówno te na drewnianym, jak i betonowym podkładzie i jestem zadowolony z efektu. Teraz prace budowlane nieco przyspieszą.
 

Załączniki

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#80
Ja montowałem na taśmę 2-stronną, ale po to, aby móc w razie czego łatwo zerwać tor (który robiłem eksperymentalnie - podkłady z balsy).
W normalnych modułach wolę klej, żeby mieć pewność że podsypka nie będzie pływać na boki.

PS. standardowo na szlaku (zwykłym) odległość osi torów wynosi 4 m, stąd te 4.6cm w H0.
 

Podobne wątki