• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Plan pierwszej makiety H0

KrzysztofK

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#1
Witam,
za namową dzieci (3 synów) zaczynamy planować budowę makiety. Miejsce jakie planuje przeznaczyć 3,0x1,3m (max 4,0x1,5m).
Tory które posiadam to Piko A-Gleis, sterowanie cyfrowe.
Poniżej przedstawiam układ torowiska zbudowany na podzespołach jakie już posiadam - założeniem było, aby bezkolizyjnie mogły jeździć 3 składy. Myślałem też, aby jeden lub 2 tory jechały w tunelu a jeden przez wzniesienie.
Jeżeli jest możliwość, proszę pomożecie w konstrukcji jakiegoś sensownego i minimalnie realistycznego planu.
 

Załączniki

JohnyTRS

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
291 1 0
#2
Cześć,

Pierwsze spostrzeżenia:

- Skoro mają kursować trzy pociągi, to pewnie masz spory park wagonowy, który warto by było gdzieś na tej maiecie umieścić, więc przy takim uładzie proponuję umieścić więcej torów odstawczych, miejsca jest jeszcze sporo, np. poprzez rozbudowę torów rozładunkowych.

- Perony: między torami masz mało miejca, więc nawet jak zbudujesz perony jednokrawędziowe, będzie wąsko. Usuń te proste wstawki na łukach i zrób miejsce na szerszy peron (środkowy odpada).

- góra i tunel: jeżeli obie stacje są na tej samej wysokości, czyli makieta będzie płaska, to na tak krótkim odcinku będzie to źle wyglądało i funkcjonowało, szczególnie z tym torem w górze.

- lokomotywownia: Odsuń ją trochę w głąb makiety, niech między nią a stację będzie trochę więcej miejsca.

- jaka będzie dostępność makiety? Będzie stać przy ścianie czy może na środku pomieszczenia? Jak to pierwsze, to pamiętaj o utrudnionym dostępie do tylnej stacji. Jak to drugie, to można by było podzielić makietę tłem / zabudowaniami na dwie części, żeby każda ze stacji tworzyła odrębną całość.

- Chcesz umieścić na makiecie konkretny motyw / budynek czy makieta ma stanowić po prostu płytę do czystej zabawy z typowymi elementami jak dworce itp?

torowisko 2 krzysztof.jpg
 
OP
OP
K

KrzysztofK

Nowy użytkownik
Reakcje
5 0 0
#3
Perony: też o tym już myślałem, i zmienię szerokość makiety z obecnych 140cm na 160cm aby uzyskać więcej miejsca.

- góra i tunel: zastanawiam się nad wyprofilowaniem makiety i każdy dworzec by był na innym poziomie.

- lokomotywownia: zgadzam się - do przesunięcia. Rozbudowa torów rozładunkowych - zastanawiam się, czy nie będzie to już zbyt ciasno? Może lepiej przebudować i tory odstawcze przenieść na zewnątrz? Obecnie długość makiety to 300cm, max co mogę swobodnie postawić to 400cm.

- makieta będzie ustawiona na środku pomieszczenia.

- na początku makieta ma stanowić płytę do czystej zabawy z typowymi elementami jak dworce, sklepy, stacje itp.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#4
Z szerokością makiety też nie ma co szaleć (jeśli ma być na jednym stole), bo nie sięgniecie do środka.....
Jeśli miałaby być szeroka, to wtedy warto by się pokusić o zrobienie jej w formie modułowej z pustym środkiem, do którego będzie można wejść.
Lub w kształcie litery U.
Jak tu :

Moja makieta ma 3m x 1,25m i ledwo sięgam do środka (fakt, że wysoki nie jestem). Ale nie wiem też, ile Twoi synowie mają lat. Zakładam, że podstawówka (?), więc pewnie też byłby problem nawet ze stołkiem.
Rozważcie temat ze zdjęć. Szczególnie jeśli macie dużo miejsca, to miałoby sens.
:)

Powodzenia :)
tort modułowy2.jpg
tort U.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 96
Planuję 10
Planuję 18
Planuję 8
Planuję 52

Podobne wątki